W ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost eksportu z Polski do Republiki Południowej Afryki.
Zatem warto! Co więcej, to nasz najważniejszy partner handlowy w Afryce! Co konkretnie tam wysyłamy i dlaczego warto zainteresować się tamtejszym rynkiem?
Zanim jednak zapalimy eksportowe świeczki, to znaczy skupimy się stricte na “cyferkach” i towarach, zapraszamy na krótką, acz przystępną podróż po Południowej Afryce.
Co warto wiedzieć o tym kraju?
- Mieszka tam blisko 57 mln ludzi
- To dziś najlepiej rozwinięte państwo w Afryce!
- Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskało w 1910 roku, choć do dziś język angielski jest tam szeroko wykorzystywany w mediach, administracji czy biznesie
- Stolicą jest Kapsztad (Cape Town), a największym miastem Johannesburg, często mylnie wskazywany jako stolica
- RPA to trzecia największa gospodarka Afryki, za Egiptem i Nigerią. Bazuje głównie na usługach i przemyśle
- RPA wydobywa 40% światowych zasobów złota. Jej przemysł wydobywczy opiera się także na diamentach oraz węglu kamiennym
- Ten kraj imponuje przyrodą – florą i fauną. Możemy tam spotkać takie zwierzęta jak bawoły, nosorożce, lamparty, lwy czy słonie afrykańskie, największe żyjące zwierzę lądowe na świecie
- Od końcówki lat 40. XX w. tamtejsze władze prowadziły okrutną politykę apartheidu, którą przełamały dopiero protesty i naciski z lat 90., zakończone zwycięstwem Nelsona Mandeli w wyborach prezydenckich w 1994 r.
- Mandela, słynny przywódca, otrzymał za swoje czyny Pokojową Nagrodę Nobla
- Jednym z głównych problemów i wyzwań tego państwa są nierówności społeczne
Powyższe ciekawostki i fakty zalecamy objąć zasadą dwa razy “Z”, czyli zakuć i zapamiętać. Prawie jak w szkole, tyle że bez trzeciego “Z”, bo planując inwestycję w eksport do obcego kulturowo, odległego państwa, warto być przygotowanym nie tylko od strony biznesowej, ale i właśnie naturalnej – “ludzkiej”. To znacznie ułatwi kontakty z tamtejszymi partnerami handlowymi. A nawet jeśli nie wygralibyście konkursu wiedzy o RPA, to przynajmniej jesteście gotowi, by poznać więcej szczegółów na temat eksportu z Polski do tego kraju.
Tak prezentuje się eksport do RPA w latach 2011-2020 w liczbach [kwoty w USD]:
- 2011 – 528,4 mln
- 2012 – 505,9 mln
- 2013 – 613,4 mln
- 2014 – 686,5 mln
- 2015 – 577,9 mln
- 2016 – 557,8 mln
- 2017 – 639,3 mln
- 2018 – 743,5 mln
- 2019 – 793,2 mln
- 2020 – 740,5 mln
Co nam mówią powyższe dane? W ubiegłej dekadzie eksport z Polski do RPA wzrósł o ponad 40%. Mimo że na przestrzeni tych dziesięciu lat następowały wahania, to widoczny jest pozytywny trend, z jednym dużym “wyskokiem” w roku 2019. Wskaźniki w najbliższym czasie powinny utrzymać się na poziomie powyżej 700 mln. Warto też zaznaczyć, że RPA to kraj, z którym mamy wyraźnie dodatni bilans handlowy, a zatem wysyłamy tam więcej towarów aniżeli sprowadzamy. Podkreślmy jeszcze raz, że to najważniejszy partner Polski na kontynencie afrykańskim.
Co głównie eksportujemy do RPA?
- maszyny i urządzenia mechaniczne
- meble
- pojazdy
- artykuły spożywcze
- wyroby metalowe
- elektronikę
Jeśli chodzi o perspektywiczne branże, w których można szukać inwestycji na rynku południowoafrykańskim, trzeba wskazać szczególnie na budowlankę (okna czy drzwi) oraz nasze polskie MEBLE, które są naszym hitem eksportowym. 🙂 Wiedzieliście, że jesteśmy światowym potentatem meblarskim? Pisaliśmy nawet o tym kilka artykułów, tu link do jednego z nich:
https://seacargoo.com/kolejny-hit-eksportowy-z-polski-nasze-polskie-meble/
Jaki środek transportu wybrać przy eksporcie do RPA?
Towary z Polski do RPA głównie transportowane są frachtem morskim. RPA, kraj położony u styku oceanów Indyjskiego i Atlantyckiego, stawia na rozwój gospodarki morskiej, a jej najważniejszymi portami są Durban (jeden z największych na świecie) i Kapsztad (Cape Town).
Na koniec zaznaczmy, że Polska nawiązała współpracę gospodarczą z RPA w latach 90. W 1999 r. podpisano porozumienie w zakresie przemysłu i handlu. Co istotne, Polskę i Południową Afrykę obowiązuje także dwustronna umowa o braku podwójnego opodatkowania, która weszła w życie blisko 30 lat temu.
Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu jesteście gotowi, by zainteresować się eksportem do RPA. To ciekawy kierunek, którym podąża już wielu polskich Przedsiębiorców – być może warto ich iść śladem! Tylko… uważajcie po drodze na dzikie zwierzęta. Safari-niespodzianka może być ryzykowne. 🙂
Z Sea Cargo Operations – seacargoo Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!