Co warto eksportować na Islandię?
Mateusz Hawrot, 2020-08-19 08:04:24
W ostatnich latach znacznie wzrosła wymiana handlowa Polski z Islandią. Coraz chętniej eksportujemy nasze liczne towary do skandynawskiej Krainy Lodu.
Co warto eksportować na Islandię?
Lista dóbr wysyłanych na granicę Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego jest całkiem pokaźna – od materiałów budowlanych i mebli, po dobrze wszystkim znaną polską wódkę!
Wprawdzie Islandia nie znajduje się na szczycie listy państw, do których Polska eksportuje najwięcej towarów, ale na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest w tym aspekcie widoczny trend wzrostowy. Jakiś czas temu pisaliśmy o materiałach budowlanych, które są polskim hitem eksportowym, a w kraju wulkanów i gejzerów robią wręcz furorę. Stały się flagowym produktem licznie zamawianym przez tamtejszych klientów.
Co jeszcze wysyłamy na Islandię?
- stolarkę okienną
- meble
- drzwi
- rolety i żaluzje
- materiały wykończeniowe i dekoracyjne
- spożywka (żywność)
- wyposażenie łazienek
- lodówki
- maszyny i sprzęt transportowy
- artykuły wędkarskie
- tytoń
- słodycze i wódka
To nasza lista „most wanted” z polskich produktów stale pływających na Islandię. 🙂 Popularność niektórych z nich, szczególnie ostatnich trzech wymienionych, wzrosła wraz ze zwiększającą się liczbą polskich emigrantów w Reykjaviku i innych islandzkich miastach. 🙂
Szczegółowe informacje o eksporcie na Islandię znajdziemy w wydawanym cyklicznie Roczniku Statystycznym Handlu Zagranicznego. Pod lupę wzięliśmy dane z ostatnich pięciu wydanych publikacji, które obejmują podsumowania za lata 2014-2018. Przyjrzyjmy się im bliżej.
W Roczniku eksportowane towary podzielono na sześć poniższych kategorii, co znacznie ułatwia wyłowienie najciekawszych informacji handlowych.
1. żywność i zwierzęta żywe
2. napoje i tytoń
3. chemikalia i produkty pokrewne
4. towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca
5. maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy
6. różne wyroby przemysłowe
Spójrzmy, jak rok po roku prezentowały się statystyki eksportu w poszczególnych kategoriach. Zaokrągloną do jednego miejsca po przecinku wartość eksportu podajemy w milionach euro.
1. Żywność i zwierzęta żywe
2014 – 8,3 mln | 2015 – 7,3 mln | 2016 – 6,1 mln | 2017 – 7,2 mln | 2018 – 7,4 mln
2. Napoje i tytoń
2014 – 3,1 mln | 2015 – 3,9 mln | 2016 – 4 mln | 2017 – brak danych | 2018 – 4,5 mln
3. Chemikalia i produkty pokrewne
2014 – 6,2 mln | 2015 – 6,1 mln | 2016 – b.d. | 2017 – 11,1 mln | 2018 – 7,3 mln
4. Towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca
2014 – 6 mln | 2015 – 11,9 mln | 2016 – 18,2 mln | 2017 – 28,7 mln | 2018 – 22,6 mln
5. Maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy
2014 – 36,7 mln | 2015 – 24 mln | 2016 – 102 mln | 2017 – 81,9 mln | 2018 – 41,6 mln
6. Różne wyroby przemysłowe
2014 – 3,9 mln | 2015 – 6,3 mln | 2016 – b.d. | 2017 – b.d. | 2018 – 16 mln
A jak prezentuje się ogólna wartość eksportu za wspomniane pięć lat?!
2014 – 66,5 mln | 2015 – 63 mln | 2016 – 152,3 mln | 2017 – 154,1 mln | 2018 – 105,9 mln
Równocześnie stale rósł import, od 97,1 mln w 2014 r., do 231,8 mln euro w 2018 r.
Jakie wnioski płyną z zaprezentowanych wyżej danych?
- Przełomowy był rok 2016, w którym eksport do Islandii wzrósł dwu i pół krotnie w stosunku do roku poprzedniego. Doskonale widać to na przykładzie kategorii maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy
- Choć po obfitych latach 2016 i 2017, rok 2018 nie był tak obiecujący, to nadal wartość eksportu wyniosła wówczas ponad 40 mln więcej niż w 2015, czyli przed gigantycznym wzrostem obrotów handlowych ze skandynawskim partnerem
- O ile kategorie numer jeden, dwa i trzy zanotowały mniejsze lub większe wahania, ale generalnie utrzymały się na dość zbliżonym poziomie, o tyle łatwo zauważyć, że polski eksport do Kraju Wikingów napędzają towary przemysłowe oraz maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy
- Z drugiej strony, ani żywność i zwierzęta żywe, ani napoje i tytoń, ani chemikalia i produkty pokrewne nie zanotowały żadnych gwałtownych tąpnięć statystycznych
- Obroty handlowe z Islandią są ujemne, ale oczywiście eksport do tego kraju jest opłacalny. Wskazówkami do tego, co warto eksportować, są powyższe dane
Oficjalne dane Rocznika Statystycznego Handlu Zagranicznego pokrywają się z naszymi własnymi obserwacjami z – nieujętego jeszcze w Roczniku – ubiegłego roku 2019. Od stycznia do grudnia zdecydowanie najwięcej wysłaliśmy na Islandię:
- materiałów budowlanych
- mebli (oraz części do nich)
- drzwi
- rolet i żaluzji
- okien
- wyposażenia łazienek
Nasi klienci chętnie eksportują także liczne urządzenia, np. lodówki, a także panele akustyczne i artykuły wędkarskie.
Na transporcie morskim w tym kierunku znamy się jak mało kto. 😉 Kochamy ten urokliwy kraj i jesteśmy liderem rynkowym w eksporcie drobnicowym na Islandię. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zająć się eksportem do Krainy Lodu, nie wahaj się i zacznij współpracę z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, a Islandia to nasze „oczko w głowie”. Pływamy tam cyklicznie i gwarantujemy obsługę oraz realizację zamówień na najwyższym poziomie. 🙂
Z Sea Cargo Operations oraz Air and Rail Cargo Services Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług! 🙂
A H O J!