Import odzieży z Chin

 1. Strona główna
 2. biznes
 3. Import odzieży z Chin

 

CZY WARTO IMPORTOWAĆ ODZIEŻ Z CHIN?

 

Wymiana handlowa między Polską i Chinami trwa od lat. Chętnie sprowadzamy stamtąd różne towary, w tym m.in. elektronikę, elementy dekoracyjne, a nierzadko także biżuterię, dodatki czy odzież. To właśnie import odzieży z Chin jest jednym z najczęstszych wyborów Importerów. I to właśnie tej ostatniej kategorii produktów przyjrzymy się tym razem. 

 

O tym, że sprowadzamy wiele produktów z Chin nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W wielu miejscach powstają sklepy czy nawet całe centra handlowe zajmujące się sprzedażą różnorodnych artykułów wytwarzanych w tymże kraju, swobodny dostęp do nich gwarantują także popularne platformy internetowe.

Bardzo popularny jest import odzieży. Nie oszukujmy się, zasadniczym czynnikiem jest tutaj CENA tych produktów, czyli mówiąc wprost jest ona ciągle znaczniej tańsza niż w innych krajach. 🙂 Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że jakość tych ubrań jest niska jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ten aspekt zdecydowanie poprawił się i część z nich jest naprawdę dobrej jakości.

Żeby myśleć o opłacalności tego asortymentu, trzeba pamiętać, że będzie on opłacalny tylko przy zamówieniu większej ilości. Wiadomo, przy małych ilościach typu kilka bluzek czy sukienek taki import po prostu nie będzie opłacał się – bo dojdą przecież koszty transportu, cła czy odpraw celnych, które przy małym zamówieniu położą rentowność tego pomysłu.

Ale w ilościach większych, z myślą o biznesie – naprawdę warto. 🙂

 

Jak aktualnie kształtuje się import z Chinami?

 

W drugiej połowie 2023 roku liczne źródła podawały informacje o spadku chińskiego eksportu i importu. Według danych za lipiec eksport uległ zmniejszeniu o 14,5%, import natomiast – o 12,4%. 

Paradoksalnie, pomimo wszechobecności towarów “made in China”, w roku 2023 rzeczywiście sprowadziliśmy ich do Polski o 14,2 % mniej niż w poprzedzającym. Na tej liście znalazło się także kilka innych państw, Chiny znajdują się jednak ciągle na prowadzeniu. 

Pomimo tych doniesień należy pamiętać, że sytuacja w handlu międzynarodowym jest niezwykle dynamiczna, a Chiny w dalszym ciągu pozostają światową potęgą, z której sprowadzane są różnego rodzaju dobra.

 

Import odzieży z Chin

 

Największe przedsiębiorstwa z branży odzieżowej zlokalizowane są na wschodnim wybrzeżu tego kraju i to właśnie stamtąd wędrują po całym globie. 

Odzież importowana z Chin ma szerokie grono zarówno zwolenników jak i przeciwników, zwracających uwagę m.in. na częste wykorzystywanie sztucznych materiałów czy nie do końca znanych substancji przy produkcji, dyskusyjną jakość (co, pamiętajmy, nie jest regułą!), czy kwestie natury moralnej itp. 

Ci, którzy opowiadają się natomiast za sprowadzaniem dóbr z tego dalekiego kraju najczęściej wskazują natomiast na aspekty absolutnie oczywiste, w tym okazyjną cenę, szeroką gamę produktów, możliwość pozyskania ich w dużych ilościach czy łatwą dostępność, czyli wszystko co czyni je, ogólnie mówiąc, atrakcyjnymi. Kto z nas choć raz nie zabłądził na dalekowschodnich stronach internetowych w poszukiwaniu okazji? I to nie tylko tych typowo wśród odzieży, ale także tych “okołooubraniowych”? 🙂 

 

(P.S. Kwestię importu dodatków już poruszaliśmy. Zachęcamy do zapoznania się z tematem: https://seacargoo.com/import-bizuterii-i-dodatkow/). 

 

Jak importować z Chin?

 

Skoro wiemy już, co można sprowadzać, przyjrzymy się teraz temu jak można to robić i na co należy uważać. Towary z Chin transportowane mogą być drogą lądową (transport drogowy, kolejowy), lotniczą oraz morską, która oczywiście interesuje nas najbardziej 🙂 

Na terenie Chin znajduje się ok. 2 tys. portów morskich, wśród najważniejszych wymienić m.in. Shanghai, Ningbo-Zhoushan, Shenzhen, Qingdao, Guangzhou, Tianjin czy Xiamen (według danych za rok 2022 ruch kontenerowy w mln TEU osiągnęła wartości dwucyfrowe).  Czas transportu towarów drogą morską może wynieść nawet ok. 6 tygodni, jest to jednak opcja najbardziej opłacalna pod względem ekonomicznym. 

 

Pomimo iż Chiny są bardzo atrakcyjnym kierunkiem handlowym m.in ze względu na wspomniane już korzystne ceny, decydując się na sprowadzanie towarów stamtąd należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych spraw, a w tym m.in.:

 • weryfikację rzetelności potencjalnego klienta,
 • upewnienie się co do waluty i metody dokonania opłaty, 
 • sprawdzenie jakości i, co ważne, oryginalności towarów (nierzadko trafić można na podróbki),
 • wiedza o konkretnych przepisach, wymaganiach (szczególnie w kontekście międzynarodowym),
 • uzyskanie niezbędnych dokumentów, w tym m.in. faktury za usługę przy rozpoczęciu współpracy (o której udokumentowanie trzeba zadbać), 
 • opłaty, w tym VAT oraz cło (jego wysokość na niektóre artykuły może wynieść nawet 12%, wiedzy o wysokości stawek zaczerpnąć można z systemu ISZTAR).

 

 

Przedsiębiorco,  jako Sea Cargo Operations mamy doświadczenie w imporcie tego asortymentu z Chin, zatem możesz zdać się na nas! 🙂

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!  🙂

mail : info@seacargoo.com

tel. / Phone: +48 (58) 688 82 10

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! 

 

 

 • Żródła: national-geographic.pl, businessinsider.com.pl, fashionbiznes.pl, chinskiraport.pl, pchig.pl/blog/, poradnikprzedsiebiorcy.pl, forsal.pl, stat.gov.pl, www.gov.pl, bbats.pl, bankier.pl, podroztrwa.pl
 • Obraz autorstwa freepik
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Trudna sytuacja w transporcie morskim
Import elektroniki z Chin
Menu