Co opłaca się importować z Chin?
Import z Chin od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. I nic dziwnego, “Fabryka Świata” ma bowiem wiele do zaoferowania, a tamtejsi producenci nie przestają zaskakiwać nowościami. Przedstawiliśmy już kilka branż, którym warto poświęcić uwagę, pora więc na podsumowanie cyklu naszych artykułów na temat najchętniej sprowadzanego asortymentu z dalekiej Azji.
Chiny to jedno z największych państw świata, a zarazem największe na kontynencie azjatyckim. Według danych za 2023 PKB tegoż kraju wyniosło 18 560 mld dolarów, PKB per capita – 13 160 mld, a procentowa stopa wzrostu PKB – 5,2. Obroty handlu zagranicznego osiągnęły wartość 5,94 bln dolarów, eksportu i importu – kolejno 3,38 i 2,56 bln. Do głównych sektorów chińskiej gospodarski należą usługi (najważniejszy), produkcja przemysłowa (28% światowej produkcji), rolnictwo oraz wydobycie.
Państwo Środka jest drugim największym dostawcą towarów do Polski (wartość importu 216,4 mld złotych), z którego przybywają do nas różnorodne wyroby wielu branż (ich dostępność jest jedną z większych zalet omawianego rynku).
Jakim grupom produktów warto się przyjrzeć planując import z Chin? To m.in.:
- elektronika,
- oświetlenie,
- wyposażenie domu i małe AGD,
- odzież (i dodatki),
- sprzęt fitness oraz wellness,
- asortyment campingowy,
- artykuły okolicznościowe i świąteczne,
- akcesoria samochodowe,
- a nawet… rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Wśród innych popularnych towarów “made in China” znalazły się np. artykuły dla dzieci, zabawki, sprzęt do ogrodu i chemia. To również pozycje znacznie bardziej gabarytowe, w tym np. meble, maszyny i urządzenia mechaniczne, materiały budowlane czy pojazdy (i części do nich).
Warto wspomnieć także o tym, że z Azji przybywa do nas ceniona aparatura i mniejsze produkty medyczne. Nie sposób również zapomnieć o znanej i lubianej przez wiele osób orientalnej żywności czy perełkach kosmetycznych.
Z Państwa Środka ciekawie…
Przeglądając asortyment dostawców z Chin (czy Azji ogółem) można niekiedy natrafić na naprawdę intrygujące propozycje w niemal każdej dziedzinie. Wymienić tu można np. bezprzewodową, wodoodporną klawiaturę (która do tego jest zwijana), coś dla miłośników słuchania muzyki w każdych warunkach, czyli czapkę z wbudowanym zestawem stereo, przenośną stacja ładowania, podgrzewacz kubka na USB, świecącą książkę, a konkretnie lampka LED w tym kształcie, plecak wyposażony w panel słoneczny czy rzeczy, nazwijmy to, analogowe, takie jak markery spożywcze, tipsy na kocie pazury (wraz z klejem) czy plastry, które pomogą pozbyć się skutków zakrapianej imprezy. 🙂
A wszystko to inspiracje na wyłącznie 2024 rok zebrane przez ChińskiRaport. Patrząc w szerszej, kilkuletniej perspektywie można znaleźć ich znacznie więcej.
… ale i opłacalnie. Jak wyjść “na plus”?
I tu przechodzimy do niewątpliwie istotnej kwestii jaką są z jednej strony korzyści, a z drugiej trudności związane ze sprowadzaniem wyrobów z Państwa Środka. Zacznijmy od tych pierwszych.
Asortyment oferowany przez tamtejszych producentów jest praktycznie nieograniczony. Oferują często niestandardowe, jeszcze niedostępne lokalnie pozycje, które przyciągają uwagę klientów. Aby cały proces importu z Chin był opłacalny (i sprawiał możliwie jak najmniej trudności), warto znaleźć komfortową dla siebie niszę, nie zapominając o tym, że z wybranym asortymentem bezpośrednio wiąże się sposób, w jaki będzie transportowany.
Z Chin sprowadzać można towary w niesamowicie korzystnych cenach (choć w przypadku każdej z kategorii należy dokładnie sprawdzić wysokość stawki celnej!), których jakość obecnie wcale nie jest niska (jak głosił popularny niegdyś pogląd), a często wręcz przeciwnie. Przełożyły się na to lata doświadczeń oraz rozwoju celem dostosowania się do potrzeb zmieniającego się rynku.
Dodatkową, ważną informacją jest to, że wbrew dającej się słyszeć opinii, wyroby nie muszą być dostarczane hurtowo, od razu “całymi kontenerami” – można zamówić znacznie mniejsze pakunki, czyli tzw. drobnicę. Wszystko wedle uznania i potrzeb.
Co czeka Przedsiębiorcę gdy zdecyduje się na import z Chin?
- Przechodzimy teraz do wyzwań, w obliczu których stają Przedsiębiorcy decydujący się na wymianę handlową z Państwem Środka. Towary wprowadzane do obiegu na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać odpowiednie wymagania potwierdzone certyfikatami czy odpowiednimi oznaczeniami (np. CE). Są jednak takie grupy, które wymagają ich znacznie więcej niż inne. To zdecydowanie jeden z tematów, który należy dokładnie zgłębić przed podjęciem decyzji o imporcie tak, aby nie “skoczyć na zbyt głęboką wodę”.
- Kolejnym, choć dość oczywistym, to jednak wartym podkreślenia, jest konieczność upewnienia się nie tylko co do jakości, ale przede wszystkim oryginalności kupowanych produktów. Zaniedbanie w tej kwestii i dystrybucja towarów bez licencji może bowiem wiązać się z poważnymi konsekwencjami (i to nie tylko finansowymi). Zweryfikowany powinien zostać nie tylko towar, ale też potencjalny dostawca. W tej kwestii można skorzystać z pomocy doświadczonych pośredników.
- Wracając do kwestii finansowej – nie jest tajemnicą, że na towary sprowadzane z Azji obowiązuje cło. Niekiedy jest ono zerowe, albo bardzo niskie, lecz niestety można spotkać się z całkowicie odwrotną sytuacją w przypadku pozycji objętych tzw. cłem antydumpingowym (wówczas stawki mogą wynosić nawet kilkadziesiąt %).
- Import z Chin to także inne, liczne formalności, których musi dopełnić Przedsiębiorca, w tym m.in. wybór odpowiedniej metody transportu. Najpopularniejszym i najbardziej opłacalnym środkiem transportu z Chin jest z całą pewnością transport morski. I tu polecamy się serdecznie! 🙂
Przedsiębiorco, jako Sea Cargo Operations mamy duże doświadczenie w imporcie z Chin, zatem możesz zdać się na nas! 🙂
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
* Źródła: gov.pl (Polska w ChRL. Informator ekonomiczny), stat.gov.pl (Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w styczniu – grudniu 2023 r.), pchig.pl, chinskiraport.pl (w tym publikacja 100 pomysłów na import z Chin. Hity na rok 2024, kanał YT), poradnikprzedsiebiorcy.pl, seacargoo.com (źródła własne).