Czysty konosament, kwit sternika i takie tam…

  1. Strona główna
  2. Bill of lading
  3. Czysty konosament, kwit sternika i takie tam…

 

Każdy Importer, który płacił za dostawę akredytywą wie, że jednym z głównych warunków stawianych przez banki jest „issue clean on board Bill of lading”.

 

Cóż to takiego ?

 

Czym jest ten „clean on board Bill of lading” (COBBOL) i dlaczego nikt w żegludze kontenerowej Wam go nie wystawi ? Otóż COBBOL to nic innego jak konosament bez naniesionych na niego uwag. W odróżnieniu do konosamentu „brudnego” który takowe uwagi zawiera. Na szybko dopowiem, że brudzenie konosamentu nie polega na ubrudzeniu go błotem. 😉

 

Dlaczego w żegludze kontenerowej nikt nie wystawi COBBOL tylko „shipped on board B/L” (SOBBOL)? Dlatego, że zgodnie z formułą SLAC (shippers load, stow and count). Przewoźnik morski nie sprawdza co tak naprawdę znajduje się w kontenerze. Nie odpowiada za stan ładunku i nie bierze za niego odpowiedzialności. Tzn. bierze, ale nie do końca 😉 Bierze odpowiedzialność za to, że kontener nie posiada uszkodzeń. Które mogłyby wpłynąć na stan ładunku (nie ma dziur, ma sprawny agregat w przypadku kontenerów RF itp.)

 

Z COBBOL spotkacie się drodzy importerzy w przypadku, gdy importować będziecie jakiś ładunek „konwencjonalny” – zazwyczaj na umowie czarterowej. Taki COBBOL otrzymacie w zamian za czysty kwit sternika (mates receipt) który to dokument (podpisany przez kapitana statku bądź oficera pokładowego nadzorującego załadunek). Będzie potwierdzeniem tego, że ładunek został w sposób poprawny załadowany do przewozu morskiego.

 

Każdy SOBBOL – zarówno w przewozach całokontenerowych (FCL) jak i drobnicowych (LCL), bez naniesionych uwag jest w dzisiejszych czasach traktowany przez banki jako COBBOL.

 

 

 

Z Sea Cargo Operations – seacargoo twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

A H O J! ⚓️

Tags: , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Procedura importu – CZĘŚĆ II
Transport morski drobnicowy przez Hamburg
Menu