poprzedni wpis

Kontenerowce na… olej spożywczy?

Idzie nowe! Zmiany w Incoterms!

Mateusz Hawrot, 2019-07-11 10:07:20

Zmiany, zmiany!

Kolejne ważne zmiany w światowym handlu mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Międzynarodowa Izba Handlowa szykuje nową odsłonę warunków Incoterms, czyli zbioru zasad obowiązujących dla wszystkich rodzajów transportu na całym świecie. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2010 r.

Warunki Incoterms to prawdziwa „Biblia Spedytora” i niezbędne kompendium wiedzy dla wszystkich zajmujących się handlem i transportem. Pierwsze Incoterms opublikowano jeszcze przed II wojną światową. Każda kolejna aktualizacja ma na celu dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji i rozwoju światowego handlu.

Z pierwszym dniem 2020 r. nowa edycja warunków handlowych Incoterms 2020 ma zastąpić poprzednią wersję, sporządzoną i obowiązującą od prawie dekady (Incoterms 2010).

Eksperci współpracujący z Międzynarodową Izbą Handlową przygotowali kilka kluczowych zmian, nad którymi pracowali interkontynentalni fachowcy z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii. Efekty pracy zespołu będą dostępne pod koniec bieżącego roku, tak, by można było zapoznać się z nowymi regułami, zanim wejdą one w życie. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych propozycji, które mają zostać wprowadzone w ramach aktualizacji przepisów handlowych.

1. Ważna zmiana w obowiązywaniu dwóch reguł:

a) FOB (Free on Board – Na Statek)

b) CIF (Cost, Insurance and Freight – Koszt, Ubezpieczenie i Przewóz)

Te dwie najstarsze ogólne reguły są obecnie stosowane w odniesieniu do transportu kontenerowego, zamiast właściwych dla takiego transportu odpowiedników FCA (Free Carrier – Pierwszy Przewoźnik i CIP (Carriage and Insurance Paid – Przewóz i Ubezpieczenie Opłacone).

Teraz ma to się zmienić, by przepisy stały się bardziej przejrzyste i nowoczesne.

2. Utworzenie Incotermu CNI (Cost and Insurance – Koszt i Ubezpieczenie)

To nowa reguła, która ma wypełnić braki pomiędzy wspomnianym FCA, a CIF/CFR (Cost and Freight – Koszt i Przewóz). Wedle jej działania, kupujący bierze na siebie ryzyko transportu w porcie wyjściowym.

3. Likwidacja reguły FAS (Free Alongside Ship – Od Portu Macierzystego)

FAS stosuje się obecnie bardzo rzadko, przez co Międzynarodowa Izba Handlowa ma zamiar całkowicie ją usunąć. Dodatkowo obowiązuje bardzo podobna, ale często używana (prawie połowa transakcji handlowych) wspomniana już reguła FCA.

Likwidacja FAS prawdopodobnie spowoduje rozwinięcie FCA w dwie bardziej szczegółowe reguły – jedną obejmującą lądową dostawę towarów, a drugą – morską.

4. Utworzenie dwóch nowych reguł:

a) DTP (Delivered at Terminal Paid – Dostarczone do Terminala, Opłacone)

b) DPP (Delivered at Place Paid – Dostarczone na Miejsce, Opłacone)

Dwie nowe reguły mają zastąpić obowiązującą DDP (Delivered Duty Paid – Dostarczone, Cło Opłacone). W obu przypadkach sprzedawca zajmuje się wszystkimi kosztami transportu, w tym opłatami celnymi. Różnica jest w dostawie. DTP to towar dostarczany do wyznaczonego miejsca w terminalu, a DPP inne, wybrane przez kupującego miejsce.

5.  Zmiana nazwy DAT (Delivered at Terminal – Dostarczone do Terminala) na DPU (Delivered at Place Unloaded – Dostarczone w Miejsce Rozładowania).

Wszystko po to, by nie posługiwać się pojęciem „terminal” błędnie. Dzieje się tak np. utożsamiając je z terminalem celnym.

Komitet pracuje również nad innymi aspektami ważnymi dla przemysłu transportowego. Analitycy monitorują tematy bezpieczeństwa, przepisów ubezpieczeń oraz zależności pomiędzy międzynarodową umową sprzedaży, a aktualizacją reguł Incoterms.

W ciągu kilku miesięcy wszystko będzie jasne. Branża powinna jak najszybciej przystosować się do nowych zasad, by prowadzić handel międzynarodowy zgodnie z prawem.

źródła: findic.pl | atc-cargo.pl

następny wpis

Koleją z Chin – profesjonalizm za rozsądną cenę

powiazane wpisy

Przygotowania do Wszystkich Świętych idą już pełną parą!

