poprzedni wpis

Sytuacja frachtowa z FE – 2-ga połowa stycznia

Dokumentacja w handlu zagranicznym

Paweł Grądzki, 2018-01-29 11:16:43

Dokumentacja w handlu zagranicznym – repetytorium

W dalszym ciągu otrzymujemy od Was drodzy czytelnicy zestaw pytań dotyczący dokumentacji w procesie handlu zagranicznego.

W 4 artykułach skupię się na 4 podstawowych aspektach takiej działalności tj.: B2B, B2C, C2B, C2C w 2 kierunkach – imporcie i eksporcie.

Dzisiaj najprostsza rzecz – mianowicie B2B w imporcie i eksporcie.

Eksport z UE i import do UE – kompendium wiedzy

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli:

 • upewnij się, że masz działalność gospodarczą w dowolnej formie (jednoosobowa, spółka dowolnego rodzaju itp)
 • upewnij się, że masz nadany numer EORI
 • upewnij się, że jesteś wpisany na urzędową listę czynnych podatników VAT

Najpierw skupmy się na dokumentacji „firmowej”. Jako spedytor zdecydowanie polecamy współprace z agencją celną, która pomaga przedsiębiorcy w przejściu procesu odprawy celnej importowej lub też eksportowej. Aby taka agencja mogła działać w imieniu klienta, potrzebuje umocowania prawnego w postawi upoważnienia dla agencji celnej. Sea Cargo Operations współpracuje z renomowanymi agencjami, które od lat zawodowo zajmują się odprawami celnymi w procedurze importu i eksportu, więc możemy ręczyć za rzetelność przygotowywanych przez nie zgłoszeń 😉

Z Twojego numeru NIP odczytamy czy masz EORI, w jakiej formie działa Twoje przedsiębiorstwo i skompletujemy niezbędną pozostałą dokumentację firmową.

Teraz słów kilka o dokumentacji handlowej, bo ta również nastręcza wielu problemów.

Jako przedsiębiorca musisz upewnić się, czy do importu lub też eksportu Twoich produktów nie są potrzebne jakieś dodatkowe pozwolenia itp. Jeśli są – niestety będziesz musiał się w nie wyposażyć. Te pozwolenia to np. kontyngent, licencja, świadectwo homologacji, certyfikat CE i wiele innych. Jeśli nie są, lub masz je w ręku to dodatkowo (a może podstawowo) potrzebować będziesz:

Jeśli masz te dokumenty w ręku to podeślij do nas do weryfikacji. Nasi specjaliści sprawdzą, czy spełniają one wszystkie niezbędne wymagania aby towar mógł sprawnie przejść procedurę odprawy celnej. Wszystkie parametry IDEALNYCH dokumentów opisane są pod powyższymi linkami.

Kolejnym krokiem jest ustalenie warunków dostawy wg. Incoterms – jest to o tyle istotne, że jako importer / eksporter musisz wiedzieć, gdzie zaczyna się i gdzie się kończy Twoja odpowiedzialność za ładunek, oraz co Ty jako przedsiębiorca będziesz musiał opłacić.

I w zasadzie dobrnęliśmy do szczęśliwego końca – tzn. zlecenia 😉

Aby zlecić import bądź też eksport swojego ładunku musisz znać jego parametry (wymiary, waga, kubatura itp). Po otrzymaniu tych parametrów wymyślimy najbardziej optymalny sposób przewiezienia ładunku (drobnica, FCL, lotnik czy też kolej) oraz przedstawimy ofertę na niezbędne czynności.

Jeśli oferta Ci się spodoba – pozostaje Ci tylko ją zaakceptować a my będziemy mieli możliwość zrealizowania dla Ciebie usługi spedycyjnej.

Checklista:

 • działalność
 • EORI
 • VAT
 • upoważnienie dla agencji celnej
 • dodatkowe pozwolenia, licencje itp.
 • faktura handlowa
 • packing list
 • Incoterms
 • wybór sposobu przesyłki
 • oferta
 • zlecenie

Reasumując – bez względu na to, czy planujesz import z Chin, import z Korei , import z Tajwanu czy też eksport na Islandię, eksport do Australii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich – skontaktuj się z nami (LINK) – wycenimy i przewieziemy Twój ładunek cało i bezpiecznie!

