poprzedni wpis

Jak Chiny zostały „Fabryką Świata”?

Konwencja CITES regulująca handel dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonych wyginięciem

Mateusz Hawrot, 2019-11-12 09:36:51

Sytuacja w Polsce w zakresie traktowania zwierząt nadal jest daleka od ideału, ale jedno trzeba przyznać: świadomość społeczna rośnie, ludzie rozumieją coraz więcej. Ostatnio jest głośno o sprawie nieludzko traktowanych tygrysów, które nielegalnie chciano przewieźć przez polsko-białoruską granicę. Ten temat szybko stał się bardzo ważny nie tylko medialnie, ale i społecznie. Wielokrotnie przywoływano i pisano o CITES – konwencji waszyngtońskiej. Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o tym dokumencie.

 

Zanim jednak przejdziemy do samej konwencji, przypomnijmy sobie, dlaczego zrobiło się o niej głośno w kontekście tygrysów i dlaczego los tych ogromnych, dzikich kotów przejął tysiące Polaków.

 

Zwierzęta jechały z Włoch do dalekiej Republiki Dagestanu, autonomicznej części Federacji Rosyjskiej. Dziesięć tygrysów podróżowało w niehumanitarnych warunkach. Niemal jak sardynki w puszce: unieruchomione, bez odpoczynku, bez wody, bez jedzenia. Nielegalny transport spokojnie przemierzał kolejne państwa, aż został zatrzymany dopiero na polsko-białoruskiej granicy. Okazało się, że mamy do czynienia z bezprawnym handlem zwierzętami. Tygrysy prawdopodobnie jechały na rzeź – na tzw. części. Nie miały stosownych dokumentów ani dokumentacji medycznej, przewoźnicy nie posiadali wizy do Białorusi.

 

Jedno zwierzę nie przeżyło tych katuszy, pozostałe ledwo żywe uratowano w ostatniej chwili. Siedem z nich trafiło do zoo w Poznaniu, dwa do zoo w Człuchowie. Natychmiast rozgorzała dyskusja o nielegalnym handlu zaginionymi gatunkami. Zatrzymane tygrysy są na czarnym rynku warte około pół miliona złotych. Taki bezprawny proceder to gigantyczny, dochodowy biznes: obroty czarnego rynku oscylują wokół 20 miliardów dolarów rocznie. A to wszystko dzieje się pomimo obowiązującej konwencji waszyngtońskiej.

 

Wspomniana konwencja to w skrócie CITES (z ang.: Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Reguluje ona międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunku zagrożonych wyginięciem. Podpisano ją w marcu 1973 r., a weszła w życie w lipcu 1975 r. Obecnie obowiązuje w 183 państwach świata, w tym Polsce, która widnieje na tej liście od 1989 r. Oryginał umowy i wszystkie dokumenty spoczywają w Szwajcarii.

 

Głównym celem CITES jest zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie handlu okazami gatunków, których stan lub liczba może wskazywać na nadchodzące ich wyginięcie. Regulacja obejmuje 34 tys. gatunków: ponad 5 tys. stanowią zwierzęta, a resztę rośliny.

 

Hobbystyczna hodowla, degradacja środowiska i nielegalny handel spowodował, że wiele gatunków znajduje się na skraju zagłady.

Czy wiesz, że jeśli chodzi o same tygrysy to obecnie żyje tylko 3800 osobników na wolności? Sytuacja jest naprawdę poważna. Istnieje ponad sto różnych porozumień w zakresie regulacji handlowych, ale CITES to absolutny numer jeden. Konwencja obejmuje nie tylko żywe okazy, lecz także kości, pióra, skóry, jaja, poroża itp.

Jakie zwierzęta znajdziemy na pokaźnej liście tych objętych ochroną przez CITES? Dominują wśród nich ptaki – ponad 1450 gatunków, w tym m.in. papugi, kolibry i tukany. Oprócz tego:
– koralowce, skorpiony, węże boa, żółwie lądowe, krokodyle, jaszczurki, niedźwiedzie, dzikie koty (tygrysy, lwy, lamparty, gepardy)

Z roślin zaś są to choćby niektóre storczyki i kaktusy.

 

Jeśli chodzi o polskie (unijne) przepisy, to gatunki zagrożone wyginięciem podzielono na cztery grupy: A, B, C i D. Możemy znaleźć te informacje na oficjalnym portalu państwowym.

PRZYWÓZ:
A – gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem
B – gatunki, które nie są tak zagrożone jak te z grupy A, ale mogą stać się takimi, jeżeli ich obrót nie będzie kontrolowany
C – gatunki zgłoszone przez poszczególne kraje do objęcia ochroną
D –  gatunki, których przywóz musi być rejestrowany. W tym przypadku wystarczy jedynie wypełnić zawiadomienie o przywozie (zgłoszenie importu). Robi to osoba, która przywozi okaz.

WYWÓZ:
A – aby wywieźć okaz z tej grupy, należy uzyskać zezwolenie importowe kraju, do którego będzie on wywożony i na tej podstawie, ubiegać się o zezwolenie eksportowe lub świadectwo reeksportu kraju wywozu UE. Dokument ten trzeba przedstawić organom celnym do kontroli.

B i C – do wywozu niezbędne jest zezwolenie eksportowe lub świadectwo reeksportu, wydane przez odpowiedni organ kraju wywozu UE.
D – wywóz okazów z tej grupy nie podlega ograniczeniom.

 

Jak możemy przeczytać, “w Polsce organem uprawnionym do wydawania odpowiednich dokumentów (organem administracyjnym Konwencji Waszyngtońskiej) jest Ministerstwo Środowiska”.

