poprzedni wpis

VAT 0% w eksporcie to problem ? Sprawdź nasze rozwiązanie!

Dokumentacja w handlu zagranicznym

Paweł Grądzki, 2018-01-29 11:16:43

Dokumentacja w handlu zagranicznym – repetytorium

W dalszym ciągu otrzymujemy od Was drodzy czytelnicy zestaw pytań dotyczący dokumentacji w procesie handlu zagranicznego.

W 4 artykułach skupię się na 4 podstawowych aspektach takiej działalności tj.: B2B, B2C, C2B, C2C w 2 kierunkach – imporcie i eksporcie.

Dzisiaj najprostsza rzecz – mianowicie B2B w imporcie i eksporcie.

Eksport z UE i import do UE – kompendium wiedzy

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli:

 • upewnij się, że masz działalność gospodarczą w dowolnej formie (jednoosobowa, spółka dowolnego rodzaju itp)
 • upewnij się, że masz nadany numer EORI
 • upewnij się, że jesteś wpisany na urzędową listę czynnych podatników VAT

Najpierw skupmy się na dokumentacji „firmowej”. Jako spedytor zdecydowanie polecamy współprace z agencją celną, która pomaga przedsiębiorcy w przejściu procesu odprawy celnej importowej lub też eksportowej. Aby taka agencja mogła działać w imieniu klienta, potrzebuje umocowania prawnego w postawi upoważnienia dla agencji celnej. Sea Cargo Operations współpracuje z renomowanymi agencjami, które od lat zawodowo zajmują się odprawami celnymi w procedurze importu i eksportu, więc możemy ręczyć za rzetelność przygotowywanych przez nie zgłoszeń 😉

Z Twojego numeru NIP odczytamy czy masz EORI, w jakiej formie działa Twoje przedsiębiorstwo i skompletujemy niezbędną pozostałą dokumentację firmową.

Teraz słów kilka o dokumentacji handlowej, bo ta również nastręcza wielu problemów.

Jako przedsiębiorca musisz upewnić się, czy do importu lub też eksportu Twoich produktów nie są potrzebne jakieś dodatkowe pozwolenia itp. Jeśli są – niestety będziesz musiał się w nie wyposażyć. Te pozwolenia to np. kontyngent, licencja, świadectwo homologacji, certyfikat CE i wiele innych. Jeśli nie są, lub masz je w ręku to dodatkowo (a może podstawowo) potrzebować będziesz:

Jeśli masz te dokumenty w ręku to podeślij do nas do weryfikacji. Nasi specjaliści sprawdzą, czy spełniają one wszystkie niezbędne wymagania aby towar mógł sprawnie przejść procedurę odprawy celnej. Wszystkie parametry IDEALNYCH dokumentów opisane są pod powyższymi linkami.

Kolejnym krokiem jest ustalenie warunków dostawy wg. Incoterms – jest to o tyle istotne, że jako importer / eksporter musisz wiedzieć, gdzie zaczyna się i gdzie się kończy Twoja odpowiedzialność za ładunek, oraz co Ty jako przedsiębiorca będziesz musiał opłacić.

I w zasadzie dobrnęliśmy do szczęśliwego końca – tzn. zlecenia 😉

Aby zlecić import bądź też eksport swojego ładunku musisz znać jego parametry (wymiary, waga, kubatura itp). Po otrzymaniu tych parametrów wymyślimy najbardziej optymalny sposób przewiezienia ładunku (drobnica, FCL, lotnik czy też kolej) oraz przedstawimy ofertę na niezbędne czynności.

Jeśli oferta Ci się spodoba – pozostaje Ci tylko ją zaakceptować a my będziemy mieli możliwość zrealizowania dla Ciebie usługi spedycyjnej.

Checklista:

 • działalność
 • EORI
 • VAT
 • upoważnienie dla agencji celnej
 • dodatkowe pozwolenia, licencje itp.
 • faktura handlowa
 • packing list
 • Incoterms
 • wybór sposobu przesyłki
 • oferta
 • zlecenie

Reasumując – bez względu na to, czy planujesz import z Chin, import z Korei , import z Tajwanu czy też eksport na Islandię, eksport do Australii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich – skontaktuj się z nami (LINK) – wycenimy i przewieziemy Twój ładunek cało i bezpiecznie!

Zapraszamy do współpracy z Sea Cargo Operations!

następny wpis

Kolejna konsola z drobnicą do Reykjaviku – eksport na Islandię

powiazane wpisy

Chiński nowy rok – CNY – rok psa AD 2018 – czyli chwila oddechu

Paweł Grądzki, 2018-02-19 08:10:27

Chiński nowy rok 2018 – rok psa

Kolejna konsola z drobnicą do Reykjaviku – eksport na Islandię

Paweł Grądzki, 2018-02-09 10:33:56

Kolejna konsola do Reykjaviku

VAT 0% w eksporcie to problem ? Sprawdź nasze rozwiązanie!

Paweł Grądzki, 2018-01-08 10:46:04

VAT 0% w eksporcie – mamy rozwiązanie problemu VAT’u w zakupach nie tylko na Islandię! W trakcie wizyty na Islandii – podczas spotkania – poruszaliście temat problemów z fakturami eksportowymi – a dokładnie ze stawka VAT 0%. Obiecaliśmy Wam, że znajdziemy rozwiązanie – i oto słowo stało się to faktem 😉 W grudniu – przy […]

Sytuacja frachtowa z FE – 2-ga połowa stycznia

Paweł Grądzki, 2018-01-08 07:38:01

Sytuacja frachtowa – druga połowa stycznia 2018

Eksport części samochodowych – nie wszystko można! Nie tylko na Islandię!

Paweł Grądzki, 2017-12-12 08:00:03

Eksport części samochodowych Jeden z poprzednich wpisów dotyczył eksportu części samochodowych. Wydawałoby się, że to prosty biznes, ale okazuje się, że z różnych przyczyn nie wszystko się da! Otóż Minister Infrastruktury rozporządzeniem z dnia 28/09/2005 określił, że nie wszystkimi częściami pojazdów można swobodnie handlować. Rozporządzenie zawiera wykaz artykułów wyłączonych z procedury handlu wtórnego. I tak […]

Transport na Islandię – case study B2C – LCL (drobnica)

Paweł Grądzki, 2017-11-28 08:06:30

Transport na Islandię – zakup prywatny B2C – serwis LCL (drobnica) Mieszkacie na Islandii i chcecie sobie sprowadzić jakieś ładunki z Polski kupując je od polskich producentów. Znaleźliście dostawcę swoich produktów, dogadaliście się co do ceny itp. Czas zatem zacząć! W pierwszym kroku zweryfikujcie, czy Wasz handlowy partner posiada numer EORI. O sposobie weryfikacji przeczytajcie TU. Jak okaże […]

Konsola na Islandię – LCL Reykjavik – opis produktu

Paweł Grądzki, 2017-11-22 08:09:23

Konsola na Islandię – pierwszy niekomercyjny projekt

Transport na Islandię – case study B2B – LCL (drobnica)

Paweł Grądzki, 2017-11-21 08:57:34

Proces spedycyjny – wysyłka na Islandię – case study B2B