poprzedni wpis

Co warto eksportować na Islandię?

„Pewniaki” w eksporcie? USA i Kanada!

Mateusz Hawrot, 2020-08-26 10:08:08

Ostatnimi czasy imponująco wzrosły obroty handlowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Eksport do USA jest z każdym kolejnym rokiem coraz wyższy, a niektóre nasze produkty stały się wręcz hitem w kraju “Jankesów”! I pomimo koronawirusowego kryzysu możemy z optymizmem spoglądać w przyszłość. Polskie towary cieszą się też dużym zainteresowaniem w Kanadzie.

 

Nie mamy wątpliwości – zaoceaniczny kierunek eksportowy stał się na przestrzeni ostatnich kilku lat niezwykle atrakcyjny. W USA i Kanadzie nasze rodzime towary bez dwóch zdań zyskują na znaczeniu. Szczególnie wzrost eksportu do Stanów zasługuje na wielkie uznanie – to około 80%, gdy porównamy lata 2014 i 2019.

 

Sprawdźmy, jakie są przybliżone statystyki eksportu towarów z Polski do obu wymienionych krajów.

 

 • 2014: USA – 3,6 mld euro | Kanada – 947 mln euro
 • 2015: USA – 4 mld euro | Kanada – 1,1 mld euro
 • 2016: USA – 4,3 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2017: USA – 5,4 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2018: USA – 6,1 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2019: nieoficjalne dane mówią o eksporcie do USA wartym ok. 6,4 mld euro

 

Jak zatem widzimy, eksport do USA wystrzelił w górę i poszybował niezwykle wysoko, a do Kanady wszedł na stały, solidny poziom. 

 

Co konkretnie transportujemy za Atlantyk? 

 

Zobaczmy na podsumowanie 2018 r.


Do USA:

 

 • silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe i części do nich – ok. 17,2% wartości całego eksportu
 • meble – 6,3%
 • sprzęt i aparaty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe – 5,3%
 • żurawie okrętowe, dźwignice, wózki z urządzeniami dźwigowymi – 4,2%
 • części szybowców i samolotów – 3,7%
 • części i akcesoria samochodów – 3,2%
 • mięso wieprzowe w każdej postaci – 2,4%

 

Lista eksportu do Kanady, co zrozumiałe, częściowo pokrywa się z powyższymi danymi:

 

 • części silników turboodrzutowych i turbośmigłowych – ok. 20,7%
 • surowe skórki z norek – 9,1%
 • części dla przemysłu lotniczego m.in. samolotów (np. podwozia) – 3,2%
 • części turbin gazowych – 3,1%
 • meble drewniane do sypialni – 3%
 • części sprzętu lub układów przenoszenia napędów – 2,6%
 • meble drewniane innego zastosowania – 2,2%
 • części motoryzacyjne – 2%

 

Z kolei umowa o wolnym handlu państw Unii Europejskiej z Kanadą (tzw. CETA, wprowadzona w lutym 2017 r.) pozwoliła Polsce na zdecydowany wzrost eksportu naszej spożywki, która ma duże wzięcie w tym państwie z powodu znakomitej jakości i konkurencyjnych cen.

 

Porównując dwa umieszczone wyżej zestawienia, widzimy, że wyjątkowym zainteresowaniem za oceanem cieszą się produkty naszego przemysłu ciężkiego. Można to zakwalifikować – zgodnie z wytycznymi GUS-u przyjętymi w cyklicznie wydawanych Rocznikach Statystycznych Handlu Zagranicznego – do kategorii: “Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”. W obu przypadkach stanowi ona ponad połowę całego eksportu za 2018 r. – 55,7% do USA i 56,3% do Kanady. Zerknijmy na porównanie wartości eksportowanych towarów podzielonych na osiem następujących kategorii:

 

     1. żywność i zwierzęta żywe -> USA: 440 mln euro, Kanada: 75 mln euro

     2. napoje i tytoń -> USA: 39 mln, Kanada: 12 mln

     3. surowce niejadalne z wyjątkiem paliw -> USA: 29 mln, Kanada: 102 mln

     4. paliwa mineralne, smary i materiały pochodne -> USA: 17,1 mln, Kanada: 357 tys.

