poprzedni wpis

Co warto eksportować na Islandię?

„Pewniaki” w eksporcie? USA i Kanada!

Mateusz Hawrot, 2020-08-26 10:08:08

Ostatnimi czasy imponująco wzrosły obroty handlowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Eksport do USA jest z każdym kolejnym rokiem coraz wyższy, a niektóre nasze produkty stały się wręcz hitem w kraju “Jankesów”! I pomimo koronawirusowego kryzysu możemy z optymizmem spoglądać w przyszłość. Polskie towary cieszą się też dużym zainteresowaniem w Kanadzie.

 

Nie mamy wątpliwości – zaoceaniczny kierunek eksportowy stał się na przestrzeni ostatnich kilku lat niezwykle atrakcyjny. W USA i Kanadzie nasze rodzime towary bez dwóch zdań zyskują na znaczeniu. Szczególnie wzrost eksportu do Stanów zasługuje na wielkie uznanie – to około 80%, gdy porównamy lata 2014 i 2019.

 

Sprawdźmy, jakie są przybliżone statystyki eksportu towarów z Polski do obu wymienionych krajów.

 

 • 2014: USA – 3,6 mld euro | Kanada – 947 mln euro
 • 2015: USA – 4 mld euro | Kanada – 1,1 mld euro
 • 2016: USA – 4,3 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2017: USA – 5,4 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2018: USA – 6,1 mld euro | Kanada – 1,2 mld euro
 • 2019: nieoficjalne dane mówią o eksporcie do USA wartym ok. 6,4 mld euro

 

Jak zatem widzimy, eksport do USA wystrzelił w górę i poszybował niezwykle wysoko, a do Kanady wszedł na stały, solidny poziom. 

 

Co konkretnie transportujemy za Atlantyk? 

 

Zobaczmy na podsumowanie 2018 r.


Do USA:

 

 • silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe i części do nich – ok. 17,2% wartości całego eksportu
 • meble – 6,3%
 • sprzęt i aparaty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe – 5,3%
 • żurawie okrętowe, dźwignice, wózki z urządzeniami dźwigowymi – 4,2%
 • części szybowców i samolotów – 3,7%
 • części i akcesoria samochodów – 3,2%
 • mięso wieprzowe w każdej postaci – 2,4%

 

Lista eksportu do Kanady, co zrozumiałe, częściowo pokrywa się z powyższymi danymi:

 

 • części silników turboodrzutowych i turbośmigłowych – ok. 20,7%
 • surowe skórki z norek – 9,1%
 • części dla przemysłu lotniczego m.in. samolotów (np. podwozia) – 3,2%
 • części turbin gazowych – 3,1%
 • meble drewniane do sypialni – 3%
 • części sprzętu lub układów przenoszenia napędów – 2,6%
 • meble drewniane innego zastosowania – 2,2%
 • części motoryzacyjne – 2%

 

Z kolei umowa o wolnym handlu państw Unii Europejskiej z Kanadą (tzw. CETA, wprowadzona w lutym 2017 r.) pozwoliła Polsce na zdecydowany wzrost eksportu naszej spożywki, która ma duże wzięcie w tym państwie z powodu znakomitej jakości i konkurencyjnych cen.

 

Porównując dwa umieszczone wyżej zestawienia, widzimy, że wyjątkowym zainteresowaniem za oceanem cieszą się produkty naszego przemysłu ciężkiego. Można to zakwalifikować – zgodnie z wytycznymi GUS-u przyjętymi w cyklicznie wydawanych Rocznikach Statystycznych Handlu Zagranicznego – do kategorii: “Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”. W obu przypadkach stanowi ona ponad połowę całego eksportu za 2018 r. – 55,7% do USA i 56,3% do Kanady. Zerknijmy na porównanie wartości eksportowanych towarów podzielonych na osiem następujących kategorii:

 

     1. żywność i zwierzęta żywe -> USA: 440 mln euro, Kanada: 75 mln euro

     2. napoje i tytoń -> USA: 39 mln, Kanada: 12 mln

     3. surowce niejadalne z wyjątkiem paliw -> USA: 29 mln, Kanada: 102 mln

     4. paliwa mineralne, smary i materiały pochodne -> USA: 17,1 mln, Kanada: 357 tys.

