A jednak! DB Schenker idzie na sprzedaż.

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. A jednak! DB Schenker idzie na sprzedaż.

 

Schenker niebawem w nowych rękach! 

 

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach zaczęły pojawiać się informacje dotyczące sprzedaży jednak z wiodących firm logistycznych na świecie – DB Schenker. Ten założony jeszcze w XIX (!) wieku gigant od 2002 roku funkcjonował w ramach przedsiębiorstwa Deutsche Bahn. Teraz sytuacja ma ulec zmianie. 

 

Historia DB Schenker to ponad 150 lat tradycji. Powstała we Wiedniu firma, która od ponad 20 lat działa w strukturach niemieckiego przedsiębiorstwa Deutsche Bahn, zajmuje czołowe miejsce wśród najlepszych w branży. W swojej działalności obejmującej logistykę na skalę globalną wykorzystuje transport drogą lądową, morską, a także lotniczy. Zarządza również łańcuchami dostaw i wykorzystuje logistykę kontraktową, czyli obejmującą operacje na powierzchni magazynowej.

 

Firma działa w ok. 1 850 lokalizacjach (w tym niemal 20 polskich miastach) i zatrudnia ponad 76 100 pracowników na całym świecie!

 

W maju br. otwarty został 18. oddział w Polsce, a konkretniej w Toruniu. Wartość tego terminalu logistycznego to ponad 50 mln zł.

 

Ostatnie dwie dekady działalności DB Schenker to liczne wzloty, w tym m.in. zakup firmy logistycznej BAX Global za kwotę 1,1 miliarda dolarów (2006) czy osiągnięcie największego śródrocznego EBIT w pierwszej połowie roku 2022 (1,2 mld euro zysku) oraz upadki, do których zaliczyć można m.in. karę za przypadki korupcji w Rosji w latach 2010-2012 czy oskarżenia o nieuczciwy dumping w okresie pandemii. Firma zaprzecza tym zarzutom.

 

Co dalej z DB Schenker?

 

Potwierdzone informacje o planowanej sprzedaży DB Schenker pojawiły się pod koniec 2022 roku, choć newsy o decyzji w sprawie krążyły po mediach nieco wcześniej, w tym we wrześniu. Już wówczas wskazywano na potencjalnych chętnych do przejęcia spółki, a wśród nich m.in. fundusze inwestycyjne i firmy logistyczne. Według informacji z marca br. wartość transakcji wynieść może 20 mld euro, a do obsługi sprzedaży wyznaczone zostały aż trzy banki. 

 

Maj br. przyniósł oficjalną informację o sprzedaży DB Schenker inwestorowi strategicznemu lub finansowemu, nie została jednak podana dokładna data procesu. Jak już wcześniej wskazywali eksperci, jest ona zależna od ogólnej sytuacji na rynku, a także momentu, w którym transakcja będzie dla DB korzystniejsza finansowo niż utrzymanie Schenker. 

 

Jaki jest powód sprzedaży DB Schenker?

 

Jaki jest powód sprzedaży firmy, która przez wiele lat miała ogromne znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej grupy? Za decyzją przemawiać mają argumenty nowych możliwości rozwoju. Z punktu widzenia perspektywy średnioterminowej, aby móc prowadzić międzynarodowe przejęcia w celu utrzymania i umocnienia pozycji rynkowej, przedsiębiorstwo będzie potrzebowało większej niezależności i nakładów finansowych. 

 

Jak wskazują eksperci, założeniem sprzedaży jest także wzmocnienie koncentracji DB na obranej strategii i podstawowej działalności. Od roku 2019 celem strategicznym grupy jest przeniesienie znacznej części ruchu w obszarze transportu pasażerskiego i towarowego na przyjazną środowisku kolej oraz rozbudowa tejże infrastruktury na terenie Niemiec. Warto także nadmienić, że zgodnie z decyzją rady nadzorczej, wpływy z transakcji mają pozostać w grupie, co przyczynić się ma do redukcji zadłużenia spółki.

 

 

 

Źródła: dbschenker.com, torun.pl, intermodalnews, trans.info.pl, obserwatorlogistyczny.pl, pl.railmarket.com, pb.pl, trans.info.pl

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport do Afryki. Afryka nie dzika, ale pełna potencjału!
Eksport samochodów – czyli o morskim eksporcie samochodów z Sea Cargo Operations!
Menu