TAK, W TĄ STRONĘ TEŻ ROBIMY! 😉
Nie samymi importami z Chin Spedytor żyje!
Bo wiecie, że czasami też EKSPORTUJEMY do Chin?
Tak, tak, bywa, że pływamy też „w drugą stronę”!
Co zatem głównie eksportujemy do Chin?
- maszyny, urządzenia oraz sprzęt elektryczny i elektrotechniczny
- surowce, na czele z miedzią
- meble. Tak, bardzo lubią tam nasze polskie meble!
- tworzywa sztuczne
- mleko i produkty mleczarskie
- drewno i wyroby z drewna
- produkty przemysłu chemicznego
Wysyłka do Chin zazwyczaj odbywa się drogą morską.
Żaden transport nie sprawi nam problemów, jeżeli odpowiednio się do niego przygotujemy pod względem przepisów prawnych, obowiązków oraz kosztów.
Eksport towarów do Chin oczywiście wymaga dokonania odprawy celnej wywozowej (eksportowej).
Obecnie przeprowadza się ją w formie elektronicznej, jednak wciąż wiąże się to z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to przede wszystkim Przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy muszą posiadać numer EORI – nadawany w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.
Więcej o EORI przeczytacie w innym naszym artykule blogowym, link tutaj:
https://seacargoo.com/eori-co-to-takiego-i-dlaczego-to-wazne/
Tak prezentują się statystyki eksportu do Chin z lat 2011-2020 (kwoty w USD):
- 2011 – 1,86 mld
- 2012 – 1,75 mld
- 2013 – 2,12 mld
- 2014 – 2,25 mld
- 2015 – 2,02 mld
- 2016 – 1,91 mld
- 2017 – 2,30 mld
- 2018 – 2,50 mld
- 2019 – 2,97 mld
- 2020 – 3,38 mld
JAKI ŚRODEK TRANSPORTU WYBRAĆ PRZY EKSPORCIE DO CHIN?
Oczywiście transport morski! 😉
Pomagamy naszym Klientom w sprawnej wysyłce ładunków drogą morską. Przyjmujemy do dystrybucji zarówno całe kontenery w ramach tzw. usługi FCL, jak i pojedyncze przesyłki drobnicowe – LCL. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami, którzy przygotują rzetelną wycenę.
Drobnicowy eksport towarów do Chin wyceniamy zaś na podstawie trzech wymiarów (długość, szerokość i wysokość) oraz wagi.
Nasze usługi kierowane są m.in. do Przedsiębiorców prowadzących handel z chińskimi kontrahentami, którzy liczą na stałą współpracę. Eksport towarów do Chin polecamy też osobom prywatnym, które zamierzają wysłać pojedyncze ładunki np. do rodziny. Polecamy pomoc naszych Specjalistów również rodzinom, które chcą się przeprowadzić się do Chin i potrzebują przetransportować swój dobytek – czyli transport tzw. mienia przesiedlenia.
Warto nadmienić, że w transporcie morskim obowiązuje tzw. minimum morskie, które określa ile minimum musimy zapłacić za przesyłkę morską. Obecnie wynosi ono 1m3, co sprawia, że bez względu na to, czy paczka będzie mniejsza, czy idealnie „wypełni” wymiary minimum – to nadawca zapłaci taką samą opłatę za jej wysyłkę (za 1 m3).
DOKUMENTY WYMAGANE PRZY EKSPORCIE DO CHIN
- faktura handlowa (commercial invoice), sporządzana przez Eksportera;
- Packing list (P/L), czyli specyfikacja / lista towaru z ilościami oraz wagami netto i brutto
- świadectwo pochodzenia (daje Eksporter)
- w przypadku spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB);
- jeśli towar jest przewożony drogą morską: konosament morski (Bill of lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej, alternatywnie Sea Waybill (SWB)
Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od rodzaju towarów:
- certyfikat fumigacji
- jeśli eksportujesz okazy fauny oraz flory: świadectwo CITES
- test reports , deklaracja zgodności
- inne ewentualne certyfikaty, dokumenty i licencje
WYSYŁKA TOWARÓW DO CHIN – OBSŁUGIWANE PORTY:
- eksport do Shanghai
- eksport do Ningbo
- eksport do Qingdao
- eksport do Shenzhen
- eksport do Tianjin
- eksport do Guangzhou
- eksport do Dalian
- eksport do Xiamen
- eksport do Hong Kong
- eksport do Shantou
Czytaj więcej
Jak przebiega eksport towarów do Chin?
Liberalizacja polityki importowej Chin postępuje od czasu przystąpienia tego państwa do Światowej Organizacji Handlu w 2004 roku. Choć Państwo Środka kojarzy się raczej z rozpowszechnionym importem wszelkiego rodzaju wyrobów, również eksportowanie towarów do Chin stanowi bardzo ważny element wymiany handlowej wielu krajów, w tym także Polski. Zlecając nam morską, kolejową lub lotniczą spedycję do Chin, zyskujesz cennego partnera z ponad 20-letnim doświadczeniem w międzynarodowej logistyce. W czym możemy Ci pomóc?
Normy jakościowe w eksporcie do Chin
Od 2003 roku na terenie Chin obowiązuje system weryfikacji standardów jakościowych CCC, obejmujący 132 kategorie produktów. Eksport do Chin towaru kwalifikującego się do jednej z nich wiąże się z koniecznością uzyskania znaku jakości CCC.
Eksportowanie towarów do Chin – niezbędne dokumenty
Faktura, list przewozowy, lista załadowcza, ubezpieczenie, deklaracja celna czy certyfikat AQSIQ to tylko niektóre dokumenty wymagane przy kontroli celnej od dostawców wykonujących eksport do portu w Shanghai oraz pozostałych chińskich lokalizacji.
Eksport materiałów i odprawa tymczasowa
Z opłaty celnej zwolnione są eksporty do Chin towarów na potrzeby uczestnictwa w targach oraz wystawach, jednak nadal podlegają one obowiązkowemu zgłoszeniu do procedury celnej. Z kolei materiały oraz części zamienne, podobnie jak opakowania zwolnione są z opłat i VAT, pod warunkiem, że chińskie firmy wykorzystują je dalej do produkcji gotowych wyrobów.
Oznakowanie towarów
Wszystkie produkty eksportowane do Chin poddawane certyfikacji jakościowej i obowiązkowo muszą zostać odpowiednio oznakowane oraz opisane w języku chińskim.
Dlaczego warto współpracować z Chinami w zakresie eksportu?
Współpraca gospodarcza z najliczniejszym państwem świata to szereg korzyści dla polskich przedsiębiorców. Eksport do Chin przekłada się na zwiększenie produkcji, obniżenie jej kosztów, tworzenie nowych miejsc pracy czy nowe biznesowe kontakty.
Zleć eksport towaru do Chin ekspertom!
Wiele polskich firm rozważa eksport towarów do Chin, jednak bariera językowa, kulturowa czy wymogi formalne często hamują tego typu współpracę. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w organizacji dostaw do Chin na każdym etapie ich realizacji, służąc swoją wiedzą, doświadczeniem oraz zapleczem logistycznym. Wyceń i zleć transport do Chin naszym ekspertom i sprawdź, jak wiele możesz zyskać na wymianie handlowej z tym krajem.