W Polsce w 2018 r. zatrzymano ponad 100 nielegalnych transportów. Za nielegalny handel zwierzętami grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Na koniec możemy tylko zaapelować, aby o dobro zwierząt walczyć zawsze, nie tylko, gdy podnosi się larum w mediach, tak jak w przypadku tygrysów. A przy tym warto mieć elementarną wiedzę na temat przepisów regulujących handel, na czele z konwencją waszyngtońską CITES.

 

Zdjęcie tygrysa o imieniu Samson pobrano z profilu FB – Zoo Poznań Official Site.

 

następny wpis

Bo transport morski potęgą jest i basta ! :)

powiazane wpisy

Podsumowanie roku 2019 w transporcie morskim.

Mateusz Hawrot, 2020-01-14 11:17:00

Dopiero co przywitany 2020 rok powoli się rozkręca i nabiera wiatru w żagle, ale zanim wejdzie na pełne obroty i rozwinie maksymalną prędkość, warto jeszcze zajrzeć, co tam słychać u jego poprzednika. Aby należycie zamknąć kolejną kartę historii, jeszcze raz zerknijmy, co działo się w transporcie morskim w 2019 r. Przede wszystkim: wskaźniki znów poszły […]

IMO 2020 – będzie drożej niestety…

Mateusz Hawrot, 2019-12-13 09:48:45

Gdy przed kilkoma miesiącami pojawiły się informacje, że Międzynarodowa Organizacja Morska wprowadzi od stycznia 2020 r. nowe przepisy paliwowe w transporcie morskim, dyskusja “zakręciła się” wokół ewentualnych podwyżek cen diesla na stacjach benzynowych. Dziś, tuż przed wejściem w życie znowelizowanych reguł, problem leży zupełnie gdzie indziej – w całym frachcie morskim zapowiadają się spore podwyżki. […]

„Wojna” amerykańsko-chińska szansą dla polskich eksporterów meblowych!

Mateusz Hawrot, 2019-11-29 10:06:29

Czy wiesz, że jesteśmy drugim na świecie największym globalnym eksporterem mebli?  🙂 Mało kto o tym wie, ale Polska to światowa potęga meblowa! Tak, tak, to czysta prawda, ustępujemy tylko absolutnym liderom, czyli Chińczykom. Niedawno wyprzedziliśmy w obrotach Niemców oraz Włochów. Co ciekawe, szwedzki hegemon rynkowy, IKEA, wybrała Polskę jako jeden z czterech krajów do […]

AIR RAIL CARGO – a może transportem lotniczym bądź koleją? :)

Mateusz Hawrot, 2019-11-25 12:32:07

W dobie znakomicie funkcjonującej międzynarodowej wymiany handlowej, towary możemy importować na trzy sposoby: – transportem morskim – transportem kolejowym – transportem lotniczym Głównymi kryteriami wyboru środka transportu niezmiennie są:  CENA i CZAS.  🙂   Naszą główną specjalnością jest oczywiście transport morski, ale czasami warto też przyjrzeć się naszym innym usługom spedycyjnym: transportowi lotniczemu oraz kolejowemu […]

Bo transport morski potęgą jest i basta ! :)

Mateusz Hawrot, 2019-11-21 10:38:15

Czy wiesz, że aż 81% wolumenu handlu światowego przemieszcza się drogą morską? 🙂 Transport morski jest niepodważalnym fundamentem międzynarodowego handlu. Inne gałęzie transportu – kolejowy, drogowy, lotniczy… są daleko z tyłu. Globalna gospodarka swój dynamiczny rozwój zawdzięcza wymianie handlowej, która z kolei znakomicie wpływa na wszystkie gałęzie transportu. Choć czasy się zmieniają, to liderem w […]

Jak Chiny zostały „Fabryką Świata”?

Mateusz Hawrot, 2019-11-04 11:24:48

W ostatnich tekstach wielokrotnie poruszaliśmy temat rynku chińskiego, opisując m.in. import z tego kierunku artykułów bożonarodzeniowych, ubrań, mebli czy elektroniki. Jak jednak doszło do tego, że Chiny były “Państwem Trzeciego Świata”, a dziś są “Fabryką Świata” z drugą największą gospodarką na globie? Wyjaśniamy, skąd się wziął fenomen gospodarczy Chin.   Koniec lat 80. ubiegłego wieku. […]

Import chińskich akcesoriów bożonarodzeniowych

Mateusz Hawrot, 2019-10-04 09:40:54

Choć do Bożego Narodzenia zostały jeszcze ponad dwa miesiące, to nie łudźmy się, lada chwila na półkach supermarketów zagoszczą świąteczne słodkości. 🙂 To także bardzo gorący i ważny czas dla importerów bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji, którzy już nawet od połowy roku sprowadzają akcesoria świąteczne. Teraz spływają już praktycznie ostatnie takie zamówienia.   Skąd najlepiej importować […]

Przygotowania do Wszystkich Świętych idą już pełną parą!

Mateusz Hawrot, 2019-09-16 09:28:39

Do dnia Wszystkich Świętych pozostało kilka tygodni. Jak co roku, udamy się odwiedzić bliskich zmarłych, zapalić znicz i na chwilę pogrążyć się w refleksji i zadumie. Statystyki mówią, że rocznie Polacy kupują nawet 300 milionów zniczy, z czego oczywiście najwięcej na początku listopada. Dla osób zainteresowanych zniczowym biznesem to ostatni dzwonek, by móc bez żadnych […]