Zapraszamy do współpracy z Sea Cargo Operations!

następny wpis

Kolejna konsola z drobnicą do Reykjaviku – eksport na Islandię

powiazane wpisy

Sea Cargo ponownie odwiedza Reykjavik ;-)

Paweł Grądzki, 2018-10-05 10:55:16

Sea Cargo w Reykjaviku

Kolejne ładunki w drodze do Reykjaviku ;-)

Paweł Grądzki, 2018-08-21 14:36:43

Kolejna konsola szczelnie wypełniona w drodze do Reykjaviku Nie zwalniamy tempa, i już można powiedzieć, że regularnie mamy stałe wysyłki drobnicowe na przepiękną Islandię. Tym razem, oprócz standardowych ładunków czyli drzwi, okien, mebli, art. budowlanych mieliśmy okazję przewieźć kilka quadów 😉 Raport z załadunku jak niżej: 1 warstwa – Quady 😉 2 warstwa – kolejne […]

Kolejna Islandzka konsola w drodze do Reykjaviku ;-)

Paweł Grądzki, 2018-08-02 14:09:45

Kolejna konsola na Islandię (Reykjavik) zapakowana i w drodze do odbiorców Mały raport z załadunku kolejnej konsoli 😉 Warstwa „0” Pierwsze palety: Kolejna warstwa I kolejna… I kolejna I na koniec „plombka” – i w drogę na Islandię / do Reykjaviku Tym razem dominowały meble, materiały budowlane, akcesoria domowe i kosmetyki samochodowe 😉 większość palety, więc […]

Islandzka niespodzianka – routing przez Gdynię!

Paweł Grądzki, 2018-08-01 11:38:52

obniżka bazowej ceny za ładunki drobnicowe na Islandię

Koleją z Chin z Sea Cargo Operations – dlaczego nie ;-)

Paweł Grądzki, 2018-07-26 07:18:07

Kolej z Chin – teraz też z Sea Cargo

Fire Family Sp. z o.o. ze Świdnicy – nie płaci

Paweł Grądzki, 2018-06-27 11:08:44

UWAGA – FIRE FAMILY ze Świdnicy – KLIENT NIE PŁACI Jeśli zastanawiasz się drogi czytelniku, czy rozpocząć współpracę w zakresie usług spedycyjnych z firmą Fire Family – dostawcą grilli, akcesoriów kominkowych i innych tego typu towarów – to długo się nad tym zastanów. Fire Family z niepłacenia dostawcom zrobiło sobie sposób na życie 😉 W styczniu […]

Szukamy praktykantów z możliwością zatrudnienia!

Paweł Grądzki, 2018-06-18 13:03:31

Szukamy praktykantów!! Studiujesz na 4/5 roku studiów magisterskich lub zaczynasz ostatni rok studiów licencjackich ? Mówisz / piszesz po angielsku ? Nie boisz się nowych wyzwań ? Potrzebujesz praktyk ? Jeśli na 3 z powyższych 4 pytań odpowiedziałaś / łeś twierdząco to może jesteśmy w stanie pomóc sobie nawzajem ? 😉 Sea Cargo Operations szuka praktykantów […]

Islandia – kraj tysiąca możliwości

Paweł Grądzki, 2018-05-16 10:23:46

Islandia – przepiękny kraj z mnóstwem możliwości Islandia, kraina położona na wulkanicznych wyspach na północnym Atlantyku. Nie mająca w zasadzie żadnych swoich zasobów, przemysłu ciężkiego itp. W chwili obecnej kraj przeżywający boom turystyczny – i niemal cała gospodarka opiera się w głównej mierze na turystyce. Świeże powietrze, niczym nie zakłócona natura – gejzery, wulkany, wodospady, lodowce… […]