     5. chemikalia i produkty pokrewne -> USA: 276,3 mln, Kanada: 39 mln

     6. towary przemysłowe sklasyfikowane głównie wg surowca -> USA: 640 mln, Kanada: 94,6 mln

     7. maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy -> USA: 3,4 mld, Kanada: 675,5 mln

     8. różne wyroby przemysłowe -> USA: 1,3 mld, Kanada: 183 mln

 

Te statystyki jasno pozycjonują USA w roli naszego istotnego, strategicznego partnera w wymianie handlowej. W 2018 r. Amerykanie byli 8. największym odbiorcą polskich produktów, przy 12.j pozycji trzy lata wcześniej! Wzrost znaczenia eksportu do USA jest niepodważalny. Z kolei podziw w przypadku Kanady budzi fakt, że od lat mamy dodatnie saldo handlowe we współpracy z tym krajem.

 

Osobne słówko należy się również polskim meblom, które robią furorę i w USA, i w Kanadzie.


Dlaczego? To odpowiednio nasz szósty i siódmy największy importer mebli!Nie można się więc dziwić przedstawicielom Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Pod koniec zeszłego roku wydali oni kilka milionów złotych na akcję promocyjną polskiej branży meblarskiej w USA. Więcej o tym pisaliśmy w naszym niedawnym artykule o fantastycznej międzynarodowej ekspansji naszych mebli!

 

*****************

 

Czy pandemia koronawirusa może zniweczyć wysiłek podejmowany w ostatnich latach na polu wymiany handlowej z Amerykanami i Kanadyjczykami? Na szczęście wydaje się, że nie! Już wyjaśniamy dlaczego.

 

 • Wprawdzie z uwagi na ogólnoświatowy kryzys straty są oczywiste i nie da się ich uniknąć…
 • ale dane za aktualny rok wcale nie muszą być tak negatywne, jak mogliśmy się tego spodziewać w momencie wybuchu pandemii…
 • powiemem optymizmu były wstępne dane handlowe za eksport do USA w miesiącach styczeń-kwiecień. Według nich spadek wyniósł zaledwie 2,2%.
 • Szansą dla Polski jest wciąż trwająca wojna handlowa na linii Stany Zjednoczone-Chiny, robiąca “miejsce” dla naszych przedsiębiorców skorych do inwestycji na amerykańskim rynku.

 

Jednocześnie, jak wspominaliśmy, polskie produkty mają opinię stosunkowo niedrogich, ale za to niezwykle jakościowych. Na rynku kanadyjskim dużą rolę odegrała wspomniana już przez nas umowa o wolnym handlu, na rynku amerykańskim – wzajemne inwestycje i przesunięcie strumieni handlu z powodu konfliktu z Chinami. 

 

Podsumowując, zapamiętajmy kilka istotnych kwestii:

     1. USA i Kanada to – w tej kolejności – dwaj coraz ważniejsi partnerzy handlowi Polski.

     2. Eksport do Stanów Zjednoczonych za 2018 r. wyniósł ok 6,1 mld euro.

     3. Eksport do Kanady w 2018 r. wyniósł ok. 1,2 mld euro.

     4. Szczególnym uznaniem w obu miejscach cieszą się polskie maszyny, urządzenia, sprzęt transportowych i części do nich, a także bardzo popularne meble.

     5. Oba kierunki są bardzo atrakcyjnym i bezpiecznym biznesowo szlakiem eksportowym dla polskich firm.

     6. Prognozy przed pandemią koronawirusa na wymianę handlową z USA i Kanadą były niezwykle korzystne, stąd pomimo kryzysu dalej będzie opłacało się eksportować towary do obu lokalizacji.

 

Jeśli powyższy artykuł przekonał Cię do zainteresowania się eksportem za ocean, nie wahaj się i napisz do nas, a na pewno uzyskasz oczekiwaną, fachową, profesjonalną pomoc. Mamy świadomość, że USA i Kanada generują zainteresowanie klienteli.

 

Z Sea Cargo Operations oraz Air and Rail Cargo Services Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Zapraszamy do współpracy!

A H O J! ⚓️

 

źródło: wgospodarce.pl/canada.trade.gov.pl/własne

następny wpis

Ubezpieczenia w transporcie – ubezpieczać czy nie ubezpieczać?

powiazane wpisy

Statki z napędem LNG przyszłością w transporcie morskim!

Mateusz Hawrot, 2020-09-23 10:59:41

Obowiązujące od początku 2020 r. nowe regulacje prawne – IMO 2020,  dot. ilości siarki w paliwie do statków, spowodowały istotny wzrost znaczenia LNG jako paliwa żeglugowego. Armatorzy coraz chętniej inwestują w jednostki napędzane LNG, co jest możliwe dzięki dostępności tego paliwa w portach. To ekologiczne, rozsądne, kompromisowe i przyszłościowe rozwiązanie. Dlaczego fracht morski stopniowo, choć […]

Co warto eksportować na Islandię?

