poprzedni wpis

Kontenerowce na… olej spożywczy?

Idzie nowe! Zmiany w Incoterms!

Mateusz Hawrot, 2019-07-11 10:07:20

Zmiany, zmiany!

Kolejne ważne zmiany w światowym handlu mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Międzynarodowa Izba Handlowa szykuje nową odsłonę warunków Incoterms, czyli zbioru zasad obowiązujących dla wszystkich rodzajów transportu na całym świecie. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2010 r.

Warunki Incoterms to prawdziwa „Biblia Spedytora” i niezbędne kompendium wiedzy dla wszystkich zajmujących się handlem i transportem. Pierwsze Incoterms opublikowano jeszcze przed II wojną światową. Każda kolejna aktualizacja ma na celu dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji i rozwoju światowego handlu.

Z pierwszym dniem 2020 r. nowa edycja warunków handlowych Incoterms 2020 ma zastąpić poprzednią wersję, sporządzoną i obowiązującą od prawie dekady (Incoterms 2010).

Eksperci współpracujący z Międzynarodową Izbą Handlową przygotowali kilka kluczowych zmian, nad którymi pracowali interkontynentalni fachowcy z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii. Efekty pracy zespołu będą dostępne pod koniec bieżącego roku, tak, by można było zapoznać się z nowymi regułami, zanim wejdą one w życie. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych propozycji, które mają zostać wprowadzone w ramach aktualizacji przepisów handlowych.

1. Ważna zmiana w obowiązywaniu dwóch reguł:

a) FOB (Free on Board – Na Statek)

b) CIF (Cost, Insurance and Freight – Koszt, Ubezpieczenie i Przewóz)

Te dwie najstarsze ogólne reguły są obecnie stosowane w odniesieniu do transportu kontenerowego, zamiast właściwych dla takiego transportu odpowiedników FCA (Free Carrier – Pierwszy Przewoźnik i CIP (Carriage and Insurance Paid – Przewóz i Ubezpieczenie Opłacone).

Teraz ma to się zmienić, by przepisy stały się bardziej przejrzyste i nowoczesne.

2. Utworzenie Incotermu CNI (Cost and Insurance – Koszt i Ubezpieczenie)

To nowa reguła, która ma wypełnić braki pomiędzy wspomnianym FCA, a CIF/CFR (Cost and Freight – Koszt i Przewóz). Wedle jej działania, kupujący bierze na siebie ryzyko transportu w porcie wyjściowym.

3. Likwidacja reguły FAS (Free Alongside Ship – Od Portu Macierzystego)

FAS stosuje się obecnie bardzo rzadko, przez co Międzynarodowa Izba Handlowa ma zamiar całkowicie ją usunąć. Dodatkowo obowiązuje bardzo podobna, ale często używana (prawie połowa transakcji handlowych) wspomniana już reguła FCA.

Likwidacja FAS prawdopodobnie spowoduje rozwinięcie FCA w dwie bardziej szczegółowe reguły – jedną obejmującą lądową dostawę towarów, a drugą – morską.

4. Utworzenie dwóch nowych reguł:

a) DTP (Delivered at Terminal Paid – Dostarczone do Terminala, Opłacone)

b) DPP (Delivered at Place Paid – Dostarczone na Miejsce, Opłacone)

Dwie nowe reguły mają zastąpić obowiązującą DDP (Delivered Duty Paid – Dostarczone, Cło Opłacone). W obu przypadkach sprzedawca zajmuje się wszystkimi kosztami transportu, w tym opłatami celnymi. Różnica jest w dostawie. DTP to towar dostarczany do wyznaczonego miejsca w terminalu, a DPP inne, wybrane przez kupującego miejsce.

5.  Zmiana nazwy DAT (Delivered at Terminal – Dostarczone do Terminala) na DPU (Delivered at Place Unloaded – Dostarczone w Miejsce Rozładowania).

Wszystko po to, by nie posługiwać się pojęciem „terminal” błędnie. Dzieje się tak np. utożsamiając je z terminalem celnym.

Komitet pracuje również nad innymi aspektami ważnymi dla przemysłu transportowego. Analitycy monitorują tematy bezpieczeństwa, przepisów ubezpieczeń oraz zależności pomiędzy międzynarodową umową sprzedaży, a aktualizacją reguł Incoterms.

W ciągu kilku miesięcy wszystko będzie jasne. Branża powinna jak najszybciej przystosować się do nowych zasad, by prowadzić handel międzynarodowy zgodnie z prawem.

źródła: findic.pl | atc-cargo.pl

następny wpis

Koleją z Chin – profesjonalizm za rozsądną cenę

powiazane wpisy

Spektakularny sukces portalu AliExpress w 2020 roku!

