Konosament – Część 2 – MBL vs. HBL

  1. Strona główna
  2. Bill of lading
  3. Konosament – Część 2 – MBL vs. HBL

 

W poprzedniku odcinku rozważań opisałem konosament jako dokument – nie było pytań, uwag. Uznaję więc, że temat został opisany w sposób poprawny. 😉

Dzisiaj chciałbym skupić się na podziale konosamentów ze względu na rodzaj ich wystawcy – czyli podział na MBL (Master BL) i HBL (House BL).

 

Cóż to takiego ?

 

 

Otóż w skrócie – MBL to dokument główny, wystawiany „fizycznie” przez przewoźnika morskiego (armatora lub jego agenta). HBL zaś (House BL) to dokument przewozowy który istnieje „równolegle” do MBL i wystawiany jest przez NVOCC (Non Vessel Operation Common Carrier) – czyli operatora logistycznego.

 

O ile zastosowanie MBL w przesyłkach morskich jest obligatoryjne, o tyle HBL wystawiany jest w szczególnych przypadkach. Wystawienie tego dokumentu ma zastosowanie głównie w przypadku gdy transportem naszych towarów zajmuje się sieć spedycyjna, która to MBL adresuje pomiędzy swoimi oddziałami, a na HBL umieszczane są prawdziwe dane załadowcy i odbiorcy. Z HBL spotkacie się więc w pracy np. z DHL, Raben, Rohlig i wieloma innymi tzw. globalnymi spedytorami.

 

Idealny duet

 

Z HBL będziemy mieli do czynienia również w przypadku przesyłek drobnicowych. W jaki sposób ? Otóż w sposób taki, że w jednym kontenerze może znajdować się towar od wielu załadowców adresowany do wielu odbiorców. Gdyby trzeba było „wyprodukować” masterową dokumentację do takiej przesyłki to byłoby to nie tylko bardzo drogie. Spowodowałoby komplikacje z odbiorem przesyłki w przypadku np. zgubienia którejś części MBL – a dokładnie MBL wystawionego na tzw. part cargo. W celu uniknięcia sytuacji, że towar nie może być rozładowany na magazyn CFS właśnie z powodu takiego „zagubienia” dokumentu stosuje tu również tandem MBL+HBL.

 

Oczywiście nie jest to jedyne przypadki, w których spotkamy się z występowaniem duetu przewozowego MBL+HBL. Jest ich zdecydowanie za dużo, żeby je wszystkie opisywać. Inwencja twórcza importerów i eksporterów w tym zakresie jest w zasadzie nieograniczona 😉

 

Skoro już wiemy co to takiego ten MBL i HBL to w następnym wpisie skupię się na podziale dokumentacji przewozowej ze względu na rodzaj przewozu – FCL vs. LCL.

Zapraszam do komentowania wpisu, bo mimo prawie 20 letniej praktyki jesteście Państwo na pewno w stanie mnie czymś zaskoczyć. 😉

 

 

 

Pamiętaj, z seacargoo Twój ładunek zawsze dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

A H O J ! ⚓️

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Morski list przewozowy – konosament morski (Bill of lading)
Polskie meble hitem na świecie!
Menu