Mateusz Hawrot, 2020-08-19 08:04:24

W ostatnich latach znacznie wzrosła wymiana handlowa Polski z Islandią. Coraz chętniej eksportujemy nasze liczne towary do skandynawskiej Krainy Lodu.   Co warto eksportować na Islandię?   Lista dóbr wysyłanych na granicę Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego jest całkiem pokaźna – od materiałów budowlanych i mebli, po dobrze wszystkim znaną polską wódkę! Wprawdzie Islandia nie […]

Importerze! Uważaj na chiński CIF w imporcie LCL!

Mateusz Hawrot, 2020-08-11 08:13:58

W ostatnim czasie przewinęło się przez nasze ręce kilkanaście przesyłek LCL, w których odbiorca zdecydował się powierzyć gestię transportową dostawcy (chiński CIF). We wszystkich przypadkach Kupujący został omamiony przez Sprzedającego niskim kosztem przewozu i bardzo niemile zaskoczony ogromnymi kosztami lokalnymi do zapłacenia w porcie wyładunku (docelowym).   Dlaczego tak się dzieje ?   Przede wszystkim […]

Trochę statystyki, czyli polski eksport i import w liczbach w dobie pandemii

Mateusz Hawrot, 2020-07-30 07:49:42

Pandemia koronawirusa wywróciła handel międzynarodowy do góry nogami. Niektóre branże mogą nie pozbierać się przez długi czas, a wszyscy bez wyjątku musieli dostosować się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Wprawdzie z upływem kolejnych tygodni sytuacja powinna powoli zmierzać ku lepszemu, bo ograniczenia aktualnie hamujące handel są regularnie luzowane, jednak nadal łatwo nie będzie. Koronawirus w […]

Pandemia – kto ucierpiał mocno, kto mniej, a kto wcale?

Mateusz Hawrot, 2020-07-17 09:35:02

Pandemia koronawirusa spowodowała spore straty w wielu sektorach gospodarki światowej i nawet na największych potentatach branżowych wymusiła dostosowanie się do nowych, niełatwych realiów. Przyjęło się mawiać, że przez Covid-19 ucierpieli praktycznie wszyscy, a jako przykłady podawano głównie finansową katastrofę w turystyce czy gastronomii. Czy jednak faktycznie oberwało się każdemu?   Absolutnie nie! Zajrzyjmy na własne, […]

Polskie meble hitem na świecie!

Mateusz Hawrot, 2020-07-08 09:04:14

Choć przez pandemię koronawirusa ucierpiało finansowo wiele branż, w tym na przykład meblarska, z dumą warto przypominać, że jesteśmy drugim największym eksporterem mebli na świecie! Rokroczny progres wywindował Polskę na zaszczytną pozycję globalnego wicelidera w tym zakresie. Wyprzedzają nas tylko Chińczycy.   Zainteresowanie naszymi meblami wzrasta z roku na rok, a statystyki z ostatnich lat […]

Spektakularny sukces portalu AliExpress w 2020 roku!

Mateusz Hawrot, 2020-07-01 10:01:12

Opanowanie pandemii koronawirusa w Chinach pozwoliło tamtejszym przedsiębiorczym gigantom na złapanie oddechu. Był przecież czas, że największe globalne firmy wstrzymywały produkcję czy eksport towarów, a długi czas współpraca z Chińczykami – szczególnie w branży spedycyjnej (coś o tym wiemy!) – stanowiła  nie lada wyzwanie. Azjatom na tyle udało się jednak wyhamować z pandemią, że mają […]

Wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami ciąg dalszy…

Mateusz Hawrot, 2020-06-25 10:04:46

Pandemia koronawirusa wbrew pozorom nie zepchnęła na dalszy plan problemów na linii USA-Chiny. Wręcz przeciwnie – tylko je pogłębiła. Pogarszanie się stosunków pomiędzy oboma mocarstwami trwa od momentu rozpoczęcia wojny handlowej i nic nie wskazuje na to, że na końcu tego tunelu widać optymistyczne promienie światła. Ewentualnie pojedyncze rozbłyski.   Covid-19 tylko pogorszył rozgrzaną do […]