O imporcie żywności z Chin / Azji słów kilka.
Kuchni azjatyckiej nikomu nie trzeba przedstawiać Kolorowa, różnorodna i łatwo dostępna zdobywa serca coraz szerszej rzeszy fanów zarówno poprzez dania restauracyjne jak i przysmaki dostępne na sklepowych półkach. Zanim jednak ucieszą podniebienie, muszą przebyć długą drogę. I to właśnie o niej dziś opowiemy.
Smaki rodem z Azji są dla nas praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wielu z nas zna je niemal na pamięć, mając nawet wyrobioną opinię na temat tego, które są najlepsze i warto do nich wracać, a jakich unikać. W kuchni tej części świata króluje łączenie kontrastowych smaków: słodkiego i ostrego czy słodkiego i kwaśnego, co daje niezwykły i uwielbiany przez wielu efekt. To samo dotyczy także tekstur czy kwestii wizualnych. Większość tych dań spożywa się zwyczajowo pałeczkami, których nie wolno krzyżować (grozi to sprowadzeniem na siebie nieszczęścia), gestykulować przy ich użyciu czy nabijać na nie jedzenia. 🙂
Ciekawostką jest to, że w praktyce rozróżnia się kilka rodzajów kuchni chińskiej, a w tym m,in. szanghajską, pekińską, syczuańską, kantońską, hunańską, nyonya i inne. Każdą z nich charakteryzuje się innymi cechami, najczęściej stosowanymi składnikami czy przewagą konkretnego rodzaju dań.
W kuchni tego kraju powszechnie stosuje się sosy: sojowy, hoisin, ostrygowy, ocet ryżowy, różne przyprawy (w tym pieprz syczuański, kurkuma, imbir, cynamon), czosnek, cebulę, a także soję, tofu (które wywodzi się bezpośrednio z Chin), owoce morza, mięso z kurczaka i kaczki, wołowinę, ryż i makarony oraz różnego rodzaju warzywa (marchewka, por), owoce, grzyby, pędy bambusa i orzechy.
Do najpopularniejszych dań należą m.in. sajgonki, czyli chrupiące przysmaki w papierze ryżowym wersji z mięsem lub bez, często zamawiane na przystawkę, gotowane na parze pierożki wonton, słodko-pikantna kaczka po pekińsku czy aromatyczny kurczak gongbao z orzechami.
W Chinach pija się dużo zielonej herbaty, jednak na liście napitków znalazły się też pozycje z procentami, a wśród nich: baijiu, czyli destylowany przede wszystkim z pszenicy sorgo trunek (uznawany za narodowy dla Chin), huangjiu (alkohol z ziaren pszenicy, ryżu lub prosa) oraz piwo i wino.
Jaką żywność importujemy najczęściej z Chin?
Wiemy już trochę o kuchni chińskiej, teraz pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie artykuły znalazły się wśród tych najchętniej importowanych do nas daleko zza wschodniej granicy? Według różnych źródeł to między innymi:
- owoce
- warzywa, grzyby oraz przetwory z nich
- przyprawy (pieprz czarny, kurkuma, cynamon)
- ryby i owoce morza
- mięso
- wszelkiego rodzaju sosy (sos sojowy, sos rybny, sos ostrygowy)
- herbaty (z przewagą zielonej).
Transport żywności pomiędzy krajami Unii Europejskiej nie jest aż tak skomplikowany, jeżeli jednak chodzi o ten z Chin, trzeba przygotować się zdecydowanie bardziej. Powodem jest konieczność spełnienia różnych zapisów europejskich aktów prawnych, przepisów i wymagań.
Jak się przygotować do importu żywności z Chin?
Jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu należy zadbać o wiele kwestii formalnych (w tym posiadanie numeru EORI, rejestrację w systemie BDO), a także o to, aby znaleźć dostawcę, który będzie w stanie zapewnić wszystkie certyfikaty wymagane na terenie UE.
Wśród najważniejszych dokumentów dla importu żywności z Chin należą: faktura handlowa, packing list (dokument przewozowy zawierający dane dostawcy i odbiorcy, określenie rodzaju i ilości przewożonego towaru i cenę jednostkową), list przewozowy, oryginał świadectwa pochodzenia, a także wystawiony przez producenta dokument z potwierdzeniem CIQ (China Inspection and Quarantine) i kolejno:
- Health Certificate (świadectwo zdrowia niezbędne w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego),
- Phytosanitary Certificate (świadectwo fitosanitarne konieczne w przypadku produktów pochodzenia roślinnego),
- Certificate of Analysis (certyfikat analizy laboratoryjnej potwierdzający zgodność z normami unijnymi).
Inne formalności oraz dokumenty wymagane przy tego rodzaju imporcie
W przypadku importu żywności spoza Unii obowiązkową procedurą jest kontrola sanitarna na granicy, przeważnie polegająca na oględzinach i sprawdzeniu dokumentacji towaru, choć mogą także zostać pobrane próbki. Dokonana będzie wtedy ocena jakości handlowej artkułów rolno-spożywczych.
Konieczne jest również CVED-P, czyli wspólnotowe świadectwo weterynaryjne wwozu i przewozu (aby je otrzymać uprzednio należy złożyć formularz CVED – informację o “zamiarze wprowadzenia przesyłki zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego na teren UE”), certyfikaty z analizy laboratoryjnej potwierdzające zgodność sprowadzanego towaru z normami unijnymi, oraz zaświadczenie, iż produkt nie jest modyfikowany genetycznie, konserwowany radioaktywnie oraz spełnia unijne normy.
Kolejnym niezbędnym dokumentem jest PZC, czyli dokument odprawy celnej otrzymany po jej dokonaniu, stanowiący potwierdzenie dopuszczenia towaru na europejski rynek. Na potrzeby realizacji tych procedur potrzebne będą oryginalne chińskie dokumenty eksportowe.
Sprowadzając towary z krajów azjatyckich trzeba także liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty celno-skarbowej, której aktualne stawki znaleźć można korzystając z systemów ISZTAR lub TARIC.
Przedsiębiorco, jako Sea Cargo Operations mamy doświadczenie w imporcie tego asortymentu z Chin, zatem możesz zdać się na nas! 🙂
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało! 🙂
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 688 82 10
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- źródła: pyszne.pl, akademiasmaku.pl, ostrakuchnia.pl, chinytolubie.pl, chinskiraport.pl, pchig.pl, biznes.gov.pl, fullbax.pl.
- Zdjęcie dodane przez Cats Coming: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/gotowany-ramen-1907228/