Port Hamburg – bezproblemowe odprawy
Paweł Grądzki, 2014-06-13 18:00:45
Z niekłamanym zdumieniem przeczytałem artykuł na pewnym lokalnym portalu, o tym, że nasze „cudowne” władze przejrzały na oczy.
Niejednokrotnie spotykam się z opinią klientów, że wolą robić odprawy celne via Hamburg lub też dowolny inny port UE, bo jest prościej, szybciej i w ogóle fantastycznie. Fantastycznie oznacza BEZPROBLEMOWO i bez konieczności uiszczania podatku VAT wraz z należnościami wynikającymi z cła importowego.
Podobno ma się to zmienić i u nas! Podobno na lepsze!
Na czym to wszystko ma polegać? Otóż na tym, że procedury celne mają PRZEDE wszystkim trwać krócej! I prościej! Na wzór portów niemieckich, holenderskich a nawet rosyjskich!
W dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki a przyjętym przez Radę Ministrów RP w dniu 10/06/2014 resort gospodarki przewiduje uproszczenie procedur związanych z importem towarów via porty RP. Proponowane rozwiązania mają zwiększyć obroty towarowe w portach morskich, przyspieszyć obrót importowanym towarem i skrócić czas składowania towarów do niezbędnego minimum.
Viceprezes DCT głosi, że proponowane zmiany pozwolą na dokonywanie odpraw ~80% ładunków już na statkach, co z kolei spowoduje, że towar przekraczający burtę statku w terminalu wyładunku (DCT, GCT, BCT) będzie gotowy do wywiezienia z portu!
Pakiet „portowy” przewiduje, że pakiet standardowych „procedur kontrolnych” – ładna nazwa! – ma zamknąć się czasowo w 24h, a w szczególnych przypadkach maksymalnie w 48h.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt odroczenia konieczności płacenia podatku VAT granicznego, który do tej pory musiał być opłacony wraz z cłem w ciągu 10 dni od poinformowania strony o „obowiązku podatkowym”. Jednak to uproszczenie dotyczyć będzie jedynie importerów ze statusem AEO.
Dlaczego jest to tak ważne dla naszej gospodarki ? Wystarczy popatrzeć na liczby przeładowywanych TEU (jednostka odpowiadająca kontenerowi 20’ft) w portach UE i polskich:
- Rotterdam – prawie 12 milionów
- Hamburg – prawie 10 milionów
- Antwerpia – prawie 9 milionów
Wszystkie porty polskie łącznie nawet nie zbliżają się do 3 milionów TEU, co może świadczyć o tym, że coś tu nie „gra”…
Ustawodawcom pozwalam sobie życzyć wytrwałości w dążeniu do celu, a sobie i innym przedsiębiorcom którzy starają się dokonywać obrotu towarowego via porty polskie odrobinkę więcej cierpliwości!
Zapachniało WIELKIM ŚWIATEM!!!
TAK TRZYMAĆ!!!