Fenomen Chin
W ostatnich tekstach wielokrotnie poruszaliśmy temat rynku chińskiego, opisując m.in. import z tego kierunku artykułów bożonarodzeniowych, ubrań, mebli czy elektroniki. Jak jednak doszło do tego, że Chiny były “Państwem Trzeciego Świata”, a dziś są “Fabryką Świata” z drugą największą gospodarką na globie? Wyjaśniamy, skąd się wziął fenomen gospodarczy Chin.
Koniec lat 80. ubiegłego wieku. W Chinach powoli zwalnia rewolucja polityczno-ideologiczna. Władza decyduje się mocno postawić na rozwój gospodarczy, choć w 1978 r. udział sektora państwowego w gospodarce wynosi około 80%. Wygrywa opcja stopniowego, zrównoważonego rozwoju, zamiast “terapii szokowej”.
2019 r. Dziś Chiny to najszybciej się rozwijająca i druga największa gospodarka na świecie, zaraz za Stanami Zjednoczonymi. Chińczycy są też największym globalnym eksporterem, a ich wartość obrotów handlowych jest najwyższa. Nie bez przyczyny określa się ich mianem “gospodarczego tygrysa”.
Niesamowity wzrost gospodarczy Chin w ostatnich 25-30 latach to ewenement i fenomen historyczny. Rzućmy okiem na kilka liczb. Gospodarka rośnie na poziomie 8-12% rocznie. Po 1990 r. nastąpił tam co najmniej ośmiokrotny wzrost PKB! Dziś też państwo nie wpływa na gospodarkę w 80%, a ledwie około 20%. To najlepiej pokazuje, jak wielkie przemiany dokonały się w Chinach w ostatnich kilku dekadach.
Chińczycy odnieśli bezprecedensowy sukces. Aktualne obroty handlowe pokazują nam wręcz niebotyczne liczby. W 2018 r. wartość chińskiego eksportu wyniosła około 2,5 BILIONA dolarów amerykańskich, importu zaś około 2,1 biliona.
Jak im się to udało?
Koncepcja silnego państwa rządzonego “twardą ręką” z wolnym rynkiem okazała się strzałem w środek tarczy. Co wpłynęło na skuteczną realizację chińskiego planu na cud gospodarczy?
– punkt wyjścia: wielkie terytorium, wielka liczba ludności, odrębna, ugruntowana cywilizacja
– innowacyjność w działaniu
– stopniowe reformy, a nie wspomniana “terapia szokowa”
– strategia rozwoju nastawiona na eksport – “Eksportowa Fabryka Świata”
– pragmatyzm gospodarczy
– długoterminowe, strategiczne myślenie, brak działania na “hurra”
– otwarcie na bezpośrednie inwestycje zagraniczne
– umiejętne wykorzystanie globalizacji dla własnych potrzeb
– gwałtowny rozwój rynku wewnętrznego i konsumpcji
– rozmach inwestycyjny
– nacisk na poprawę życia ludności, co faktycznie wyszło, bo Chińczycy zarabiają coraz lepiej, a słyną jednocześnie ze swojej dużej pracowitości
Choć dzisiejsze handlowe “przeciąganie liny” między Chinami, a USA już wpływa na gospodarkę tych pierwszych, to jej rozwój wciąż trwa. Tempo nadal jest szybkie, mimo że powoli, systematycznie zwalnia. Najbliższe lata zapowiadają się bardzo ciekawie.
Niezależnie jednak od tego, co pokaże przyszłość, Chińczycy mogą być dumni z tego, co osiągnęli w sferze gospodarczej i jak wypracowali przekształceniowy sukces. A stawiane przez nich cele na kolejne lata i dekady są bardzo ambitne.
Z Sea Cargo Operations Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!