Globalny armator morski inwestuje w kolej?
Mateusz Hawrot, 2020-11-26 13:03:11
Czy przyszłość transportu morskiego rysuje się w ciemnych barwach? Jeśli nie, to jak tłumaczyć inwestycje żeglugowego hegemona, firmy Maersk, w rozwój transportu kolejowego? Uspokajamy – to po prostu odpowiedź na aktualny kształt rynku i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. 🙂 Ale przy okazji bardzo ciekawe zjawisko.
Duński Maersk, jeden z największych operatorów kontenerowych, czołowy, globalny armator, którego statki pływają po całym świecie, stawia na rozwój kolei. Skandynawowie nie mają jednak zamiaru się zupełnie przebranżowić. Rozwijają się zgodnie z bieżącymi trendami i prognozami rynkowymi na najbliższe kilkanaście miesięcy. Przygotowali nowe rozwiązania na nowe czasy. Inwestują wedle ściśle określonego planu. A osią ich działań jest rozwój przewozów kontenerowych na trasie Azja-Europa wzdłuż kolei transsyberyjskiej.
Dla tej potężnej firmy takie pomysły to nie pierwszyzna. W 2017 r. Maersk uruchomił serwis Intercontinental Rail. Już wtedy z Chin do Europy ruszyły ich pierwsze pociągi. Wtedy kursowały rzadko i nieregularnie. Dziś jeżdżą raz na tydzień, a docelowo mają to robić dwukrotnie w ciągu siedmiu dni. Z kolei pół roku temu Duńczycy uruchomili połączenie kolejowe z Chin do Turcji. Obecna inwestycja w dalszy rozwój transportu kolejowego jest zatem naturalnym krokiem naprzód.
Skąd taki pomysł i o co chodzi?
Dlaczego Maersk kładzie nacisk na kolej? Dlaczego tak bardzo potrzebuje pociągów kontenerowych? Czy przyszłością żeglugi jest właśnie transport kolejowy? Mówiąc krótko – o co chodzi? Wyjaśnijmy to w kilku istotnych punktach:
- Elastyczność. Kolej jest znacznie bardziej elastyczna od żeglugi, co szczególnie wyraźnie widać teraz w czasach pandemii, kiedy to Klienci oczekują dynamicznych działań, niekiedy niemożliwych w transporcie morskim z uwagi na długi czas tranzytu między Europą i Azją.
- W dobie pandemii żegluga poszła w dół, kolej – w górę. Pierwsza połowa 2020 r. przyniosła spadek światowego ruchu morskiego (ostatni raz takie zjawisko miało miejsce 11 lat temu). Na koniec roku globalnie statystyki spadną o ok. 4-4,5%. Na linii Azja-Europa: o ok. 10%. A kolejowy ruch tranzytowy rośnie w tempie 25%.
- Piłka wystawiona do pustej bramki. Futbolowe, proste porównanie: opisane wyżej spadki i wzrosty w obu gałęziach transportu to dla takich firm jak Maersk wymarzona sytuacja na zwiększenie udziału w rynku i świadczenie usług na większą skalę. Grzech z tej okazji nie skorzystać.
- Brak równowagi. Pandemia jeszcze bardziej zachwiała strukturą światowego ruchu towarowego. Znacznie więcej kontenerów pływa z Azji do Europy aniżeli na odwrót. Z biegiem czasu jest coraz gorzej, bo pandemia blokuje możliwość skutecznej prognozy przepływu ładunków. Stąd Maersk dąży do równowagi, w czym nieoceniona zdaje się pomoc kolei.
- Kolej a kontenery chłodnicze. Maersk rozwija transport mięsa w specjalnych kontenerach chłodniczych. Obecnie są one przewożone multimodalnie – najpierw pociągami, następnie statkami. Docelowo ruch na trasie Rosja-Chiny ma odbywać się wyłącznie koleją. Duńczycy mówią otwarcie: to jest przyszłość.
A co z transportem morskim?
A jak wygląda przyszłość samej żeglugi? Maersk prognozuje, że w przyszłym roku nastąpi ożywienie i wzrost ruchu morskiego – o około 2%. Wciąż nie będzie to poziom z nietkniętego pandemią roku 2019, ale na pewno nastąpi progres względem roku bieżącego. Czyli idzie ku lepszemu. 🙂
Na zakończenie – duński potentat zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz. Otóż chodzi o klientów, którzy są coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o potrzebę posiadania informacji online w trakcie realizacji danej usługi. Mowa o dwóch ważnych punktach:
- dokumentacji ładunku
- śledzeniu ładunku
Z tego powodu Maersk nie ukrywa, że postawi także na rozwój platform cyfrowych. Handel internetowy nabiera przecież tempa, a jak podkreśla Zsolt Katona, dyrektor skandynawskiej firmy w Europie Wschodniej, czasy tranzytu są bardzo ważne w handlu online.
Drodzy Klienci, oferujemy zarówno frachty morskie jak i kolejowe z Chin. 🙂
Z Sea Cargo Operations oraz Air and Rail Cargo Services Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
źródło:intermodalnews.pl