Nowe przepisy paliwowe w transporcie morskim… czy to przełoży się na znaczącą podwyżkę diesla?
Agnieszka Kacprzak, 2019-06-14 10:27:28
Zapowiada się ciekawy rok na rynku paliw, co bezpośrednio związane jest z transportem morskim. Zgodnie z nowymi przepisami Międzynarodowej Organizacji Morskiej, od stycznia 2020 r. zdecydowanie ma być ograniczona zawartość siarki w paliwie do statków.
Co to oznacza w praktyce? Wszyscy, którzy zajmują się transportem morskim na całym świecie, muszą być przygotowani na fundamentalne zmiany. Najnowsze regulacje drastycznie ograniczą dopuszczalną ilość siarki w paliwie do statków. Obecnie jest to 3,5 procenta, a po wejściu w życie udoskonalonych zaleceń, będzie to tylko 0,5 procenta.
Szukając powodów takiej decyzji Międzynarodowej Organizacji Morskiej, trzeba skierować swoją uwagę na kwestie ekologiczne. W polskiej debacie publicznej coraz głośniejsze są głosy choćby o zaprzestaniu używania plastiku tam, gdzie nie jest to konieczne, np. w przypadku jednorazowych sztućców. Wszystko po to, by ograniczyć degradację środowiska na całej planecie. Zmiany w przepisach paliwowych również mają przyczynić się do zmniejszenia globalnego zanieczyszczenia, bo morski transport obecnie wpływa na zabrudzenie powietrza tlenkiem siarki.
Za kilkanaście dni minie połowa bieżącego roku, co oznacza, że światowy transport morski ma niewiele ponad dwa kwartały, by skrupulatnie przygotować się do nowych regulacji. Docelowo lepszej jakości paliwo ma pozytywnie wpłynąć na ekologię. Statki mają być zasilane olejem napędowym podobnym do tego, jaki stosuje się do samochodów z dieslem.
Popyt na wysoko zasiarczane paliwo to na dziś ok. 4 mln baryłek dziennie. Teraz zalecenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej sprawią, że na rynku niezwykle chodliwym towarem stanie się wysokiej jakości olej napędowy. Wzrost zainteresowania nim spowoduje nieunikniony skok cen. Ile więcej zapłacimy za diesla na stacjach benzynowych? Podwyżka wprawdzie może znacząco odbić się na kieszeniach kierowców tankujących ON, ale nie sposób jeszcze wskazać dokładnych kosztów.
Firmom zajmującym się transportem morskim powinno zależeć na doborze jak najlepszego paliwa, by szybko odnaleźć się w nadchodzących realiach. Zmiana przepisów wymusza również potrzebę odpowiedniego przystosowania statków, tak, by te spełniały wprowadzane od stycznia 2020 r. warunki. Rozwiązaniem mogą być drogie systemy odsiarczające, które ułatwiają statkom przyswojenie nowego rodzaju paliwa.
Jest jeszcze za wcześnie, by przewidzieć dokładne konsekwencje przepisów zatwierdzonych przez Międzynarodową Organizację Morską. Z pewnością jednak na tej nieco kontrowersyjnej zmianie skorzystają ci, którzy jak najszybciej będą potrafili poradzić sobie w odmienionej rzeczywistości.
źródło: https://spidersweb.pl