     5. chemikalia i produkty pokrewne -> USA: 276,3 mln, Kanada: 39 mln

     6. towary przemysłowe sklasyfikowane głównie wg surowca -> USA: 640 mln, Kanada: 94,6 mln

     7. maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy -> USA: 3,4 mld, Kanada: 675,5 mln

     8. różne wyroby przemysłowe -> USA: 1,3 mld, Kanada: 183 mln

 

Te statystyki jasno pozycjonują USA w roli naszego istotnego, strategicznego partnera w wymianie handlowej. W 2018 r. Amerykanie byli 8. największym odbiorcą polskich produktów, przy 12.j pozycji trzy lata wcześniej! Wzrost znaczenia eksportu do USA jest niepodważalny. Z kolei podziw w przypadku Kanady budzi fakt, że od lat mamy dodatnie saldo handlowe we współpracy z tym krajem.

 

Osobne słówko należy się również polskim meblom, które robią furorę i w USA, i w Kanadzie.


Dlaczego? To odpowiednio nasz szósty i siódmy największy importer mebli!Nie można się więc dziwić przedstawicielom Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Pod koniec zeszłego roku wydali oni kilka milionów złotych na akcję promocyjną polskiej branży meblarskiej w USA. Więcej o tym pisaliśmy w naszym niedawnym artykule o fantastycznej międzynarodowej ekspansji naszych mebli!

 

*****************

 

Czy pandemia koronawirusa może zniweczyć wysiłek podejmowany w ostatnich latach na polu wymiany handlowej z Amerykanami i Kanadyjczykami? Na szczęście wydaje się, że nie! Już wyjaśniamy dlaczego.

 

 • Wprawdzie z uwagi na ogólnoświatowy kryzys straty są oczywiste i nie da się ich uniknąć…
 • ale dane za aktualny rok wcale nie muszą być tak negatywne, jak mogliśmy się tego spodziewać w momencie wybuchu pandemii…
 • powiemem optymizmu były wstępne dane handlowe za eksport do USA w miesiącach styczeń-kwiecień. Według nich spadek wyniósł zaledwie 2,2%.
 • Szansą dla Polski jest wciąż trwająca wojna handlowa na linii Stany Zjednoczone-Chiny, robiąca “miejsce” dla naszych przedsiębiorców skorych do inwestycji na amerykańskim rynku.

 

Jednocześnie, jak wspominaliśmy, polskie produkty mają opinię stosunkowo niedrogich, ale za to niezwykle jakościowych. Na rynku kanadyjskim dużą rolę odegrała wspomniana już przez nas umowa o wolnym handlu, na rynku amerykańskim – wzajemne inwestycje i przesunięcie strumieni handlu z powodu konfliktu z Chinami. 

 

Podsumowując, zapamiętajmy kilka istotnych kwestii:

     1. USA i Kanada to – w tej kolejności – dwaj coraz ważniejsi partnerzy handlowi Polski.

     2. Eksport do Stanów Zjednoczonych za 2018 r. wyniósł ok 6,1 mld euro.

     3. Eksport do Kanady w 2018 r. wyniósł ok. 1,2 mld euro.

     4. Szczególnym uznaniem w obu miejscach cieszą się polskie maszyny, urządzenia, sprzęt transportowych i części do nich, a także bardzo popularne meble.

     5. Oba kierunki są bardzo atrakcyjnym i bezpiecznym biznesowo szlakiem eksportowym dla polskich firm.

     6. Prognozy przed pandemią koronawirusa na wymianę handlową z USA i Kanadą były niezwykle korzystne, stąd pomimo kryzysu dalej będzie opłacało się eksportować towary do obu lokalizacji.

 

Jeśli powyższy artykuł przekonał Cię do zainteresowania się eksportem za ocean, nie wahaj się i napisz do nas, a na pewno uzyskasz oczekiwaną, fachową, profesjonalną pomoc. Mamy świadomość, że USA i Kanada generują zainteresowanie klienteli.

 

Z Sea Cargo Operations oraz Air and Rail Cargo Services Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Zapraszamy do współpracy!

A H O J! ⚓️

 

źródło: wgospodarce.pl/canada.trade.gov.pl/własne

następny wpis

Ubezpieczenia w transporcie – ubezpieczać czy nie ubezpieczać?

powiazane wpisy

Deficyt pustych kontenerów w Azji

Mateusz Hawrot, 2021-01-07 09:23:28

Nie tylko drastycznie wysokie stawki frachtowe spędzają sen z powiek spedytorom. Równie wielkim problemem jest jedna z ich przyczyn, czyli deficyt pustych kontenerów w Azji. Ich braki odczuwalne są właściwie we wszystkich kluczowych portach azjatyckich. To nie jest łatwy czas dla naszej branży. Kilka razy wspominaliśmy już o horrendalnych stawkach frachtu morskiego, które mrożą krew […]

Horrendalnie wysokie stawki z Dalekiego Wschodu! Co dalej?

