poprzedni wpis

Koszt importu – szacowanie

Czy import to wciąż dobry wybór?

Paweł Grądzki, 2014-05-14 16:32:58

Poprzedni wywiad – przeprowadzony z Leszkiem Ślazykiem – zakończyłem pytaniem czy import to wciąż dobry wybór.

Seacargoo: Dzisiejszy wywiad chciałbym zacząć również tym samym pytaniem, zatem Pani Karino, czy Pani zdaniem na imporcie z Chin cały czas jeszcze można zarobić ?

Karina Pajęcka: Oczywiście, rynek Chiński wciąż się rozwija, proponuje nam coraz więcej nowoczesnych rozwiązań. Chiny, nie z przypadku, są taką potęgą. Widząc atrakcyjne ceny jakie proponują Naszym klientom – jeszcze na pewno długo nią pozostaną.

Seacargoo: Chciałbym zapytać się, o to co się importuje, ale wiem, że to pytanie należy do tzw. pytań wrażliwych, więc może zapytam w ten sposób – czy jest coś na co importerzy patrzą szczególnie łaskawym okiem ?

KP: Tak, na dziesiątki grup produktowych i tysiące produktów.
Obecnie importuje się żarówki LED, produkty reklamowe, elektronikę, akcesoria samochodowe, akcesoria party, szkło, a nawet samochody elektryczne! Sam Pan widzi, że rozpiętość jest bardzo szeroka, a wymieniłam tylko kilka grup. Wiadomo, że najlepiej jest sprzedać coś, na co mamy zbyt, czego potrzebują nasi klienci. Zatem serdecznie zapraszamy ze wszystkimi pomysłami – warto sprawdzić, czy akurat nasze produkty bardziej opłaca się sprowadzić bezpośrednio z Chin.

Seacargoo: W jaki sposób działają pośrednicy handlowi – takie firmy jak Em-port?

KP: Pośrednicy importowi minimalizują ryzyko importu z Chin. Rozpoczęcie importu to ogromne wyzwanie dla osób, które nigdy tego nie robiły. Wiadomo, że jeżeli nie posiadamy wiedzy na temat np. tworzenia profesjonalnych stron internetowych to się za to nie bierzemy. Tym bardziej, że dodatkowo dzielą nas bariery językowo – kulturowe.
Bardzo wiele osób nie wie, w jaki sposób współpracować z Chińczykami, jak rozmawiać, prowadzić negocjacje handlowe.

My właśnie tym się zajmujemy. Wyszukujemy producentów, prowadzimy negocjacje oraz projekty importowe od A do Z. Dbamy, aby klient otrzymał najlepszej jakości produkt oraz nie miał problemów przy odprawie celnej. Obecnie Unia Europejska wprowadza coraz więcej obostrzeń dotyczących wprowadzania na rynek europejski produktów z poza Europy. Firmy takie jak Emport posiadają niezbędną wiedzę na temat wymaganych certyfikacji, czy też wymogów, co do importowanych materiałów.

Seacargoo: Z jakimi problemami borykają się początkujący importerzy ? Co jest dla nich największym zagrożeniem ?

KP: Jak już wcześniej wspomniałam, jednym z największych zagrożeń jest problem z komunikacją. Następnie, brak wiedzy niezbędnej do importu. Często zdarza się, że osoby początkujące popełniają błędy w podstawowych sprawach, np. błędna weryfikacja danych bankowych odbiorcy. Coraz częściej spotykamy się z problemem hakerów, którzy w odpowiednim momencie wysyłają do klienta wiadomość z nieprawdziwym numerem konta. W ten sposób pozbywamy się naszych pieniędzy i praktycznie nie mamy możliwości ich odzyskania. Inne sytuacje dotyczą samych uzgodnień co do zamówienia, nadruku, pakowania, zawartości produktu, potrzebnej certyfikacji czy też dokumentacji. To tak jak w życiu, wchodząc na nieznany nam ląd jesteśmy narażeni na mnóstwo niebezpieczeństw. Najlepiej jest skorzystać z przewodnika. I my właśnie pełnimy rolę takiego przewodnika importowego.

Seacargoo: Jak rozumiem, korzystając z usług takich firm jak Emport, importer jest w stanie poważnie ograniczyć tego typu ryzyka ?