Mateusz Hawrot, 2020-07-01 10:01:12

Opanowanie pandemii koronawirusa w Chinach pozwoliło tamtejszym przedsiębiorczym gigantom na złapanie oddechu. Był przecież czas, że największe globalne firmy wstrzymywały produkcję czy eksport towarów, a długi czas współpraca z Chińczykami – szczególnie w branży spedycyjnej (coś o tym wiemy!) – stanowiła  nie lada wyzwanie. Azjatom na tyle udało się jednak wyhamować z pandemią, że mają […]

Wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami ciąg dalszy…

Mateusz Hawrot, 2020-06-25 10:04:46

Pandemia koronawirusa wbrew pozorom nie zepchnęła na dalszy plan problemów na linii USA-Chiny. Wręcz przeciwnie – tylko je pogłębiła. Pogarszanie się stosunków pomiędzy oboma mocarstwami trwa od momentu rozpoczęcia wojny handlowej i nic nie wskazuje na to, że na końcu tego tunelu widać optymistyczne promienie światła. Ewentualnie pojedyncze rozbłyski.   Covid-19 tylko pogorszył rozgrzaną do […]

Czy produkcja światowa jest skazana na Chiny?

Mateusz Hawrot, 2020-06-04 10:02:42

To, że koronawirus może wywołać trzęsienie ziemi w światowej gospodarce i wywrócić handlowy stół do góry nogami, stało się jasne w momencie wybuchu pandemii. Słowo kryzys odmieniano przez wszystkie przypadki, bo szybko zrozumiano, że nie da się uniknąć… nieuniknionego. Ekonomiczne skutki mają i będą miały nie mniejszy zasięg niż sam wirus, a odbudowa równa się […]

Pandemia… Jak zwiększać przepustowość w transporcie lotniczym? Czyli o tym jak wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w luku ładunkowym.

Mateusz Hawrot, 2020-05-25 11:38:25

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogólnoświatowego kryzysu, którego skutki będziemy odczuwać przez kilka najbliższych lat. Obroty spadają, firmy popadają w poważne tarapaty finansowe, niektóre z nich bankrutują, są cięte koszta, tysiące ludzi lądują na bruku – ten opis sytuacji właściwie pasuje do większości branż. Cytując klasyka, Covid-19 nie bierze jeńców i niczym buldożer na placu […]

„Zakorkowany” Daleki Wschód – czyli m.in. o tym dlaczego na dziś transport lotniczy wcale nie jest najszybszy… :)

Agnieszka Kacprzak, 2020-05-12 12:18:25

To co się ostatnio dzieje w Azji, to dosłownie ciężko nam Spedytorom w ogóle opisać… Nie przypominamy sobie takiego chaosu. Wszystko stoi na głowie, idzie jak przysłowiowa „krew z nosa” a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Ciężko czasami nadążyć. Ale przecież trzeba się odnaleźć w nowej sytuacji, szybko reagować i dobrze doradzać Klientom – […]

Jak to się robi na Islandii? Czyli o zwalczaniu koronawirusa poprzez „TESTS, TESTS, TESTS”…

Mateusz Hawrot, 2020-05-05 12:12:46

Wykonali prawie 150 tys. testów na koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców, co daje im pozycję światowego lidera w tej statystyce. Przebadali już ponad 50 % populacji. Sytuacja poprawia się z każdym dniem. A choć żyje tam mniej ludzi niż w Gdańsku, co na pewno ułatwia sprawę, to ich postawę można brać za wzór postępowania […]

Dlaczego ciągle brakuje masek ochronnych? To problem nie tylko w Polsce, na brak maseczek cierpi cały świat!

Mateusz Hawrot, 2020-04-20 09:28:35

Tygodnie mijają, a walka z koronawirusem trwa. Włochy i Hiszpania, państwa europejskie najbardziej dotknięte pandemią, ogłosiły, że szczyt zakażeń mają już za sobą, a zatem pojawił się promyk nadziei na choćby częściowy powrót do “rzeczywistości”. Może i brzmi to optymistycznie, jednak po zajrzeniu w suche statystyki liczby nadal są porażające. W kilku krajach, nie tylko […]

Pomagamy z importem masek ochronnych z Chin!

Agnieszka Kacprzak, 2020-03-31 05:53:25

Oferujemy naszą pomoc przy imporcie maseczek ochronnych z Chin.   ➡️ Maseczki ochronne lub typu N95 ➡️ Droga lotnicza ➡️ Nasza oferta jest skierowana głównie do szpitali, fundacji, instytucji – minimalne zamówienie jest od 10.000 szt. ➡️ Maseczki z legalnego źródła, z wszystkimi wymaganymi certyfikatami i testami. ➡️ Pomożemy przy wszystkich procedurach importowych oraz odprawie […]