Mateusz Hawrot, 2020-12-30 12:44:26

Koniec roku przyniósł horrendalny wzrost stawek frachtowych. Tak złej sytuacji jeszcze nie było. Za transport kontenera 40’ można już zapłacić ponad 10.000 USD! A prognozy na najbliższe miesiące niestety nie są zbyt optymistyczne… W połowie października pisaliśmy, że stawki frachtu transportu morskiego drobnicy w kontenerach są najwyższe od ośmiu lat. Rosły one właściwie z miesiąca […]

„Zgubione” kontenery

Mateusz Hawrot, 2020-12-10 09:39:53

Prawie 2000 kontenerów stracił w zeszłym tygodniu kontenerowiec ONE Apus, który w drodze z Chin do USA musiał zmierzyć się z wyjątkowo gwałtownym sztormem, w wyniku którego około 25% ładunku wylądowało w Pacyfiku. To największe tego typu zdarzenie w ostatnich latach. Do wypadnięcia kontenerów za burtę doszło w nocy z 30 listopada na 1 grudnia. […]

Port Qingdao będzie transportował kontenery drogą powietrzną?!

Mateusz Hawrot, 2020-12-03 13:00:37

Chińczycy ogłosili start budowy inteligentnego systemu transportu UWAGA: powietrznego, w porcie w Qingdao! To absolutnie przełomowy projekt – pierwszy taki na świecie. Czy tak będzie wyglądała przyszłość terminali kontenerowych? Chiny jako miejsce najnowszych udoskonaleń technologicznych nikogo już nie dziwią. Azjaci nie zatrzymują się ani na sekundę w coraz to ciekawszych pomysłach na usprawnienie rozwoju różnych […]

Globalny armator morski inwestuje w kolej?

Mateusz Hawrot, 2020-11-26 13:03:11

Czy przyszłość transportu morskiego rysuje się w ciemnych barwach? Jeśli nie, to jak tłumaczyć inwestycje żeglugowego hegemona, firmy Maersk, w rozwój transportu kolejowego? Uspokajamy – to po prostu odpowiedź na aktualny kształt rynku i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. 🙂 Ale przy okazji bardzo ciekawe zjawisko. Duński Maersk, jeden z największych operatorów kontenerowych, czołowy, globalny armator, […]

Sposób na horrendalnie wysokie stawki frachtowe? Pomyśl o drobnicy! :)

Paweł Grądzki, 2020-11-18 10:27:44

Stało się, morskie stawki frachtowe osiągnęły poziom horrendalny. Ostatnio odebrało nam mowę, gdy kilku z armatorów przedstawiło nam stawkę ponad 5.000 USD / za kontener z Yantian. Szczerze? Zaniemówiliśmy. Przyczyny? Sytuacja z COVID, potężne braki logistyczne na całym świecie w zasadzie jeszcze sprzed pierwszej fali pandemii, a tu… o zgrozo: przecież właśnie idzie Boże Narodzenie […]

Stawki frachtu lotniczego również znacznie wyższe…

Mateusz Hawrot, 2020-11-09 12:46:16

Znaczny wzrost stawek frachtowych dotyczy nie tylko transportu morskiego. Rosną także stawki frachtu lotniczego z Chin i całej Azji Wschodniej do wszystkich strategicznych portów w Europie i USA. Co więcej, prognozy na najbliższy czas nie są optymistyczne. Zważywszy na to, iloma niespodziewanymi “prezentami” obdarowuje nas rok 2020, nie mogą dziwić niezbyt pozytywne doniesienia z rynku […]

Świąteczne szaleństwo już trwa! Importy i eksporty idą pełną parą.

Mateusz Hawrot, 2020-10-14 09:16:29

Może i do Bożego Narodzenia pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, ale dla branży świątecznych akcesoriów, ozdób i różnych produktów, przede wszystkim elektroniki, ten wyjątkowy czas zaczął się dużo, dużo wcześniej. Królestwem towarów – potencjalnych prezentów pod choinkę – są oczywiście Chiny, choć i my, Polacy, mamy swój, wcale nie taki mały, bożonarodzeniowy powód do dumy. […]