W jaki sposób dobrać warunki importu najbardziej optymalne dla naszych potrzeb? Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy zamiar brać czynny udział w procesie przewozu, czy też po prostu zdać się na to, co nam przyniesie rynek.
EXW
Dla zainteresowanych pełnym procesem przewozu sugeruję wybór warunków EXW. W nich mamy 100% wpływu na to, jak zostanie przeprowadzony import naszego ładunku. Sprzedający wystawia nasz towar na rampę w swoim magazynie a do nas należy wybór rodzaju transportu (sea, road, air) i przewoźnika. Co za tym idzie mamy PEŁNĄ kontrolę nad kosztami CAŁEGO procesu przewozu. To my dostajemy ofertę od przewoźnika i teoretycznie mamy pełną kontrolę kosztów dostawy. Warunki EXW proponuję stosować dla ładunków szczególnie istotnych z naszego punktu widzenia, co do których chcemy mieć pewność jakości przewozu – w końcu sami ten przewóz kontrolujemy. Decydujemy o tym, czy chcemy ubezpieczenie czy też dla danej partii ładunku jest ono nam zbędne. Decydujemy o przeładunkach, przepakowaniach – wszystkich parametrach przesyłki. Oczywiście to kosztuje. Kosztuje nie tylko pieniądze, ale też realny czas który należy poświęcić na dopilnowanie wszystkiego.
FOB
Dlatego też osobom, które tego czasu mają cokolwiek mniej zawsze proponuję mniej absorbującą formułę dostawy – czyli FOB. Pozostawia nam ona kontrolę nad główną trasą przewozu, mamy również nad nim kontrolę finansową. Decydujemy czy chcemy ładunek ubezpieczyć czy nie, ale nie bawimy się w ustalanie terminu gotowości, transportu w miejscu załadunku i podobnych stresujących tematów. Te „zwalamy” na załadowcę. W końcu on najlepiej zna swój lokalny rynek przewozowy, swoje moce przerobowe itd. Zna termin gotowości, a w lokalnym języku na pewno lepiej dogada się z dostawcą usług transportowych po swojej stronie. Nam pozostaje jedynie wskazanie magazynu konsolidacyjnego (dla LCL), terminala portowego czy też lotniczego do którego załadowca ma nam towar dostarczyć.
UWAGA!
My w Sea Cargo zawsze polecamy importerom wybór warunku FOB. To w zasadzie najlepsza i najwygodniejsza opcja. 🙂
Więcej o FOB w naszym innym artykule.
Link tu:
https://seacargoo.com/incoterms-fob/
Grupa C
Dla ładunków, które mają już „ustaloną” trasę przewozu i NIE SĄ ŁADUNKIEM LCL można pokusić się o warunki z grupy C – CPT / CIF. W przypadku tych warunków to na załadowcy spoczywa obowiązek dostarczenia nam towaru oraz zapłacenia za fracht, a niekiedy i ubezpieczenie. Pozbawiamy się tym samym kontroli nad procesem przewozu, ale jak napisałem na wstępie: warto takie warunki stosować tylko w przypadku „ustalonej” procedury przewozu. Która się sprawdziła i nie generuje dodatkowych problemów i kosztów po naszej stronie. Dla nas zostaje jedynie zorganizowanie odprawy celnej importowej (a co za tym idzie opłacenie należności celnych) oraz finalnej dostawy do naszego magazynu.
Na pewno nie można polegać na grupie C w przypadku ładunków konsolidowanych! Na rynku polskim działa kilku wyspecjalizowanych konsolidatorów (Shipco, EcuLine i inne) które mając swoich agentów rozsianych po całym świecie są w stanie takie ładunki nam przywieźć na zlecenie eksportera. Niemniej jednak tajemnica poliszynela jest, że w rozliczeniu finalnym kosztów lokalnych płacimy niejednokrotnie więcej niż za ładunek z jego transportem. Dlaczego tak jest – kiedyś napiszę.
Grupa D
Do omówienia pozostaje nam ostatnia grupa – D. W tym wypadku kompletnie nie mamy wpływu na nic, a załadowca niejednokrotnie zapłaci za nas nawet cło. lecz niestety nie podatek VAT. Z doświadczenia wynika, że takie warunki dostawy stosowane są pomiędzy oddziałami jednego przedsiębiorstwa. Np. koreańska firma matka wysyła komponenty do produkcji swojej polskiej spółce córce i opłaca wszystkie koszty związane z takim ładunkiem. Tak to wygląda najczęściej w praktyce.
Z mojego doświadczenia wynika, że osoby początkujące w procesie importu chcą jak najwięcej rzeczy mieć pod swoją kontrolą, ale ten współczynnik zaangażowania zmniejsza się wraz ze wzrostem zaufania do spedytora, co przekłada się na ilość zrealizowanych przesyłek. 😉
Importerze / początkujący Importerze!
W razie wątpliwości nie wahaj się, napisz do nas. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania czy wątpliwości. 🙂
Z Sea Cargo Operations – seacargoo Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
A H O J!