poprzedni wpis

Retrospekcja – pierwszy krok w pracy

Port Hamburg – bezproblemowe odprawy

Paweł Grądzki, 2014-06-13 18:00:45

Z niekłamanym zdumieniem przeczytałem artykuł na pewnym lokalnym portalu, o tym, że nasze „cudowne” władze przejrzały na oczy.

Niejednokrotnie spotykam się z opinią klientów, że wolą robić odprawy celne via Hamburg lub też dowolny inny port UE, bo jest prościej, szybciej i w ogóle fantastycznie. Fantastycznie oznacza BEZPROBLEMOWO i bez konieczności uiszczania podatku VAT wraz z należnościami wynikającymi z cła importowego.

Podobno ma się to zmienić i u nas! Podobno na lepsze!
Na czym to wszystko ma polegać? Otóż na tym, że procedury celne mają PRZEDE wszystkim trwać krócej! I prościej! Na wzór portów niemieckich, holenderskich a nawet rosyjskich!

W dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki a przyjętym przez Radę Ministrów RP w dniu 10/06/2014 resort gospodarki przewiduje uproszczenie procedur związanych z importem towarów via porty RP. Proponowane rozwiązania mają zwiększyć obroty towarowe w portach morskich, przyspieszyć obrót importowanym towarem i skrócić czas składowania towarów do niezbędnego minimum.

Viceprezes DCT głosi, że proponowane zmiany pozwolą na dokonywanie odpraw ~80% ładunków już na statkach, co z kolei spowoduje, że towar przekraczający burtę statku w terminalu wyładunku (DCT, GCT, BCT) będzie gotowy do wywiezienia z portu!

Pakiet „portowy” przewiduje, że pakiet standardowych „procedur kontrolnych” – ładna nazwa! – ma zamknąć się czasowo w 24h, a w szczególnych przypadkach maksymalnie w 48h.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt odroczenia konieczności płacenia podatku VAT granicznego, który do tej pory musiał być opłacony wraz z cłem w ciągu 10 dni od poinformowania strony o „obowiązku podatkowym”. Jednak to uproszczenie dotyczyć będzie jedynie importerów ze statusem AEO.

Dlaczego jest to tak ważne dla naszej gospodarki ? Wystarczy popatrzeć na liczby przeładowywanych TEU (jednostka odpowiadająca kontenerowi 20’ft) w portach UE i polskich:

  • Rotterdam – prawie 12 milionów
  • Hamburg – prawie 10 milionów
  • Antwerpia – prawie 9 milionów

Wszystkie porty polskie łącznie nawet nie zbliżają się do 3 milionów TEU, co może świadczyć o tym, że coś tu nie „gra”…
Ustawodawcom pozwalam sobie życzyć wytrwałości w dążeniu do celu, a sobie i innym przedsiębiorcom którzy starają się dokonywać obrotu towarowego via porty polskie odrobinkę więcej cierpliwości!

Zapachniało WIELKIM ŚWIATEM!!!
TAK TRZYMAĆ!!!

następny wpis

Winyl wraca do łask?

powiazane wpisy

Koleją z Chin z Sea Cargo Operations – dlaczego nie ;-)

Paweł Grądzki, 2018-07-26 07:18:07

Kolej z Chin – teraz też z Sea Cargo

Kontenery na pęczki

Paweł Grądzki, 2018-03-22 14:23:36

Składane kontenery – czyli kontenery na pęczki Czyżby rewolucja ? 😉 Za chwilę okazać się może, że koszty transportu ładunków na najbardziej obleganych trasach spadną o parę procent 😉 wystarczy że firma Staxxon zainteresuje głównych tuzów tego rynku swoim wynalazkiem!

Chiński nowy rok – CNY – rok psa AD 2018 – czyli chwila oddechu

Paweł Grądzki, 2018-02-19 08:10:27

Chiński nowy rok 2018 – rok psa

Sytuacja frachtowa z FE – 2-ga połowa stycznia

Paweł Grądzki, 2018-01-08 07:38:01

Sytuacja frachtowa – druga połowa stycznia 2018

Reykjavik… tu się oddycha ;-)

Paweł Grądzki, 2017-11-20 12:12:06

Reykjavik – wycieczka i biznes Parę tygodni temu rozmawiając z Anią i Dawidem stwierdziliśmy, że należy bardziej rozruszać temat przesyłek na Islandię – do Reykjavik’u. Od słowa do słowa i słowo stało się rzeczywistością. Zrobiliśmy zapowiedź eventu na FB i odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Co dalej zatem… Od słowa do słowa 😉 Bilety zabukowaliśmy, […]

Kontenerowce i kontenery – ciekawostki branżowe

Paweł Grądzki, 2015-12-31 11:45:02

Obiecałem, że Sylwestrowy wpis będzie lekki, i zamierzam dotrzymać słowa. Poniżej kilka ciekawostek 😉 Silnik dużego kontenerowca waży do 2300 ton i ma około 1000 razy większą moc niż samochód rodzinny, Duże kontenerowce mogą być obsługiwane przez zaledwie trzynaście osób korzystających z zaawansowanych systemów komputerowych, Nowoczesne statki kontenerowe maja bardzo zaawansowane systemy komputerowe, umożliwiający choćby […]

Zalety i wady odpraw celnych – Gdynia/Hamburg

Paweł Grądzki, 2015-03-02 12:42:15

Wielokrotnie w korespondencji klienci pytają się nas o to, jakie korzyści osiągną odprawiając ładunki w Hamburgu. Brzmi jak plan na artykuł ? Proszę bardzo – poniżej zestawienie najpopularniejszych opcji 😉 Zestawienie zawiera zarówno zalety jak i wady poszczególnych rozwiązań – wybór zawsze należy do klienta! 1. Transport FOB Chiny – Hamburg – miasto w PL […]

Winyl wraca do łask?

Paweł Grądzki, 2014-07-07 18:04:57

Będąc młodą lekarką…. heh – WRÓC!! Mając wolna sobotę postanowiłem odkurzyć zapomniany już prawie sprzęt do odsłuchu muzyki w najlepszej formie – gramofon! Włączyłem koncertówke The Rolling Stones i doznałem olśnienia! Przecież to jest właśnie brzmienie którego się SZUKA!! to jest właśnie TO!! Nie ma próbkowania, nie ma sterylnego cyfrowego brzmienia, są trzaski, szelest igły […]