KP: Jak najbardziej, dzięki pośrednictwu importowemu możemy zredukować ryzyko do zera. Większość problemów opisałam wcześniej. Przedsięwzięcie jakim jest import z Chin jest bardzo skomplikowane. Kolejnym, na bardzo długiej liście, problemem są tzw. pułapki jakościowe. Nieznani nikomu producenci mogą wysłać próbki bardzo dobre jakościowo, a później wysłać towar, który już nie spełnia naszych wymagań. A pieniądze niestety już producent otrzymał.

Seacargoo: Z jakimi kosztami musi liczyć się początkujący importer chcący korzystać z usług Emport ?

KP: Na początek wyszukanie 3 producentów to koszt jedynie 100 zł. Jeśli klient chciałby otrzymać więcej ofert, wówczas indywidualnie wyceniamy wyszukiwanie producentów. Następny koszt to prowizja za realizację projektu. Jest to zaledwie kilka procent wartości zamówienia. Jak widać koszty są niewielkie, a dzięki temu można zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i spokoju.

Seacaroo: Pani Karino, dziękuję bardzo za wywiad. Życzę Wam dalszych sukcesów a nam zacieśnienia współpracy z Waszą firmą 😉

następny wpis

Retrospekcja – pierwszy krok w pracy

powiazane wpisy

Fire Family Sp. z o.o. ze Świdnicy – nie płaci

Paweł Grądzki, 2018-06-27 11:08:44

UWAGA – FIRE FAMILY ze Świdnicy – KLIENT NIE PŁACI Jeśli zastanawiasz się drogi czytelniku, czy rozpocząć współpracę w zakresie usług spedycyjnych z firmą Fire Family – dostawcą grilli, akcesoriów kominkowych i innych tego typu towarów – to długo się nad tym zastanów. Fire Family z niepłacenia dostawcom zrobiło sobie sposób na życie 😉 W styczniu […]

Szukamy praktykantów z możliwością zatrudnienia!

Paweł Grądzki, 2018-06-18 13:03:31

Szukamy praktykantów!! Studiujesz na 4/5 roku studiów magisterskich lub zaczynasz ostatni rok studiów licencjackich ? Mówisz / piszesz po angielsku ? Nie boisz się nowych wyzwań ? Potrzebujesz praktyk ? Jeśli na 3 z powyższych 4 pytań odpowiedziałaś / łeś twierdząco to może jesteśmy w stanie pomóc sobie nawzajem ? 😉 Sea Cargo Operations szuka praktykantów […]

Gospodarowanie odpadami – AD 2018

Paweł Grądzki, 2018-05-07 10:14:34

Przedsiębiorco – masz obowiązek wpisania się do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami! 24 stycznia 2018 roku utworzono Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w Ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2018 poz. 21). Rejestr prowadzi  marszałek województwa. […]

Życzenia świąteczne od Sea Cargo ;-)

Paweł Grądzki, 2018-03-30 07:32:50

życzenia świąteczne od Sea Cargo

Boże Narodzenie 2017 – życzenia

Paweł Grądzki, 2017-12-20 08:02:58

życzenia świąteczne

Dzisiaj pracujemy do 14:30 – świętujemy ;-)

Paweł Grądzki, 2017-12-08 09:27:20

Z pewna dozą nieśmiałości muszę poinformować, że w dniu dzisiejszym Sea Cargo Operations pracuje w okrojonym czasie – tylko do 14:30. Świętujemy dzisiaj pierwszy rok działalności i pierwsze firmowe święta 😉 Na wszystkie wiadomości które przyjdą na skrzynki po 14:30 odpowiemy w poniedziałek 11/12/2017  

Koniec roku – podsumowanie

Paweł Grądzki, 2017-12-06 11:49:08

krótkie podsumowanie działalności Sea Cargo Operations w 2017 roku

Kontenerowce i kontenery – ciekawostki branżowe

Paweł Grądzki, 2015-12-31 11:45:02

Obiecałem, że Sylwestrowy wpis będzie lekki, i zamierzam dotrzymać słowa. Poniżej kilka ciekawostek 😉 Silnik dużego kontenerowca waży do 2300 ton i ma około 1000 razy większą moc niż samochód rodzinny, Duże kontenerowce mogą być obsługiwane przez zaledwie trzynaście osób korzystających z zaawansowanych systemów komputerowych, Nowoczesne statki kontenerowe maja bardzo zaawansowane systemy komputerowe, umożliwiający choćby […]