Import biżuterii i dodatków

 1. Strona główna
 2. biznes
 3. Import biżuterii i dodatków

 

Błysk i zysk, czyli import biżuterii i dodatków

 

Każda kobieta to wie. 🙂 Odpowiednie dodatki mogą nadać nowe oblicze każdej stylizacji. Dziś ich zakup, zarówno stacjonarnie jak i poprzez Internet, nie jest wyzwaniem, podobnie jak sprowadzenie ich na realne czy wirtualne półki. Skąd pochodzą dobrze znane nam błyskotki? Jak trafiają na lokalny i rynek i ile to wszystko kosztuje?

 

Pod pojęciem ozdób kryje się wiele różnych pojęć. W pierwszym, najprostszym (i niewątpliwie słusznym) skojarzeniu przywołujemy przede wszystkim biżuterię. Tę, zarówno prawdziwą, często okazjonalną, oraz sztuczną posiadamy nierzadko w znacznych ilościach. To samo tyczy się innych dodatków – akcesoriów do włosów, broszek, torebek, pasków czy spinek do mankietów. Część, szczególnie tych klasycznych, kupujemy z przeznaczeniem na lata, inne kierując się aktualnymi trendami czy pod wpływem chwili.

 

Choć mogłoby się wydawać, że wydarzenia ostatnich lat i związane z nimi zawirowania w sferze ekonomicznej nie miały najlepszego wpływu na rynek dóbr luksusowych, prawda okazuje się być zupełnie inna. Jak wskazują eksperci, w roku 2021, a więc drugim, w ciągu którego świat mierzył się z pandemią COVID-19, światowa sprzedaż wyrobów jubilerskich wzrosła o 29% (najlepszy wynik od 10 lat). Warto podkreślić, że obszar ten, pomimo różnych czynników zewnętrznych, pozostaje jednym z bezpieczniejszych. 

 

Skąd zazwyczaj importujemy biżuterię? Azja na prowadzeniu. 

 

Dla nikogo nie będzie pewnie zaskoczeniem, że w sferze importu biżuterii i innych ozdób na rynek europejski i kolejno polski dominują kraje azjatyckie, a przede wszystkim Chiny. Zapewne większość z nas, nawet jeżeli nie korzysta, słyszała o mających tam swoje korzenie platformach zakupowych, za pośrednictwem których można nabyć niedrogą biżuterię i dodatki, czy właśnie ubrania, elementy wystroju. Poza tym, to właśnie w Chinach, a konkretniej, w Yiwu, usytuowana jest największa na świecie hurtownia.

 

Co zatem importuje się z Chin? Wśród wszystkich towarów z tej kategorii prym wiedzie biżuteria, zarówno prawdziwa jak i sztuczna (ze szczególnym naciskiem na ten rodzaj). Z tego kraju pozyskać można artykuły biżuteryjne i jubilerskie ze złota, srebra (i ich stopów), platyny, diamentów, wyroby z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, cyrkonami, perłami oraz koralikami. Nie brakuje także biżuterii z tytanu, stali nierdzewnej, miedzi, aluminium stopów cynku itp. 

 

Patrząc na import biżuterii (szczególnie, ale nie tylko), warto także przyjrzeć się jednemu z naszych europejskich sąsiadów – Włochom, który od lat osiąga wysokie wyniki sprzedażowe do Polski (przykładowo w roku 2016 było to ponad 264 mln euro). Mówiąc o produktach importowanych z tego kraju należy wziąć pod uwagę, iż są to przede wszystkim artykuły wysokiej jakości, w tym prawdziwa biżuteria (m.in. złota, srebrna, z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi), wyroby ze skóry itp.

 

Czy import biżuterii jest opłacalny? 

 

Kwestia importu do Polski jest znacznie łatwiejsza w przypadku krajów Unii Europejskiej. Weźmy jako przykład wspomniane wcześniej Włochy. Przy sprowadzaniu towarów z nic obowiązuje zasada WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów), w myśl której import oraz eksport i związane z nimi opłaty są korzystniejsze. W dalszym ciągu jednak przy takich transakcjach należy rozliczyć VAT.

 

W przypadku sprowadzania towarów z krajów spoza UE, w tym z Chin czy Indii, obowiązkowe staje się również opłacenie cła. Informacje na temat jego kwoty znaleźć można w zapisach systemów taryfowych ISZTAR oraz TARIC.

 

Czy to się opłaca? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. 🙂  Decyduje o tym przede wszystkim niska cena produktów i ostatecznie samego sprowadzania produktów do naszego kraju (korzystne stawki celne) oraz fakt, że na tego typu artykuły był, jest i będzie popyt, szczególnie w obliczu niesłabnącego zjawiska fast fashion.

 

Ważne dokumenty i procedury przy imporcie biżuterii:

 

Jeżeli decydujemy się na import z Dalekiego Wschodu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, w tym m.in. formalne, takie jak konieczność uzyskania numeru EORI (konieczny w zasadzie przy KAŻDYM imporcie / eksporcie, a także aby wprowadzić towar na rynek) czy obowiązek rejestracji w BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami).

Przed Inwestorem staje także wyzwanie znalezienia i zweryfikowania dostawcy, zamówienia próbek i kontroli jakości, aż ostatecznie dochodzi do etapu wyboru środku transportu. W przypadku państw z Azji, wymiana handlowa odbywa się przede wszystkim drogą morską. To najtańsza, choć dość trochę dłuższa forma transportu (czas oczekiwania na dostawę to ok. 30 dni), jest jednak najlepsza w przypadku opisywanego rodzaju towaru, któremu nie grozi zepsucie, a jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony nie jest szczególnie narażony na zniszczenie.  Zatem – polecamy się!  🙂

 

Lista dokumentów wymaganych przy importach:

 

 • faktura handlowa (commercial invoice), sporządzana przez eksportera;
 • Packing list (P/L), czyli specyfikacja / lista towaru z ilościami oraz wagami netto i brutto
 • świadectwo pochodzenia (daje Eksporter)
 • w przypadku spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB);
 • jeśli towar jest przewożony drogą morską: konosament morski (Bill of lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej, alternatywnie Sea Waybill (SWB)
 • deklaracja wartości celnej
 • inne certyfikaty, dokumenty i licencje 

 

Wśród chińskich portów, które odgrywają główną rolę w transporcie morskim (w tym do Polski) wymienić można : Ningbo, Shanghai, Qingdao, Hong Kong, Shenzhen (Yantian, Chiwan) oraz Guangzhou (Huangpu).

 

Przedsiębiorco, jeśli jesteś zainteresowany importem biżuterii, dodatków – już wiesz, do kogo się zwrócić. 🙂

Chętnie pomożemy, odpowiemy na Twoje pytania, sporządzimy dla Ciebie wstępną wycenę!

Zachęcamy do wysłania maila na adres: info@seacargoo.com

 

Z Sea Cargo Operations – seacargoo Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

 

 

 • Źródła: Żródła: dhlexpress.pl, innpoland.pl, money.pl, chinskiraport.pl, fullbax.pl, rp.pl, seacargoo.com (źródła własne)

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport samochodów – czyli o morskim eksporcie samochodów z Sea Cargo Operations!
Eksport do Kataru z Sea Cargo Operations!
Menu