Do twarzy, włosów, ciała, kolorowe, produkowane metodami tradycyjnymi i te całkowicie innowacyjne. Rodzajów produkowanych w Polsce kosmetyków jest wiele, ale łączy je jedno – podbijają światowe rynki! Przyjrzyjmy się lepiej branży, w obszarze której kraj nad Wisłą zajmuje 5. miejsce pod względem wartości rynkowej na arenie Unii Europejskiej.
Ubiegły rok dla polskiego rynku kosmetycznego zakończył się dużymi liczbami. Jego wartość osiągnęła poziom ponad 6,5 mld euro, samego eksportu rodzimych produktów z tegoż sektora oscylowała natomiast na poziomie 4,3 mld, czyli o ponad miliard więcej niż w roku 2018.
Polska produkcja kosmetyków ma się bardziej niż dobrze. 🙂 Na terenie całego kraju działa ponad 1 200 firm zajmujących się wytwarzaniem różnorodnych produktów zaliczanych do tej branży (z czego aż 71% to firmy rodzime). Wyróżnikami rodzimych kosmetyków na arenie międzynarodowej przede wszystkim wysokojakościowe metody produkcji, inwestowanie w infrastrukturę, badania i rozwój, kreatywność, elastyczność, umiejętność dostosowywania się do zmian, innowacyjność (odpowiadanie na trendy) przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju, rozwinięty rynek, który nie zapomina o swoich korzeniach oraz wykwalifikowana kadra.
Ciekawostka: największym polskim hitem eksportowym są lakiery do paznokci, największą popularnością wśród lokalnych konsumentów w roku 2021 cieszyły się zaś… mascary.
Polskie kosmetyki znane i lubiane na świecie!
Zacznijmy od konkretów i sprawdźmy, jakie rodzime firmy podbijają zagraniczne rynki. To między innymi: Ziaja (wywodząca się z Pomorza 🙂 ), Eveline Cosmetics, Bielenda, Dr Irena Eris, Oceanic, Orkla Care, Global Cosmed (marki: Apart, Bobini, Biophen, Sofin, Izo, Kret) oraz Cosmo Group (marki: NEONAIL, NEONAIL Expert, NÉO MAKE UP, MYLAQ). Jak widać wśród producentów widocznych na zagranicznych rynkach nie brakuje zarówno tych zajmujących się kosmetykami do pielęgnacji, makijażu czy nawet do higieny gospodarstwa domowego. Słowem – do wyboru, do koloru! 🙂
Polskie kosmetyki (produkowane w rodzimych fabrykach oraz należących do zagranicznych firm działających na terenie kraju) trafiają zarówno na rynki Unii Europejskiej, jak i światowe. Przykładowo, według danych za rok 2021, głównymi odbiorcami naszych produktów były przede wszystkim państwa europejskie, w tym Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Belgia, Czechy, Francja, Ukraina, Włochy, Holandia i … Kazachstan. Dane za rok 2022 potwierdzają pozycję wymienionych państw Europy jako głównych odbiorców kosmetyków z kraju nad Wisłą, miejsce Kazachstanu w tym 10-miejscowym zestawieniu zajęła jednak Hiszpania. Do naszego najbliższego zachodniego sąsiada od lat sprzedawanych jest najwięcej produktów z tej branży (w 2021 roku było to aż 18,8% eksportu z Polski).
Wśród krajów spoza UE do których trafiają polskie produkty wymienić można także kraje Bliskiego Wschodu (Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Iran, Kuwejt, a także azjatyckie (Wietnam, Japonia) oraz Stany Zjednoczone.
To właśnie Bliski Wschód jest kierunkiem, na którym swoją uwagę koncentrują obecnie Eksporterzy. Arabki bardzo lubią nasze kosmetyki! Tamtejszy rynek kosmetyczny jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się, a same Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się wśród 10 tych, w których wydatki na produkty kosmetyczne są największe. Wśród marek, które już są tam obecne znaleźć można zarówno te większe i znane od lat (Ziaja, Eveline Cosmetics, Dr Irena Eris, Miraculum) oraz mniejsze (YOPE, Clochee, Hi Skin).
Jakie kosmetyki najczęściej eksportujemy?
Ponownie posłużymy się danymi za rok 2021, z których jasno wynika, że największą popularnością cieszą się produkty do pielęgnacji skóry, a w dalszej kolejności: perfumy i wody toaletowe, środki do czyszczenia zębów, preparaty do włosów (z pominięciem szamponów, lakierów, preparatów do ondulacji i prostowania), szampony do włosów, produkty do makijażu oczu, dezodoranty i preparaty przeciwpotne, produkty do manicure i pedicure, do makijażu ust, inne preparaty do higieny jamy ustnej oraz do protez, pudry, preparaty przez, do i po goleniu, depilatory, sole i preparaty kąpielowe. Co ciekawe, wśród eksportowanych z Polski towarów znalazły się również… preparaty do perfumowania lub odwaniania pomieszczeń (wraz ze stosowanymi w trakcie obrzędów religijnych).
Branża kryzysoodporna?
Pomimo kryzysów, w obliczu których stanął świat w ostatnich latach, branża kosmetyczna utrzymuje dość stabilny poziom. Negatywny wpływ na jej sytuację miały jednak m.in. skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę (w tym wstrzymanie wysyłki do Rosji i Białorusi, ograniczenie eksportu do Kazachstanu ze względów logistycznych) oraz powiązany z kryzysem energetycznym wzrost kosztów działalności.
Pomimo utraty odbiorców na wschodzie, wyniki eksportowe za I poł. 2022 r. były o 26% większe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jak prognozują eksperci (według różnych źródeł) w 2023 roku polski rynek kosmetyczny ma odnotować wzrost nominalny rzędu 6,2%, do 2025 roku natomiast oczekiwany średni wzrost ma utrzymywać się na poziomie 4,4% w skali roku (dzięki czemu sprzedaż zwiększyłaby się do 4,7 mld euro!).
Eksporterze, jeśli zastanawiasz się nad eksportem kosmetyków, skontaktuj się z nami! 🙂
Odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości, wycenimy Twój transport.
Zapraszamy na maila:
info@seacargoo.com
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- Źródła: wspieramyeksport.pl (+ raport Branża kosmetyczna. Pozycja międzynarodowa polskich producentów i prognozy rozwoju rynku do 2026 r.), paih.gov.pl (+ opracowanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu The cosmetics sector), fashionbiznes.pl, parp.gov.pl, cosmogroup.pl, globalcosmed.eu, rp.pl, wirtualnekosmetyki.pl.