Import małego AGD i artykułów do domu
Lubimy, kiedy wnętrza są estetyczne i funkcjonalne. Dziś, w dobie dynamicznego rozwoju technologicznego i dostępu do jego owoców trudno sobie wyobrazić codzienność bez niektórych dobrze znanych i cenionych artykułów, na inne z kolei chcemy i często jak najbardziej możemy sobie pozwolić. Przyjrzyjmy się nieco urządzeniom, które znajdziemy w kuchni, salonie i nie tylko.
Trochę danych statystycznych
Wyposażenie domu to temat, który bardzo dynamicznie ewoluował (i nadal to robi) na przestrzeni ostatnich lat. Dotyczy to nie tylko szeroko rozumianego stylu, elementów dekoracyjnych, ale także rozwiązań technologicznych, które stanowią ogromne ułatwienie w dzisiejszej, pełnej pośpiechu rzeczywistości. Wszak dziś mało kto mógłby sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, pralki, lodówki czy innych większych i mniejszych sprzętów. Często także decydujemy się na niekoniecznie niezbędne, ale znacznie usprawniające lub w pewien sposób zmieniające niektóre procesy produkty, takie jak m.in. elektroniczne artykuły higieniczne (np. szczoteczki do zębów, irygatory), roboty sprzątające i kuchenne, ekspresy do kawy, czy zyskujące w ostatnim czasie na popularności airfryery.
Co ciekawe, duże znaczenie mają dla nas rozwiązania smart. Jak pokazało badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez Grupę IQS na zlecenie firmy Samsung, przynajmniej jedno takie urządzenie posiada w swoim domu co trzeci badany (z grupy 1027 osób powyżej 18 r.ż.).
Omawiając temat urządzeń domowych nie sposób nie wziąć pod uwagę zarówno elektroniki jak i małego i większego AGD. Elektronice, zwłaszcza w kontekście importu z krajów azjatyckich przyglądaliśmy się już wcześniej, LINK: https://seacargoo.com/import-elektroniki-z-chin/, a zatem pozostało jeszcze pokrótce omówić drugą ze wspomnianych kategorii produktów. W tym przypadku, co ciekawe, pojawia się mocny lokalny akcent – Polska nadal plasuje się na pozycji europejskiego lidera produkcji artykułów gospodarstwa domowego. To właśnie tutaj powstaje 40% całej unijnej produkcji tego typu sprzętu (dane za ubiegły rok podane przez APPLiA Polska). Zatem nie tylko importujemy ten asortyment, ale również sami jesteśmy producentami i bardzo dużo eksportujemy. 🙂
W zakresie importu tego asortymentu, dane z zeszłego roku pokazują, że był on na poziomie ok. 3,3 mld euro. Czego sprowadzamy najwięcej? Przede wszystkim małego AGD (2,2 mld euro), ale też duże AGD (1,1 mld euro). Import drugiej z wymienionych kategorii produktów do Polski , w ciągu ostatnich lat (od 2019 roku) wzrósł z pod względem ilościowym poziomu 27 do 39%. Jak zauważają eksperci, udział Chin w imporcie takich sprzętów zrównał się względem małego AGD (41%).
Pomimo iż Polska zajmuje wysokie, drugie miejsce pod względem światowego eksportu dużego AGD, pierwsze miejsce, z udziałem rzędu 35% zajmują Chiny. I teraz skupimy się już tylko na tym kraju, który to może zaproponować nam kilka naprawdę interesujących pozycji.
Jakie artykuły do domu sprowadzamy z Chin?
Producenci daleko zza wschodniej granicy oferują wiele ciekawych rozwiązań, przyjrzymy się jednak kilku wybranym – chyba najpopularniejszym:
- małe domowe ekspresy do kawy
- młynki do kawy lub przypraw
- spieniacze do mleka
- saturatory
- airfryery
- roboty kuchenne i blendery
- opiekacze, gofrownice, tostery
- frytkownice
- kostkarki do lodu
- urządzenia do gotowania
- oczyszczacze powietrza
- nawilżacze powietrza
- osuszacze powietrza
- grzejniki
- wentylatory i klimatyzatory
- suszarki do włosów, prostownice, lokówki
- golarki, depilatory, maszynki do strzyżenia
- elektryczne szczoteczki do zębów
- wagi kuchenne i łazienkowe
i wiele, wiele innych….. 🙂
Wszystkie te artykuły cechują się niskim lub średnim kosztem transportu, jednak aby móc sprowadzić je i wprowadzić do swojej oferty w sposób zgodny z prawem należy zadbać o szereg formalności.
