Stale rosnący eksport do Australii

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Stale rosnący eksport do Australii
Australia dla wielu osób może jawić się jako potencjalny raj na ziemi i idealne miejsce do sielankowego życia w ciepłym klimacie. To też coraz popularniejszy kierunek eksportowy. W ostatnich latach wzrosło znaczenie tego kraju, jeśli chodzi o eksport towarów z Polski. Nasze produkty cieszą się coraz większym powodzeniem i rozpoznawalnością w królestwie kangurów.

 

 

Dlaczego „królestwo kangurów”?

 

 

Te charakterystyczne zwierzęta to prawdziwy skarb i duma całego kontynentu australijskiego. W stolicy, Canberra, znajduje się ponad 30 naturalnych rezerwatów przez nie zamieszkałych. W ubiegłym roku popularność w sieci zdobyły materiały pokazujące, jak stada głodnych kangurów oblegają stołeczne ulice i podwórka. Nie oznacza to jednak, że Australia jest dzikim krajem. Wręcz przeciwnie! To szóste pod względem powierzchni państwo świata z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, już teraz należącą do globalnej czołówki. Mieszka tam niespełna 25 mln ludzi.

 

Co ciekawe, 2/3 populacji mieści się w pięciu ogromnych metropoliach. Najbardziej znane i popularne są te największe, czyli Sydney i Melbourne. Wspomniana wyżej Canberra, od przeszło stu lat stolica kraju, zajmuje dopiero siódmą pozycję pod względem wielkości według liczebności mieszkańców.

 

Melbourne i Sydney to też najliczniejsze ośrodki polonijne. Polonia australijska obejmuje niespełna 200 tys. osób. Żeby być precyzyjnym, warto podać, że według spisu powszechnego sprzed dwóch lat, do polskich korzeni przyznaje się ponad 180 tys. ludzi, z czego niecałe 50 tys. podało, że używa naszego języka w domach. Najwięcej Polaków emigrowało do Australii po drugiej wojnie światowej oraz w okresie represji wobec ludzi „Solidarności” w latach 80. Dziś wyjazd Australii wiąże się najczęściej z kontraktem służbowym lub studiami.

 

O ile zmniejszyło się znaczenie tego kierunku w kwestii samej emigracji, o tyle wzrosło, jeśli chodzi o polsko-australijski eksport. Wymiana handlowa jest obecnie kilkunastokrotnie większa, niż na początku tego wieku. Kamieniem milowym okazało się, a jakże, wejście naszego kraju do Unii Europejskiej. Dzięki temu zyskaliśmy bardziej korzystną pozycję jako partner handlowy. Obroty stale rosną, a eksport przewyższa wartością import. Polskie produkty cieszą się w Australii coraz większym powodzeniem.

 

 

Co eksportujemy do Australii? 

 

 

W czołówce znajdziemy pojazdy oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne, a także części do nich. Do tego towary przemysłu okrętowego, stoczniowego, górniczego, budowlanego. Ogromnym powodzeniem w Australii cieszy się nasza polska stolarka okienna i stolarka drzwiowa oraz meble! Bardzo dużą częścią polskiego eksportu są nasze rodzinne artykuły spożywczo-przemysłowe, farmaceutyczne i chemiczne. 🙂

 

Można zastanowić się, jaką część eksportu do Australii stanowią towary sprowadzane przez samych mieszkańców, a jaką przez tamtejszą Polonię. Przykładowo, na początku 2017 r., na australijski rynek trafiły produkowane u nas samochody osobowe i ciężarowe o wartości ponad 30 mln euro! Polska emigracja zaś napędza statystyki eksportowe, jeśli chodzi o „spożywkę”. Dużą popularnością w polonijnych ośrodkach cieszą się polskie sklepy, w których można dostać nasze świeże produkty.

 

Jeśli interesuje Cię eksport do Australii i planujesz eksport w tym właśnie kierunku, możesz być pewny, że współpracując z nami fachowo zrealizujemy Twoje zamówienie, a wysłany towar bez problemów znajdzie się we wskazanym miejscu.

 

Dysponujemy wszelką potrzebną wiedzą, umiejętnościami i wieloletnim doświadczeniem. Nie wahaj się, napisz do nas już dziś! 🙂

 

 

 

Z Sea Cargo Operations – seacargoo, Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

A H O J! ⚓️

Tags: , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Kolejny hit eksportowy z Polski? Nasze polskie meble!
Rodzaje kontenerów: ich wymiary, kubatura, przeznaczenie – czyli wszystko w pigułce! 🙂
Menu