poprzedni wpis

Jak Chiny zostały „Fabryką Świata”?

Konwencja CITES regulująca handel dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonych wyginięciem

Mateusz Hawrot, 2019-11-12 09:36:51

Sytuacja w Polsce w zakresie traktowania zwierząt nadal jest daleka od ideału, ale jedno trzeba przyznać: świadomość społeczna rośnie, ludzie rozumieją coraz więcej. Ostatnio jest głośno o sprawie nieludzko traktowanych tygrysów, które nielegalnie chciano przewieźć przez polsko-białoruską granicę. Ten temat szybko stał się bardzo ważny nie tylko medialnie, ale i społecznie. Wielokrotnie przywoływano i pisano o CITES – konwencji waszyngtońskiej. Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o tym dokumencie.

 

Zanim jednak przejdziemy do samej konwencji, przypomnijmy sobie, dlaczego zrobiło się o niej głośno w kontekście tygrysów i dlaczego los tych ogromnych, dzikich kotów przejął tysiące Polaków.

 

Zwierzęta jechały z Włoch do dalekiej Republiki Dagestanu, autonomicznej części Federacji Rosyjskiej. Dziesięć tygrysów podróżowało w niehumanitarnych warunkach. Niemal jak sardynki w puszce: unieruchomione, bez odpoczynku, bez wody, bez jedzenia. Nielegalny transport spokojnie przemierzał kolejne państwa, aż został zatrzymany dopiero na polsko-białoruskiej granicy. Okazało się, że mamy do czynienia z bezprawnym handlem zwierzętami. Tygrysy prawdopodobnie jechały na rzeź – na tzw. części. Nie miały stosownych dokumentów ani dokumentacji medycznej, przewoźnicy nie posiadali wizy do Białorusi.

 

Jedno zwierzę nie przeżyło tych katuszy, pozostałe ledwo żywe uratowano w ostatniej chwili. Siedem z nich trafiło do zoo w Poznaniu, dwa do zoo w Człuchowie. Natychmiast rozgorzała dyskusja o nielegalnym handlu zaginionymi gatunkami. Zatrzymane tygrysy są na czarnym rynku warte około pół miliona złotych. Taki bezprawny proceder to gigantyczny, dochodowy biznes: obroty czarnego rynku oscylują wokół 20 miliardów dolarów rocznie. A to wszystko dzieje się pomimo obowiązującej konwencji waszyngtońskiej.

 

Wspomniana konwencja to w skrócie CITES (z ang.: Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Reguluje ona międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunku zagrożonych wyginięciem. Podpisano ją w marcu 1973 r., a weszła w życie w lipcu 1975 r. Obecnie obowiązuje w 183 państwach świata, w tym Polsce, która widnieje na tej liście od 1989 r. Oryginał umowy i wszystkie dokumenty spoczywają w Szwajcarii.

 

Głównym celem CITES jest zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie handlu okazami gatunków, których stan lub liczba może wskazywać na nadchodzące ich wyginięcie. Regulacja obejmuje 34 tys. gatunków: ponad 5 tys. stanowią zwierzęta, a resztę rośliny.

 

Hobbystyczna hodowla, degradacja środowiska i nielegalny handel spowodował, że wiele gatunków znajduje się na skraju zagłady.

Czy wiesz, że jeśli chodzi o same tygrysy to obecnie żyje tylko 3800 osobników na wolności? Sytuacja jest naprawdę poważna. Istnieje ponad sto różnych porozumień w zakresie regulacji handlowych, ale CITES to absolutny numer jeden. Konwencja obejmuje nie tylko żywe okazy, lecz także kości, pióra, skóry, jaja, poroża itp.

Jakie zwierzęta znajdziemy na pokaźnej liście tych objętych ochroną przez CITES? Dominują wśród nich ptaki – ponad 1450 gatunków, w tym m.in. papugi, kolibry i tukany. Oprócz tego:
– koralowce, skorpiony, węże boa, żółwie lądowe, krokodyle, jaszczurki, niedźwiedzie, dzikie koty (tygrysy, lwy, lamparty, gepardy)

Z roślin zaś są to choćby niektóre storczyki i kaktusy.

 

Jeśli chodzi o polskie (unijne) przepisy, to gatunki zagrożone wyginięciem podzielono na cztery grupy: A, B, C i D. Możemy znaleźć te informacje na oficjalnym portalu państwowym.

PRZYWÓZ:
A – gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem
B – gatunki, które nie są tak zagrożone jak te z grupy A, ale mogą stać się takimi, jeżeli ich obrót nie będzie kontrolowany
C – gatunki zgłoszone przez poszczególne kraje do objęcia ochroną
D –  gatunki, których przywóz musi być rejestrowany. W tym przypadku wystarczy jedynie wypełnić zawiadomienie o przywozie (zgłoszenie importu). Robi to osoba, która przywozi okaz.

WYWÓZ:
A – aby wywieźć okaz z tej grupy, należy uzyskać zezwolenie importowe kraju, do którego będzie on wywożony i na tej podstawie, ubiegać się o zezwolenie eksportowe lub świadectwo reeksportu kraju wywozu UE. Dokument ten trzeba przedstawić organom celnym do kontroli.

B i C – do wywozu niezbędne jest zezwolenie eksportowe lub świadectwo reeksportu, wydane przez odpowiedni organ kraju wywozu UE.
D – wywóz okazów z tej grupy nie podlega ograniczeniom.

 

Jak możemy przeczytać, “w Polsce organem uprawnionym do wydawania odpowiednich dokumentów (organem administracyjnym Konwencji Waszyngtońskiej) jest Ministerstwo Środowiska”.

