Import ze Sri Lanki

WSPÓŁPRACA HANDLOWA I GOSPODARCZA ZE SRI LANKĄ

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Od wschodu oblewane jest przez Zatokę Bengalską, od południa – otwartym Oceanem Indyjskim.

To niewielki, ale bardzo interesujący kraj. Słynie głównie ze wspaniałych, naturalnych krajobrazów, doskonale zachowanej flory i fauny, a także ze specyficznej, całkowicie unikalnej kultury.

Główne źródło utrzymania w Sri Lance stanowi rolnictwo, które skupione jest głównie wokół produkcji herbaty. Wyspa ta jest czwartym największym producentem herbaty po Chinach, Indiach i Kenii. Rozległe plantacje powstające na zboczach wzgórz robią niesamowite wrażenie.

W państwie tym rozwija się również handel i przemysł. Jest to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie.

Wymiana handlowa Polski ze Sri Lanką intensywnie się rozwija i istnieje potencjał do dalszego wzmocnienia stosunków handlowych i gospodarczych między dwoma krajami.

Najpopularniejsze importowane produkty

Ze Sri Lanki importujemy przede wszystkim:

 • wyroby przemysłu lekkiego, głównie odzież i dodatki odzieżowe z dzianin,
 • artykuły rolno-spożywcze, w tym głównie herbata, przyprawy, owoce, oleje i przetwory rybne.

JAK ORGANIZUJEMY IMPORT PRODUKTÓW ZE SRI LANKI?

Nasze zaangażowanie i rzetelność sprawiają, że transport surowców lub produktów przebiegnie bezproblemowo – zgodnie z oczekiwaniem partnerów. Działamy szybko i terminowo wywiązujemy się z powierzonych nam zadań.

Oferujemy dwa rozwiązania transportowe ze Sri Lanki: fracht morski i lotniczy.

Transport morski umożliwia przemieszczanie wielu ładunków na dalekie dystanse za stosunkowo niską cenę. Do wyboru jest drobnica i przewóz pełno-kontenerowy (LCL i FCL).

Alternatywą dla frachtu morskiego ze Sri Lanki są przewozy lotnicze. Transport lotniczy jest najbardziej odpowiedni dla ładunków wartościowych i niewielkich. Jest to kosztowna metoda przewozu, ale ma również podstawową zaletę – czas transportu jest krótki.

Przed zdecydowaniem się na wysyłkę towaru warto zastanowić się, jakie są nasze priorytety dotyczące szybkości dostawy, kosztów oraz jakości dostawy i na tej podstawie wybrać pomiędzy transportem morskim a lotniczym.

Z JAKICH PORTÓW MORSKICH NAJCZĘŚCIEJ REALIZUJEMY TRANSPORT ZE SRI LANKI?

Towary ze Sri Lanki są najczęściej wysyłane przez poniższe porty morskie:

 • Colombo Port
 • Hambantota Port
 • Galle Port
 • Trincomalee  Port
 • Oluvil Port

NAJWIĘKSZY PORT LOTNICZY W SRI LANCE

Głównym portem lotniczym w Sri Lance jest port Kolombo (kod IATA: CMB, kod ICAO: VCBI). Lotnisko położone jest w miejscowości Katunayake i oddalone od centrum Kolombo o 35 km. Kolombo to największe miasto na Sri Lance, nazywane jest stolicą biznesową tego państwa. Znajdują się tu siedziby dyplomatyczne i wiele urzędów państwowych.

JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE PRZY IMPORCIE ZE SRI LANKI?

 • faktura handlowa (commercial invoice), sporządzana przez eksportera
 • Packing list (P/L), czyli specyfikacja / lista towaru z ilościami oraz wagami netto i brutto
 • świadectwo pochodzenia (daje Eksporter)
 • w przypadku spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB)
 • jeśli towar jest przewożony drogą morską: konosament morski (Bill of lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej, alternatywnie Sea Waybill (SWB)
 • deklaracja wartości celnej

Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od rodzaju towarów:

 • certyfikat fumigacji
 • jeśli importujesz okazy fauny oraz flory: świadectwo CITES
 • test reports , deklaracja zgodności
 • inne certyfikaty, dokumenty i licencje 

KOMPLEKSOWE WSPARCIE W IMPORCIE ZE SRI LANKI DLA POLSKICH FIRM

Oferujemy firmom kompleksowe usługi w zakresie importu ze Sri Lanki. Gwarantujemy efektywność i bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji.

Zachęcamy do kontaktu w celu wyceny zlecenia i skorzystania z naszej oferty obejmującej import i transport towarów do Polski. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie współpracy, począwszy od doradztwa w zakresie przygotowania niezbędnych dokumentów poprzez optymalizację logistyczną aż po odprawę celną w Polsce.

Sea Cargo import jest naprawdę prosty. Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Więcej informacji na temat importu ze Sri Lanki można znaleźć na naszym blogu:

https://seacargoo.com/import-ze-sri-lanki-z-sea-cargo-operations/

ps. mieszkanka Sri Lanki to Lankijka 🙂

Menu