Mateusz Hawrot, 2019-09-16 09:28:39

Do dnia Wszystkich Świętych pozostało kilka tygodni. Jak co roku, udamy się odwiedzić bliskich zmarłych, zapalić znicz i na chwilę pogrążyć się w refleksji i zadumie. Statystyki mówią, że rocznie Polacy kupują nawet 300 milionów zniczy, z czego oczywiście najwięcej na początku listopada. Dla osób zainteresowanych zniczowym biznesem to ostatni dzwonek, by móc bez żadnych […]

Elektronika z Chin – co, jak i gdzie nabyć. Międzynarodowe Targi Consumer Electronics (CE) China

Mateusz Hawrot, 2019-09-11 13:16:49

Rynek chiński cieszy się ogromną popularnością wśród polskich konsumentów. Chińczycy kuszą nas coraz wyższą jakością produktów i czasem nawet kilka razy mniejszymi cenami. Wielki sukces odnoszą szczególnie tamtejsze urządzenia elektroniczne, które masowo są importowane do naszego kraju. Zauważalny jest zdecydowany wzrost zapotrzebowania na chińskie towary. Na import decydują się zarówno osoby prywatne, jak i rozmaite […]

Eksporterze, importerze! Ameryka Południowa ciągle do zdobycia! :)

Mateusz Hawrot, 2019-08-12 11:07:36

Ameryka Południowa to bardzo ciekawy, perspektywiczny, ale wciąż nie w pełni odkryty przez polskich przedsiębiorców kierunek eksportowy. Wysyłane tam towary stanowią maksymalnie 2% całej wymiany handlowej Polski. I choć nadal więcej importujemy z tego kontynentu, to eksport stale rośnie. Choć kulturowo i cywilizacyjnie znacznie nam bliżej do państw południowoamerykańskich niż np. azjatyckich czy afrykańskich, to […]

Puffin – cudak z Islandii. :)

Agnieszka Kacprzak, 2019-08-07 11:09:29

Od początku działalności Firmy jesteśmy kojarzeni z Islandią.  Nie bez powodu – jako jedyni w PL oferujemy bowiem drobnicowy serwis na Islandię i nasza konsola jest naszą dumą i produktem flagowym. 🙂 Pływamy na Islandię cyklicznie, co dwa tygodnie a eksport drobnicowy w tej relacji ciągle wykazuje tendencję wzrostową. Niejako automatycznie, niezwykły ptak puffin stał […]

Eksport polskich okien i drzwi – nasz hit eksportowy!

Mateusz Hawrot, 2019-07-26 09:19:41

Okna i drzwi to od lat nasz niezmienny hit eksportowy! Bo… UWAGA: Polska od kilku lat jest największym eksporterem stolarki budowlanej w Unii Europejskiej! Produkty polskich firm cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przedsiębiorstwa korzystają z zaawansowanych technologii, notują rekordowe zamówienia, a perspektywy na przyszłość są bardzo optymistyczne. Jako Sea Cargo Operations wysyłamy je z radością (i […]

Koleją z Chin – profesjonalizm za rozsądną cenę

Mateusz Hawrot, 2019-07-12 08:55:12

Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku to przełom w chińsko-europejskich relacjach handlowych. Chiński rynek cieszy się też coraz większą popularnością w Polsce. Nasi przedsiębiorcy masowo sprowadzają stamtąd towary. Prężnie rozwija się transport kolejowy z Chin – to świetna alternatywa dla transportu morskiego i lotniczego.   Ostatnie lata przyniosły spore zmiany, jeśli chodzi o wymianę handlową pomiędzy Chińską […]

Kontenerowce na… olej spożywczy?

Mateusz Hawrot, 2019-07-08 08:47:50

Czy specjalne eko-kontenerowe staną się w przyszłości podstawą światowego transportu  morskiego? Maersk, duński hegemon rynku, oferuje klientom możliwość skorzystania z usług kontenerowca napędzanego głównie przez olej spożywczy. Innowacyjna technologia pozwala znacznie zredukować zanieczyszczenie powodowane przez emisję ropy. Kilka tygodni temu pisaliśmy o nowych przepisach Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które mają wejść w życie z początkiem przyszłego […]

25 czerwca – Międzynarodowy Dzień Marynarza!

Agnieszka Kacprzak, 2019-06-25 09:10:45

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Marynarza! Drodzy Marynarze Świata, dziękujemy Wam za nieoceniony wkład w międzynarodowy handel oraz światową gospodarkę, często kosztem życia osobistego i rodziny. Zawsze stopy wody pod kilem! Czy myślisz o morskim imporcie z Chin, czy planujesz eksport do USA, Australii, a może chcesz się przeprowadzić za morze – wszystko jedno: oferujemy połączenia całokontenerowe […]