Akcesoria dla zwierząt są jednymi z najczęściej importowanych produktów.
Stanowią nieodłączny element posiadania zwierzaka. Pomagają w pielęgnacji, utrzymaniu dobrostanu czy radzeniu sobie z nudą. Akcesoria dla zwierząt – od tych najbardziej podstawowych po te coraz bardziej wymyślne – są dostępne niemal wszędzie. Część z nich powstaje w Polsce, inne sprowadzane są zza granicy, w tym także z Chin. Niektóre z nich są naprawde ciekawe 🙂
Zamieszkują ponad połowę gospodarstw domowych, a nierzadko jest ich więcej niż jedno. 🙂 W Polsce najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są psy, niemal na równi z nimi plasują się koty. Według przytaczanych w wielu źródłach danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, rynek karmy kupowanej dla tych dwóch konkretnych gatunków czworonogów przekroczył wartość 731 mln zł (w okresie od marca 2022 do lutego 2023). Co ciekawe, kociarze wydają na karmę więcej niż psiarze.
Każdy właściciel pupila chce zapewnić mu jak najlepsze warunki życia. Doskonale zdaje też sobie sprawę z tego, że nie wystarczy pożywienie i własny kąt – niezaprzeczalnie ważną rolę w życiu naszych czworonożnych przyjaciół odgrywają różnego rodzaju akcesoria – od smyczy, poprzez artykuły pomagająca w utrzymaniu higieny, po zabawki.
Dziś, w dobie internetu i powszechnego dostępu do marek z całego świata, mamy dostęp do szerokiej oferty artykułów dostosowanych do nawet najbardziej niecodziennych potrzeb naszych zwierząt. Te, swoją drogą, potrafią bardzo zaskoczyć. Przywykliśmy już do widoku plecaków dla kota czy wózków dla psa, nietypowych ubranek i butów, producenci nie dają nam się jednak nudzić prezentując coraz to nowsze, niekiedy dyskusyjne rozwiązania. Przeszukując internet trafić można np. na “tipsy” czy nakładkę na toaletę dla kotów.
Z dalekiego Orientu do polskich domów
Według danych za rok 2021, tylko w Polsce sprzedano artykuły dla zwierząt o wartości 277,1 mln dolarów. Rozwój rynku zoologicznego wiąże się nie tylko z poszerzaniem się oferty, ale także ze zmianami w jej zakresie. Właściciele dokonują zakupów w sposób bardziej świadomy niż przed laty, zwracając uwagę na to, aby wybierane produkty służyły pupilowi, były dla niego dobre i bezpieczne, a także dostosowane do indywidualnych uwarunkowań (alergie itp.).
Pojawia się coraz więcej marek oferujących produkty unikalne, premium, czy personalizowane których nie można znaleźć na sklepowych półkach, a jedynie nabyć poprzez internet. A skoro już przy nim jesteśmy – okres pandemiczny, tak w przypadku wielu innych branż, przełożył się na wzmocnienie pozycji e-commerce dla tej branży (choć proces ten zaczynał się już wcześniej).
Choć część właścicieli pupili ma swoje ulubione marki czy produkty, gro w dalszym ciągu wybiera rozwiązania łatwo dostępne, zgodne z wymogami czy preferencjami zwierząt. Niejednokrotnie już wspominaliśmy, że Chiny i inne kraje azjatyckie przodują w zakresie produkcji różnego rodzaju akcesoriów (które, co ważne, wbrew popularnej opinii nie zawsze są słabe jakościowo!).
Co zatem najczęściej sprowadzamy z asortymentu dla zwierząt?
Są to przede wszystkim, nazwijmy to, standardowe, dostępne w sklepach stacjonarnych czy popularnych platformach sprzedażowych produkty, takie jak:
- zabawki i gryzaki
- posłania, legowiska, materace, koce
- transportery, klatki, plecaki podróżne
- smycze, obroże, kagańce
- miski, pojemniki, butelki turystyczne
- szampony, odżywki oraz inne akcesoria do pielęgnacji sierści
- drapaki dla kotów
- ubranka dla zwierząt
- urządzenia typu „smart” : obroże wyposażone w system GPS, inteligentne legowiska z klimatyzacją, sterowany za pomocą telefonu dozownik karmy czy samoczyszczące się kuwety.
Transport akcesoriów dla zwierząt
Tego rodzaju asortyment najczęściej transportowany jest drogą morską. Warto zauważyć, że są to towary cechujące się niskim lub średnim kosztem transportu. Tym, na co należy zwrócić uwagę przy imporcie tego typu produktów z Chin jest posiadanie obowiązkowego znaku CE, potwierdzającego, iż spełnia on zawarte w unijne wymogi w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska (oznakowanie obowiązkowe dla niektórych grup produktów). Naniesienie znaku stanowi obowiązek producenta lub importera (gdy towar wprowadzany jest na rynek Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
Z racji sprowadzania produktów z krajów azjatyckich należy także zadbać o wszelkie kwestie formalne (w tym udokumentowanie przebiegu transakcji czy odpowiednie dokumenty) oraz pamiętać o uiszczeniu opłaty celnej już w Polsce (stawki dostępne w systemach taryfowych, np. ISZTAR).
Przedsiębiorco, jako Sea Cargo Operations mamy doświadczenie w imporcie tego asortymentu, zatem możesz zdać się na nas!
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- Żródła: chinskiraport.pl (w tym publikacja 100 pomysłów na import z Chin. Hity na rok 2024), wiadomosci.gazeta.pl, inwestycje.pl, rankomat.pl, zoobranza.com.pl, europa.eu, seacargoo.com (źródła własne).
- obraz 3194556 z Pixabay