O czym należy pamiętać przy imporcie artykułów do domu i małego AGD?
Przede wszystkim, tak jak w przypadku innych (niektórych) grup produktów o potwierdzającym zgodność z unijnymi wymogami w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska znaku CE. Takim oznaczeniem opatrzony musi zostać każdy sprzęt AGD lub RTV. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą zostać przeprowadzone odpowiednie badania, na podstawie raportu z których jednostka certyfikująca może wydać certyfikat CE (dokumenty te stanowią podstawę do wystawienia deklaracji zgodności umożliwiającej naniesienie znaku).
Elektronika i sprzęt elektryczny muszą być zgłoszone do bazy danych REACH, zawierającej informacje nt. substancji chemicznych w wyrobach (podstawa – rozporządzenie REACH).
Te wymogi oraz Dyrektywy Nowego Podejścia (dot. znaku CE) to jednak nie jedyne regulacje, z którymi trzeba się zapoznać. Do innych należą m.in. dyrektywy:
- kompatybilności elektromagnetycznej EMC (dot. wszystkich urządzeń z wykorzystaniem aktywnych elementów elektronicznych),
- niskonapięciowa LVD (dot. sprzętu elektrycznego funkcjonującego przy napięciu w zakresie pomiędzy 50 V a 1000 V prądu przemiennego oraz między 75 V a 1500 V prądu stałego, z określonymi wyjątkami),
- RoHS (zawierająca ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych),
- RED (regulująca udostępnianie urządzeń radiowych, dot. m.in. urządzeń na Bluetooth).
Innym, niezbędnym aspektem jest zamieszczenie zawierającej informację o podstawowych parametrach urządzenia (w tym poborze energii) etykiety energetycznej. W ten sposób klienci otrzymują informację o klasie energetycznej produktu, odpowiednio zakwalifikowanej i oznaczonej literami od A (najmniejsze zużycie energii) do G (największe). Do roku 2021 obowiązywało oznaczenie od A do E. Etykietą taką muszą zostać opatrzone takie sprzęty, jak m.in. pralki i suszarki do ubrań, lodówki, zamrażarki, zmywarki, grzejniki, klimatyzatory, wentylatory, telewizory, lampy, żarówki.
Nie należy zapominać o fakcie, iż obowiązek przedstawienia informacji w formie ww. etykiety dotyczy także przedsiębiorców oferujących sprzedaż online. W tym przypadku w pobliżu ceny powinna znaleźć się (sporządzona czcionką o tej samej wielkości) etykieta energetyczna bądź odnośnik z linkiem do niej.
Sprowadzanie towarów z krajów azjatyckich łączy się także z koniecznością uiszczenia opłaty celnej. Wysokość cła sprawdzić można przy pomocy systemu taryfowego (np. ISZTAR).
Pomimo wszystkich tych, na pierwszy rzut oka skomplikowanych wymagań, import urządzeń z Chin jest wciąż niezmiernie atrakcyjny ze względu m.in. na szeroki asortyment, możliwość pozyskania rozwiązań (czasem nietypowych), które nie są dostępne na lokalnym rynku czy wyprzedzenia trendów, a także korzystne warunki cenowe. Przed przystąpieniem do działania należy przede wszystkim dobrze się zorientować w temacie, znaleźć sprawdzonego dostawcę (i/lub pośrednika), a także zadbać o to, aby wszystkie warunki współpracy były klarowne, a formalności (w tym udokumentowany przebieg procesu), dopełnione. 🙂
Przedsiębiorco, jako Sea Cargo Operations mamy duże doświadczenie w imporcie tego asortymentu, zatem możesz zdać się na nas!
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- źródła: applia.pl (Raport rynku AGD 2022/2023), chinskiraport.pl (w tym publikacja 100 pomysłów na import z Chin. Hity na rok 2024), seacargoo.com (źródła własne), trade.gov.pl, news.samsung.com (raport Inteligentne urządzenia AGD, Grupa IQS na zlecenie firmy Samsung), ce-polska.pl, gov.pl, europa.eu.
- obraz autorstwa Freepik