W Polsce w 2018 r. zatrzymano ponad 100 nielegalnych transportów. Za nielegalny handel zwierzętami grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Na koniec możemy tylko zaapelować, aby o dobro zwierząt walczyć zawsze, nie tylko, gdy podnosi się larum w mediach, tak jak w przypadku tygrysów. A przy tym warto mieć elementarną wiedzę na temat przepisów regulujących handel, na czele z konwencją waszyngtońską CITES.

 

Zdjęcie tygrysa o imieniu Samson pobrano z profilu FB – Zoo Poznań Official Site.

 

następny wpis

Bo transport morski potęgą jest i basta ! :)

powiazane wpisy

Importerze! Uważaj na chiński CIF w imporcie LCL!

Mateusz Hawrot, 2020-08-11 08:13:58

W ostatnim czasie przewinęło się przez nasze ręce kilkanaście przesyłek LCL, w których odbiorca zdecydował się powierzyć gestię transportową dostawcy (chiński CIF). We wszystkich przypadkach Kupujący został omamiony przez Sprzedającego niskim kosztem przewozu i bardzo niemile zaskoczony ogromnymi kosztami lokalnymi do zapłacenia w porcie wyładunku (docelowym).   Dlaczego tak się dzieje ?   Przede wszystkim […]

Trochę statystyki, czyli polski eksport i import w liczbach w dobie pandemii

Mateusz Hawrot, 2020-07-30 07:49:42

Pandemia koronawirusa wywróciła handel międzynarodowy do góry nogami. Niektóre branże mogą nie pozbierać się przez długi czas, a wszyscy bez wyjątku musieli dostosować się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Wprawdzie z upływem kolejnych tygodni sytuacja powinna powoli zmierzać ku lepszemu, bo ograniczenia aktualnie hamujące handel są regularnie luzowane, jednak nadal łatwo nie będzie. Koronawirus w […]

Pandemia – kto ucierpiał mocno, kto mniej, a kto wcale?

Mateusz Hawrot, 2020-07-17 09:35:02

Pandemia koronawirusa spowodowała spore straty w wielu sektorach gospodarki światowej i nawet na największych potentatach branżowych wymusiła dostosowanie się do nowych, niełatwych realiów. Przyjęło się mawiać, że przez Covid-19 ucierpieli praktycznie wszyscy, a jako przykłady podawano głównie finansową katastrofę w turystyce czy gastronomii. Czy jednak faktycznie oberwało się każdemu?   Absolutnie nie! Zajrzyjmy na własne, […]

Polskie meble hitem na świecie!

Mateusz Hawrot, 2020-07-08 09:04:14

Choć przez pandemię koronawirusa ucierpiało finansowo wiele branż, w tym na przykład meblarska, z dumą warto przypominać, że jesteśmy drugim największym eksporterem mebli na świecie! Rokroczny progres wywindował Polskę na zaszczytną pozycję globalnego wicelidera w tym zakresie. Wyprzedzają nas tylko Chińczycy.   Zainteresowanie naszymi meblami wzrasta z roku na rok, a statystyki z ostatnich lat […]

Spektakularny sukces portalu AliExpress w 2020 roku!

Mateusz Hawrot, 2020-07-01 10:01:12

Opanowanie pandemii koronawirusa w Chinach pozwoliło tamtejszym przedsiębiorczym gigantom na złapanie oddechu. Był przecież czas, że największe globalne firmy wstrzymywały produkcję czy eksport towarów, a długi czas współpraca z Chińczykami – szczególnie w branży spedycyjnej (coś o tym wiemy!) – stanowiła  nie lada wyzwanie. Azjatom na tyle udało się jednak wyhamować z pandemią, że mają […]

Wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami ciąg dalszy…

Mateusz Hawrot, 2020-06-25 10:04:46

Pandemia koronawirusa wbrew pozorom nie zepchnęła na dalszy plan problemów na linii USA-Chiny. Wręcz przeciwnie – tylko je pogłębiła. Pogarszanie się stosunków pomiędzy oboma mocarstwami trwa od momentu rozpoczęcia wojny handlowej i nic nie wskazuje na to, że na końcu tego tunelu widać optymistyczne promienie światła. Ewentualnie pojedyncze rozbłyski.   Covid-19 tylko pogorszył rozgrzaną do […]

Czy produkcja światowa jest skazana na Chiny?

Mateusz Hawrot, 2020-06-04 10:02:42

To, że koronawirus może wywołać trzęsienie ziemi w światowej gospodarce i wywrócić handlowy stół do góry nogami, stało się jasne w momencie wybuchu pandemii. Słowo kryzys odmieniano przez wszystkie przypadki, bo szybko zrozumiano, że nie da się uniknąć… nieuniknionego. Ekonomiczne skutki mają i będą miały nie mniejszy zasięg niż sam wirus, a odbudowa równa się […]

Pandemia… Jak zwiększać przepustowość w transporcie lotniczym? Czyli o tym jak wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w luku ładunkowym.

Mateusz Hawrot, 2020-05-25 11:38:25

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogólnoświatowego kryzysu, którego skutki będziemy odczuwać przez kilka najbliższych lat. Obroty spadają, firmy popadają w poważne tarapaty finansowe, niektóre z nich bankrutują, są cięte koszta, tysiące ludzi lądują na bruku – ten opis sytuacji właściwie pasuje do większości branż. Cytując klasyka, Covid-19 nie bierze jeńców i niczym buldożer na placu […]