Indonezja stanowi łakomy kąsek dla polskich przedsiębiorców i producentów. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej!
W końcu Indonezja, której powierzchnia jest 6 razy większa niż Polski, to dziś największa gospodarka wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. Co więcej, według prognoz ekspertów do 2045 roku znajdzie się w gronie pięciu największych gospodarek na świecie pod względem – stale w tym państwie rosnącego – PKB.
Azja Południowo-Wschodnia to jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, więc nie dziwi, że licząca około 270 mln mieszkańców Indonezja, która jest “lokomotywą” i mocarstwem tej części globu, także idzie w górę, jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze i ekonomiczne. Prężnie rozwija się tam choćby sektor usług. To jedna strona medalu. A druga? Indonezyjczycy nadal walczą z ubóstwem, bezrobociem (7% – więcej niż w Polsce), nierównościami społecznymi i nieharmonijnym rozwojem poszczególnych części kraju oraz wszechobecną korupcją.
Zostawmy jednak sferę państwową. Indonezja to przede wszystkim ciekawy, zróżnicowany kulturowo (setki grup językowych i etnicznych!) kraj. Wiedzieliście, że to również największe muzułmańskie państwo na świecie? Ponad 85% jego mieszkańców wyznaje islam.
Co jeszcze warto wiedzieć o Indonezji?
- To dawna kolonia holenderska, która wywalczyła niepodległość po II wojnie światowej po powstaniu krwawo tłumionym przez europejskiego okupanta
- Na Indonezję składa się kilkanaście tysięcy wysp i wysepek
- To także kraj, w którym znajdziemy najwięcej wulkanów na świecie (w tym słynny wulkan Krakatau) – w ostatnich miesiącach nie brakowało tam ich wybuchów, pochłaniających ofiary śmiertelne
- Codziennością w Indonezji są również trzęsienia ziemi
- To kraj, który ma “wszystko” – nie tylko wyspy i wulkany, ale także lasy tropikalne (prawie 50% powierzchni), góry i morza. Leży na równiku, między dwoma oceanami
- Znajduje się tutaj ogromne centrum produkcji samochodów. Przemysł samochodowy odgrywa dużą rolę w gospodarce Indonezji
- Jej najważniejszymi partnerami handlowymi są: Chiny, Japonia, Singapur i USA
Polska nawiązała zaś stosunki dyplomatyczne z tym państwem we wrześniu 1955 roku. Możemy współpracować handlowo z Indonezyjczykami dzięki umowie Unii Europejskiej z państwami ASEAN, czyli zrzeszenia krajów Azji Płd.-Wsch.
Co eksportujemy do Indonezji?
- Preparaty kosmetyczne (do makijażu i pielęgnacji skóry)
- Serwatka i produkty mleczne
- Perfumy i wody toaletowe
- Przemysł budowniczy: żurawie okrętowe, dźwignice, wózki z urządzeniami dźwigowymi
- Odpady i złom z żeliwa oraz stali
A jakie towary najczęściej importujemy?
- Kauczuk
- Obuwie
- Golarki i maszynki do strzyżenia
- Zabawki konstrukcyjne, modele, “łamigłówki”
Tak wyglądają statystyki eksportu i importu na linii Polska-Indonezja w latach 2011-2020:
ROK – EKSPORT | IMPORT (kwoty w USD)
2011 – 120,9 mln | 731,3 mln
2012 – 121,9 mln | 626,2 mln
2013 – 140,6 mln | 716,4 mln
2014 – 148,9 mln | 798,6 mln
2015 – 105,8 mln | 679,9 mln
2016 – 109,5 mln | 644 mln
2017 – 115,6 mln | 730 mln
2018 – 153,7 mln | 871,8 mln
2019 – 213,2 mln | 794,7 mln
2020 – 158,1 mln | 873,2 mln
Polska ma więc wyraźnie ujemny bilans handlowy z Indonezją, choć na przestrzeni minionej dekady współpraca między tymi państwami znacznie się pogłębiła. Według najnowszych prognoz do 2026 roku wskaźniki eksportu oraz importu powinny wrócić na poziom z 2018.
Polscy przedsiębiorcy oraz producenci powinni zatem zainteresować się indonezyjskim rynkiem, który już jest atrakcyjny, a zapowiada się jeszcze lepiej. Perspektywiczne obszary współpracy dla polskich eksporterów to m.in.: przemysł spożywczy i lotniczy, sprzęt medyczny, kosmetyki, energetyka oraz ochrona środowiska.
Na koniec odrobina humoru, choć to informacja zupełnie poważna: wiedzieliście, że w Indonezji lepiej nie używać lewej ręki, ani do dotyku kogoś, ani do jedzenia? Jest to uznawane za obrazę, bo lewa ręka kojarzy się z czynnościami toaletowymi, gdzie notabene często próżno szukać papieru, a prędzej znajdziemy umywalkę z kranikiem do mycia tego, co potrzeba. I to jest właśnie piękna różnorodność kulturowa świata!
Z Sea Cargo Operations – seacargoo Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!