Port Gdańsk – nasz powód do dumy!
Mateusz Hawrot, 2021-01-14 10:02:36
Port Gdańsk stał się nie tylko wizytówką Polski, ale w ostatnich latach wzrosło też jego znaczenie międzynarodowe. Dziś to drugi największy port na Morzu Bałtyckim i jeden z kilkunastu czołowych w Europie. A jeśli zostaną zrealizowane ambitne plany rozbudowy, będzie jeszcze lepiej!
Najnowsza historia Portu Gdańsk to doskonały przykład na to, że w ciągu dekady może w transporcie morskim zmienić się naprawdę sporo. Zresztą – o czym tu wspominać, spójrzmy tylko, jak nasza branżę do góry nogami wywrócił miniony, zwariowany rok 2020. Ale zanim przejdziemy do teraźniejszości, cofnijmy się do końcówki pierwszego dziesięciolecia XXI w.
W 2009 r. w gdańskim porcie przeładowano około 20 mln ton towarów. To nie był rewelacyjny wynik. Dwa lata wcześniej Gdańsk plasował się zaledwie na 63. miejscu pod tym względem w Europie. Wtedy jednak, 1 października 2007 r., oficjalnie otwarto głębokowodny terminal kontenerowy DCT. Od tego czasu nastąpiła realna poprawa. Przełomowy okazał się rok 2010, w którym przeładowano kontenery o łącznej wadze niemal 30 mln ton!
Co było dalej?
- Liczbę 30 mln ton przekroczono w 2013 r.
- W 2014 i 2015 r. wskaźniki wciąż szły w górę, a znaczenie Gdańska na europejskiej mapie portowej rosło
- W 2017 r. udało się przebić kolejną granicę – tym razem 40 mln ton
- W 2018 r. nastąpił największy jak na razie wzrost, bo aż o prawie 10 mln, zbliżając się do “magicznej” bariery 50 mln ton
- W 2019 r. przeładunki wzrosły do 52,2 mln ton! (+ 6,4% względem 2019)
Dopiero miniony, szalony, naznaczony pandemią koronawirusa i zatrzymaniem światowej gospodarki 2020 rok spowodował znaczne spadki. Do października zanotowano wynik o 20% mniejszy niż w zeszłym roku, czyli przeładowano niewiele ponad 40 mln ton towarów.
Gdański port napędzają:
- drobnica (ponad 23 mln ton przeładunku w 2019)
- paliwa płynne (17,5 mln ton przeładunku w 2019)
- węgiel (prawie 7 mln ton przeładunku w 2019)
Spadki nie są dobrymi wieściami, ale skutki Covid-19 odczuli przecież wszyscy we frachcie morskim. W tym wszystkie polskie porty, na czele z największym – właśnie tym gdańskim.
Pomimo tego, Port Gdańsk absolutnie nie ma powodów, by widzieć przyszłość w ciemnych barwach. Wręcz przeciwnie. 🙂 Jego zarządcy zdają sobie sprawę, że kluczem do kolejnych osiągnięć jest dalszy rozwój infrastrukturalny. Tak jak kilkanaście lat temu receptą na sukces było otwarcie terminala DCT, tak teraz przepustką do czołowej dziesiątki portów europejskich ma być budowa Portu Centralnego. To inwestycja warta ponad 10 mld zł! Powinna ona też pozwolić na detronizację portu w Sankt Petersburgu, jeśli chodzi o bycie numerem jeden na Bałtyku.
Co jeszcze warto wiedzieć o gdańskim porcie?
- Z każdym rokiem w Gdańsku pojawiają się największe kontenerowce świata, m.in. MSC Ambra (prawie 400 m długości!), który przypłynął do Polski w marcu 2020 r.
- Budowa terminala DCT spowodowała, że w XXI w. port ewoluował z masowego na bardziej uniwersalny. Dzięki temu wizytówką Portu Gdańsk są dziś kontenery TEU [20”]. Przez to działają tutaj najwięksi przewoźnicy na świecie – przede wszystkim bardzo aktywny Maersk Line i MSC, ale także Ocean Alliance
- Port Gdańsk to jeden z najważniejszych portów tzw. “żeglugi bliskiego zasięgu” w Europie. Do tego dochodzą m.in. regularne kursy pasażerskie do szwedzkiego Nynashamn pod Sztokholmem
- Istnienie Naftoportu i przeładunek ropy naftowej pozwala gdańskiemu portowi przyjmować rocznie dużą liczbę potężnych zbiornikowców
- W Gdańsku nie brakuje też armatorów obsługujących tzw. chłodniowce oraz statki wielozadaniowe
Nic zatem dziwnego, że z roku na rok rosną obroty handlowe Portu Gdańsk. To coraz ważniejszy punkt na mapie nie tylko Europy, ale i całego świata!
Świadczą o tym choćby regularne i bezpośrednie kursy kontenerowców na trasie z i do Chin. A imponująca sieć połączeń jest coraz szersza. Do tego istotną rolę w kształtowaniu pozycji gdańskiego portu odgrywa bezbłędna obsługa największych kontenerowców na świecie oraz współpraca z branżowymi gigantami.
To sygnał wysyłany światu: tak, Port Gdańsk jest silny, dynamicznie się rozwija, planuje kolejne inwestycje. Krótko – warto z nim współpracować. I oby tak było dalej. W końcu jego sukcesy są sukcesami polskiej gospodarki morskiej.
Polecamy się do obsługi Twojego eksportu / importu! 🙂
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations oraz Air and Rail Cargo Services Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!