Spedycja lotnicza

Aż ponad 80 procent światowego handlu dokonuje się drogą morską, natomiast drogą powietrzną już raptem… 1 procent*. Dlaczego? Z prostego powodu: przesyłanie ładunków za pośrednictwem samolotów jest procedurą kosztochłonną, a zatem nietanią dla klientów detalicznych. Za to na pewno dla tych, którzy cenią sobie czas i szybkość transferu towaru. A zakładając z grubsza, że właśnie te kryteria w przyszłości staną się kluczowe, a nie cena - niewykluczone, że i spedycja lotnicza zyska na atrakcyjności.

Siłą rzeczy, samolotem można transportować ładunki ograniczone przede wszystkim ze względu na wysokość - maksymalna u przewoźników cargo wynosi 220 centymetrów. Znaczna wrażliwość na warunki atmosferyczne - w końcu lot może z uwagi na niesprzyjającą pogodę zostać opóźniony albo w ogóle odwołany - to jeden z podstawowych mankamentów spedycji lotniczej.

Fracht lotniczy jest jedną z usług, które oferujemy.

Rodzaje przesyłek lotniczych z punktu widzenia sposobu ich realizacji :

  • zwykłe, tj. przewożone od jednego nadawcy do jednego odbiorcy; dzieje się tak na podstawie pojedynczego listu przewozowego
  • skonsolidowane, w których spedytor wobec przewoźnika wciela się w role nadawcy (agenta cargo), a jego współpracownik na lotnisku docelowym staje się odbiorcą
  • czarterowe, obsługiwane zazwyczaj dla ładunków całosamolotowych albo, jako tzw. split charters, realizowane przez kilka czarterujących podmiotów.