Eksport do Peru z Sea Cargo Operations

  1. Strona główna
  2. eksport
  3. Eksport do Peru z Sea Cargo Operations

Handel z krajem dwóch stolic, czyli słowo o eksporcie do Peru 

 

Trzecie największe państwo w Ameryce Południowej – Peru – to kraj, który niegdyś był terytorium cywilizacji Inków. Dziś Peru jest nie tylko niezwykle bogatym historycznie i kulturowo, atrakcyjnym turystycznie miejscem na mapie świata, ale także istotnym partnerem w wymianie zagranicznej, również z Polską. Co sprowadzane jest tam z kraju nad Wisłą? 

 

Kilka ciekawostek o Peru:

 

  • Położone nad Oceanem Spokojnym Peru zajmuje powierzchnię 1 285 216 km 2, czyli ponad cztery razy więcej, niż Polska. Jest trzecim największym państwem na kontynencie, a jego populacja liczy ok. 33,8 mln osób. Jego oficjalną, lecz nie jedyną stolicą, jest Lima. 
  • W tamtejszej konstytucji przeczytać można także o tej historycznej, czyli Cusco. Ciekawostką jest to, że lima to nie tylko nazwa stolicy, ale także kwaśnego, orzeźwiającego owocu.
  • Peruwiańską walutą jest nowy sol (PEN). W roku 2021 wartość PKB tego państwa wyniosła 222,24 mld dolarów, PKB per capita – 6 454 dolary. Dynamika PKB oscylowała na poziomie 2,20 %.
  • Peru jest ojczyzną ziemniaka : to dobrze nam znane, jadane w wielu formach warzywo zostało odkryte właśnie w Peru. Ogółem można tam znaleźć blisko 3,5 tys. (lub jak podają inne źródła – 3,8 tys.) jego odmian, w różnych kolorach. Inną niezwykle popularną peruwiańską rośliną jest kukurydza, występująca w ok. 55 odmianach (także wielokolorowych).
  • Na terytorium Peru znajduje się jeden z siedmiu cudów świata — Machu Picchu. Ogółem kraj ten posiada 12 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Blisko 60% jego terytorium porasta dżungla. Zlokalizowane jest tam najwyżej położone jezioro na świecie — Ticitaca (3812 m n.p.m.), najwyższa wydma świata — Cerro Blanco (2078 m n.p.m.) oraz najdłuższa rzeka świata — Amazonka, która przepływa przez łącznie trzy kraje.
  • W samym Peru żyje szacunkowo 87% całkowitej populacji alpak, czyli ok. 4 miliony, a także występuje ponad 1800 gatunków ptaków. Warto wspomnieć, że z kraju tego pochodzi unikatowy w skali światowej pies bez włosów.

 

Dane dot. eksportu i importu Peru: 

 

Według danych za rok 2021 wartość eksportu towarów z Peru wyniosła 47,6 mld EUR (z czego 151,2 mln EUR do Polski), importu – 43,3 mld EUR (w tym 100,8 mln EUR z Polski). Pierwszy kwartał minionego roku zamknął się nadwyżką handlową na poziomie ponad 3 mln dolarów, czyli o 38,7 % więcej niż w analogicznym okresie 2021. 

 

 

Co głównie eksportuje się do Peru?

 

W eksporcie produktów do Peru dominuje ropa i produkty naftowe (6,03 mld dolarów), pojazdy drogowe (4,34 mld dolarów), urządzenia telekomunikacyjne i audio-wideo (2,79 mld dolarów), żeliwo i stal (2,65  mld dolarów). Spośród trzech ostatnich grup towarów kolejno 0,04, 0,05 i 0,01% pochodziło z Polski. Najwięcej, 0,22%, osiągnął import maszyn ogólnego zastosowania przemysłowego z naszego kraju. Łącznie wartość ta wyniosła 2,41  mld dolarów. 

Jakie towary wiodły prym wśród tych eksportowanych z Polski?

Były to przede wszystkim wyroby z obszaru przemysłu i górnictwa, w tym: części samochodowe, lampy żarowe, przewodniki elektryczne oraz przełączniki i maszyny wiertnicze. Na tej liście znalazły się także produkty spożywcze – nabiał i skrobia ziemniaczana. W roku 2020 wartość importowanych z Polski urządzeń elektrycznych wyniosła 40,44 mln dolarów, materiałów perfumeryjnych, kosmetyków i chemii domowej – 8,07 mln, maszyn o zastosowaniu przemysłowym – 7,10 mln, wyrobów przemysłowych – 6,86 mln dolarów. Importowane były także… wyroby z kauczuku, których wartość oscylowała na poziomie 5,63 mln dolarów. 

 

 

Eksporterze, jeśli jesteś zainteresowany tym kierunkiem i masz pomysł na eksport do Peru – napisz do nas zapytanie!

Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i z przyjemnością wycenimy dla Ciebie transport.

Zapraszamy z zapytaniami na mail : info@seacargoo.com

 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

źródła: https://podroztrwa.pl/peru/, https://sylwiatravel.com/pl/ciekawostki-z-peru/, https://feelperutravel.pl/peru-ciekawostki-z-krainy-inkow/, https://fajnepodroze.pl/ciekawostki-peru/, https://itro.pl/rynki-zagraniczne/peru/, https://wspieramyeksport.pl/znajdz-rynki-eksportowe/pe/peru, https://www.paih.gov.pl/rynki_zagraniczne/Peru, https://publikacje.paih.gov.pl/rynki_zagraniczne/PER_-_Rynki_Zagraniczne/ 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Import akcesoriów meblowych
Rekordowy eksport żywności w 2022 roku.
Menu