Eksport maszyn i pojazdów do Egiptu

  1. Strona główna
  2. Egipt
  3. Eksport maszyn i pojazdów do Egiptu

 

100-milionowa populacja Egiptu stanowi nie tylko chłonny rynek zbytu dla szeregu towarów i usług, ale przede wszystkim duże wyzwanie związane z potrzebą wyżywienia tak licznego grona obywateli.  

 

Grunty rolne w Egipcie stanowią jedynie pięć procent powierzchni kraju, ale dzięki rozwiniętemu rolnictwu, opartemu na wylewach kluczowej rzeki kontynentu – Nilu, stanowią ważny element tamtejszej gospodarki. To z kolei przekłada się na duże zapotrzebowanie na importowane maszyny, samochody, sprzęt rolniczy i potrzebne do nich części, które bardziej opłaca się im sprowadzać ze względów ekonomicznej opłacalności. Mowa także o używanym, konkurencyjnym cenowo sprzęcie rolniczym. Swoją szansę w tym popycie znalazły także przedsiębiorstwa z Polski. Widoczne jest to w rosnących, zwłaszcza w ostatnich latach, liczbach wyeksportowanych do Egiptu maszyn rolniczych, jak i samochodów. Co ciekawe, rosnący popyt na samochody i maszyny obejmuje także niekiedy wysłużony sprzęt, który w Polsce trafiłby już w odstawkę. Dlatego też nasze Żuki czy Polonezy znajdują w Egipcie swoje drugie życie. Choć sprzedawane również do innych państw, w tak entuzjastyczny sposób zdaniem niektórych przyjęły się tylko w państwie nad Nilem.  🙂

 

W kraju faraonów produkowane są wprawdzie autobusy i samochody ciężarowe, ale sprawa komplikuje się w przypadku maszyn rolniczych i aut osobowych. Specyfika tej produkcji, warunkowana m.in. koniecznością zaangażowania wykwalifikowanej, specjalistycznej siły roboczej, utrudnia rozwój tej branży w Egipcie.

 

Najczęściej zapytania dotyczą importu takich maszyn jak:

 

  • traktory
  • kombajny
  • hedery
  • maszyny do siewu i sadzenia
  • maszyny do obróbki gleby
  • maszyny do transportu
  • samochody ciężarowe

 

 

Przejdźmy jednak do kwestii ekonomicznych… i tutaj warto spojrzeć optymistycznie. Wymiana handlowa między Polską a Egiptem mimo wahań zapowiada się obiecująco.

 

W ostatnich latach eksport z naszego państwa prezentował się w następujący sposób:

 

2018 – 245,77 mln euro 

2019 – 357,65  mln euro 

2020 – 325,39 mln euro 

2021 – 352,95 mln euro

 

Polski eksport do Egiptu podlegał w ostatnich latach istotnym wahaniom, ale tendencja jest jednoznacznie wzrostowa. Nawet w pandemicznym 2020 roku wartość eksportu wyniosła ponad 1,5 mld zł. Konsekwentnie rośnie też import towarów z „Kraju Faraona”. W 2020 roku sprowadzono z Egiptu nad Wisłę towary i usługi o wartości ponad 769,6 mln zł.

 

Co głównie eksportujemy z Polski do Egiptu?

 

  • Egipcjanie jak zostało to wcześniej wspomniane, importują z Polski głównie maszyny i urządzenia mechaniczne (zwłaszcza dla rolnictwa)
  • urządzenia elektryczne oraz ich części
  • istotną część wymiany handlowej stanowią pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu. 
  • jabłka
  • wyroby cukiernicze i kakaowe oraz produkty mleczarskie
  • produkty przemysłu chemicznego, w tym kosmetyki oraz tworzywa sztuczne.

 

Więcej eksportu niż importu 

 

Od blisko dwudziestu lat wymiana handlowa z Egiptem rysuje się dla Polski korzystnie – od początku XXI stulecia obserwuje się znacząca przewagę polskiego eksportu nad importem z Egiptu. 

 

Egipt stanowi swoistą „Bramę do Afryki”, zwłaszcza jej północnej części i nie jest to stwierdzenie na wyrost. Kraj, będący trzecią największą na kontynencie afrykańskim gospodarką, kontroluje Kanał Sueski – strategicznie ważny punkt na szlaku międzynarodowej wymiany handlowej. Państwo to może pochwalić się również 66 portami morskimi, z których główne to: Aleksandria, Ain Sochna, Suez, Damietta, El Dekheila, Sidi Kurayr.

 

Inwestujący w Egipcie i zamierzający prowadzić w tym państwie działalność gospodarczą powinni wziąć pod uwagę możliwe problemy z korupcją, która wciąż stanowi tam duże wyzwanie. A zastanowić się nad działalnością w tym państwie warto – w końcu wedle raportu World Economic Outlook The Great Lockdown, Egipt jest jedynym krajem w regionie, który w 2020 r. nie odnotował spadku, lecz wzrost PKB na poziomie dwóch procent.

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

 

*Źródła: podroztrwa.pl, poznajnieznane.pl, trade.gov.pl, kuke.com.pl, wspieramyeksport.pl, eastanalitics.com, paih.gov.pl, pollster.pl, 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport na Filipiny z Sea Cargo Operations!
Odprawa celna w Hamburgu vs. odprawa w Gdańsku / Gdyni
Menu