Import rozwiązań dla energii odnawialnej

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Import rozwiązań dla energii odnawialnej

Źródła zielonej energii prosto z Chin. Co importujemy?

 

Pod hasłem “zielona energia” kryje się wiele pojęć. Jednym z pierwszych skojarzeń z nią może być fotowoltaika, co jest całkowicie zrozumiałe przez wzgląd na jej rosnącą popularność wśród rodaków. Sama instalacja to jednak nie wszystko – trzeba o nią odpowiednio zadbać. Wiedzieliście, że zarówno panele oraz podobne urządzenia, jak i sprzęt potrzebny do ich pielęgnacji przybywa do nas z dalekiej Azji? Zapraszamy do lektury.  🙂 

 

Zapotrzebowanie na rozwiązania energii odnawialnej ciągle rośnie

 

Temat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce jest nie tylko aktualny, ale także zdecydowanie rozwojowy. Wystarczy spojrzeć na dane za ubiegły rok, które, niemal jednogłośnie obwieszczają, że ubiegły rok okazał się rekordowym w zakresie ich wykorzystania. Jak podaje ośrodek analityczny EMBER, unijna produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła najniższy dotychczas poziom 333 TWh, niemal połowa, bo 44% pochodziła natomiast z OZE. 

 

W Polsce z “czarnego złota” wytworzono (również rekordowo najniższe) 61% energii, z OZE – 21% (5% więcej niż rok wcześniej). Przy wykorzystaniu mocy wiatru i słońca udało się pozyskać ⅕ energii elektrycznej w naszym kraju. Zbliżone, choć nieco wyższe wartości w tym zakresie (26%) podają różne źródła powołujące się na dane Instytutu Fraunhofera. Jeżeli chodzi o ilość, najwięcej pochodziło z wiatru i, kolejno, ze: słońca, biomasy oraz wody.

 

Tak prezentują się dane ogólne, przyjrzyjmy się teraz konkretnie plasującej się w czołówce produkcji energii w Polsce fotowoltaice. Publikacje powołujące się na raport Instytutu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024” wskazują, iż ubiegły rok przyniósł przyrost nowych mocy zainstalowanych rzędu 41 % w porównaniu do poprzedzającego. W, rekordowym pod tym względem, roku 2023 przyłączonych zostało 80 farm (łączna moc 0,77 GW) oraz 1417 małych instalacji (od 50 kW do 1 MW), których łączna moc to 1,1 GW. 

 

Nie tylko  fotowoltaika. Co jeszcze można importować? 

 

Słońce może nie tylko być źródłem zasilania większych układów, ale także dla tych (także cieszących się coraz większą popularnością) nawet bardzo małych. Przeglądając strony internetowe czy przechadzając się wśród sklepowych alejek niejednokrotnie natrafić można np. na akcesoria do ogrodu, artykuły turystyczne, gadżety (np. ładowarki) czy ozdoby (np. figurki) pozyskujące energię w ten sposób. Te i inne produkty, w tym m.in. lampy ogrodowe czy ciekawa propozycja na dłuższe wyprawy, jaką jest plecak z panelem słonecznym, można sprowadzać właśnie z Chin, które to są światowym liderem produkcji paneli fotowoltaicznych. Z tegoż kraju sprowadzić można także profesjonalne urządzenia pomagające w konserwacji takich instalacji, w tym manualne czy półautomatyczne szczotki do czyszczenia paneli. 

 

Jak przygotować się do takiego importu?

 

Do importu tego rodzaju (jak i wszystkich innych artykułów) z Chin należy się odpowiednio przygotować, dbając o m.in. wybór odpowiedniego dostawcy (można także zdecydować się na usługi pośredników, którzy sprawdzą dla nas producenta), upewnienie się co do jakości produktów oraz określenie waluty i metody uiszczenia zapłaty. Cały przebieg transakcji powinien być udokumentowany.

 

Sprowadzanie artykułów z Państwa Środka oznacza również konieczność uiszczenia opłaty celnej, której wysokość sprawdzić można w systemach taryfowych, np. ISZTAR (warto zwrócić uwagę, że niektóre produkty są z niej zwolnione) oraz innych opłat związanych z importem, a także zadbania o odpowiednie oznaczenia (w tym CE, czyli deklaracji producenta, że produkt został przebadany i jest zgodny z europejskimi normami) czy odpowiednie certyfikaty. 

 

W przypadku importu konkretnie paneli fotowoltaicznych z Chin sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, wiąże się bowiem z koniecznością spełnienia m.in. wymogów normy PN-EN 1090-1, na podstawie której producent ma prawo wystawić DWU (Deklaracja Właściwości Użytkowych. Wiąże się z tym np. uzyskanie wspomnianego już oznaczenia CE oraz certyfikatu Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP)

 

Jeszcze przed rozpoczęciem zakupu warto zorientować się, czy jest możliwość skorzystania z dofinansowania. Kwestią nie do pominięcia pozostaje również transport produktów. W tym przypadku można zdecydować się na transport morski, kolejowy bądź lotniczy.  

 

To oczywiście nie koniec wymogów, które mogą różnić się w zależności od wielu czynników, dlatego też przy imporcie z dalekiej Azji warto zaufać doświadczonym specjalistom, takim jak Sea Cargo Operations. Z nami Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.  🙂

 

 

 

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało! 🙂

mail : info@seacargoo.com

tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39 

 

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! 

 

 

 

 

  • Źródła: ember-climate.org/pl/ (raport Zmiana kursu: Polska energetyka w 2023 r.), energetyka24.com, inzynieria.com, trade.gov.pl, magazynfotowoltaika.pl,  shiphub.pl, chinskiraport.pl (w tym publikacja 100 pomysłów na import z Chin. Hity na rok 2024), seacargoo.com (źródła własne), europa.eu.
  • Obraz autorstwa Freepik

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Demurrage i detention – z czym to się je?
Import sprzętu fitness
Menu