Rosnącego eksportu z Polski do Filipin nie zatrzymała nawet pandemia.
Filipiny są obecnie jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek w regionie Azji Wschodniej, choć jeszcze do niedawna skoncentrowane były głównie na rolnictwie. Obecnie znacząco rozwijany jest sektor szeroko pojętych usług i produkcji przemysłowej, w czym można wypatrywać szansy na zwiększenie współpracy o charakterze gospodarczym. Mocną stroną tego państwa jest przede wszystkim rynek konsumencki – głównie za sprawą licznej i wciąż rosnącej populacji (to ponad sto milionów osób!). Warto dodać, że współpraca państw Unii Europejskiej i Filipin została wzmocniona zawarciem Umowy o partnerstwie i współpracy oraz systemem GSP+ (Generalised Scheme of Preferences), co zapewnia szerokie możliwości wymiany handlowej.
Poznajmy zatem bliżej ten niewątpliwie interesujący oraz coraz bardziej popularny turystycznie, jak i handlowo kraj. Przed nami kilka gorących jak filipiński klimat ciekawostek:
- W skład tego państwa wchodzi ponad siedem tysięcy wysp, z czego największe to: Luzon, Mindanao oraz Samar. Zamieszkanych jest jednak około 880 z nich. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 300 tysięcy kilometrów kwadratowych.
- Motto przewodnie Filipin brzmi “Maka-Diyos, Maka-Tao, Makakalikasan at Makabansa”. Znaczy to: “Dla Boga, ludzi, natury i kraju”.
- Odkrywcą Filipin był nie kto inny, jak słynny żeglarz i podróżnik Ferdynand Magellan. Miało to miejsce w 1521 roku. Później tereny włączono do Królestwa Hiszpanii. W 1934 r. państwo uzyskało status niezależnej wspólnoty.
- Na obszarze Filipin znajduje się sześć obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: kościoły barokowe w Manili, Park Morski Rafy Tubbataha, Santa Marii, Paoay i Miagao, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, ryżowe tarasy Kordylierów Filipińskich, sanktuarium dzikiej przyrody pasma Hamiguitan, a także dzielnica kolonialna w Vigan.
- Kraj ten jest największym na świecie producentem kokosów. Jest to najczęściej eksportowany towar.
- Jednymi z najpopularniejszych środków transportu są jeepney’e. To ozdobione i pomalowane na jaskrawe kolory samochody terenowe.
- Stratowulkan Apo – to właśnie najwyższe wzniesienie Filipin. Szczyt ten jest pod ochroną przyrodniczą i góruje na wyspie Mindanao na wysokości 2953 metrów nad poziomem morza.
- W tym kraju są dwa języki urzędowe – angielski i filipiński. Filipiński należy do grupy języków malajsko-polinezyjskich.
- Na terenie Filipin są 53 aktywne wulkany.
- A sama nazwa państwa wywodzi się od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga. Nazwę ,,Felipinas” w 1543 roku nadał Ruy López de Villalobos.
Wymiana handlowa między Polską a Filipinami z roku na rok rośnie. W ostatnich latach eksport z naszego państwa prezentował się w następujący sposób:
2018 – 77,65 mln EUR
2019 – 102,32 mln EUR
2020 – 174,74 mln EUR
2021 – 242,45 mln EUR
Biorąc pod uwagę powyższe dane możemy zauważyć pozytywny trend w dynamice eksportu z Polski do Filipin, którego nie zatrzymała nawet pandemia koronawirusa. Być może częściowo zahamowała ona wzrost, ale rok 2021 prezentował się szczególnie pozytywnie na tle minionych.
Główni partnerzy eksportowi Filipin
Głównymi partnerami w wymianie handlowej są dla Filipin kolejno: Chiny, Japonia i Korea Południowa. Nie znaczy to jednak, że jako państwo europejskie nie mamy perspektyw na zwiększenie eksportu. Produkty wytwarzane w Europie w tym państwie cieszą się opinią dobrych jakościowo, a przykładowo za sprawą rządowego projektu „Build, Build, Build” szansy na korzystny eksport mogą dopatrywać się producenci mebli i materiałów budowlanych.
Co my głównie eksportujemy na Filipiny?
- meble
- maszyny elektryczne
- wyroby rolno-spożywcze
- produkty pochodzenia zwierzęcego – w tym mleko i pochodne
- wyroby przemysłu elektromaszynowego
- statki i łodzie
- wyroby przemysłu drzewno-papierniczego
- produkty przemysłu chemicznego.
Gospodarcze umowy dwustronne
Między Warszawą a Manilą wśród zawartych umów gospodarczych możemy wyróżnić dwie: Umowę między Rządem RP a Rządem Republiki Filipin w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu – weszła ona w życie w 1997 roku. Druga natomiast to Umowa między Rządem RP a Rządem Republiki Filipin o cywilnej komunikacji lotniczej, która weszła w życie w 2002 roku.
Wzajemne inwestycje
Obecnie współpraca gospodarcza ograniczona jest do wymiany handlowej i kilku polskich firm działających na Filipinach. Co interesujące, filipińską inwestycją z najdłuższym stażem w Polsce jest inwestycja z 2006 roku firmy International Container Terminal Services w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni. 🙂
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj! ⚓️
Źródła: podroztrwa.pl, poznajnieznane.pl, wspieramyeksport.pl, trade.gov.pl, paih.gov.pl, International Trade Centre maj 2022, firma.rp.pl, markaw.pl