Import akcesoriów meblowych

  1. Strona główna
  2. biznes
  3. Import akcesoriów meblowych

 

Nie tylko eksportujemy nasze polskie meble, ale również importujemy akcesoria meblowE do produkcji tychże. 

 

 

Powszechnie znanym jest fakt, że Polska jest potęgą w produkcji i eksporcie mebli. Można śmiało powiedzieć, że polskie meble to nasz „hit eksportowy”.  🙂 Od dłuższego czasu zajmujemy czołowe miejsce wśród liderów eksportu mebli, których głównym odbiorcą są Niemcy.

Wysoko rozwinięty sektor gospodarczy w tym zakresie łączy się jednak bezpośrednio z silną potrzebą pozyskiwania elementów, z których są one wykonywane.

 

Jakie akcesoria / elementy meblowe importujemy do Polski?

 

Producenci polskich mebli importują następujące akcesoria meblowe:

  • gałki / uchwyty meblowe
  • zawiasy
  • prowadnice
  • systemy szuflad
  • kosze cargo
  • systemy przesuwne
  • kółka meblowe
  • nóżki meblowe
  • wsporniki meblowe

 

Rośnie zatem nie tylko eksport mebli, ale również sporo importujemy!

 

Jak wskazują eksperci, kolejny rekordowy dla polskiego meblarstwa rok 2021 przyniósł także 32% wzrost importu. Wartość importu całych mebli oraz ich elementów wyniosła 14,6 mld złotych, a więc 0,32 % więcej niż w roku 2020. Nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej z nich trafiło do nas z Chin (wartość importu – 933,6 mln euro). Drugie miejsce, z importem na poziomie 668,2 mln euro, zajął nasz wschodni sąsiad – Niemcy. 

 

Co ciekawe, spośród sprowadzanych towarów, większość stanowią właśnie akcesoria meblowe, których udział w imporcie to 40,4 % (1,3 mld euro). Warto przy tym zaznaczyć, że akcesoria wykorzystywane do produkcji mebli pochodzą także z naszego rodzimego podwórka – w różnych częściach Polski znajdują się zakłady zajmujące się nie tylko ich importem, ale także ich produkcją i eksportem. 

 

Trochę liczb jeszcze na temat eksportu polskich mebli:

 

Branża meblarska jest niemalże wizytówką naszego kraju, który od 2017 był liderem eksportu mebli pośród krajów Europy. Rekordowym dla polskiego przemysłu meblowego był rok 2020, kiedy to padł rekord wartości artykułów sprzedanych do krajów UE. Wyniósł on 8,1 mld euro, co sprawiło, że Polska wyprzedziła m.in. Chiny oraz Niemcy. 

 

W samym roku 2021 lokalnym eksporterom udało się zrealizować 19,2% wartości eksportu Unii Europejskiej w tym obszarze, a meble z Polski trafiły łącznie na rynki 170 krajów. Tym samym ubiegły rok zakończył się dla polskiej branży meblarskiej wynikiem sprzedaży na poziomie ok. 60 mld złotych. 

 

2022 dobry pomimo przeszkód. Co dalej?

 

Pomimo niekorzystnej dla przemysłu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej obostrzeniami, a następnie wojną w Ukrainie, rok 2022 przyniósł kolejny sukces. 

 

Jak możemy przeczytać w publikacjach B+R Studio, od lat zajmującego się przygotowywaniem raportów branżowych, szacunki wartości produkcji sprzedanej mebli w roku 2022, ukazują wynik o 11% większy niż w roku poprzednim, sięgający 68,5 mld zł. Pomimo dobrego wyniku nie można zapominać o skutkach inflacji, które przełożyły się m.in. na niższe niż w roku 2021 wolumeny.

 

Pomimo iż prognozy na rozpoczynający się 2023 rok dla ogółu przemysłu nie prezentują się zbyt optymistycznie, jednak zdaniem ekspertów, pomimo spodziewane trudnego roku, pozycja branży meblarskiej nie powinna być zagrożona. W dalszym ciągu przewidywany jest spadek, jednakże w mniejszej skali niż według przewidywań z końca roku 2022. 

 

Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli w bieżący rok przyniesie zniżkę wartości produkcji sprzedanej sektora meblarskiego na poziomie ok. 8% oraz ok. 25% wolumenu. Wzrost zamówień na polskie meble przewidywany jest na okres powakacyjny. 

 

Eksporterze / Importerze, jeśli jesteś zainteresowany transportem mebli lub akcesoriów meblowych – zapraszamy do kontaktu! 

Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i z przyjemnością wycenimy dla Ciebie transport.

Zapraszamy z zapytaniami na mail : info@seacargoo.com

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

 

  • Żródła: forsal.pl, obserwatorfinansowy.pl, meblarstwo.eu, forner.pl, kurierdrzewny.eu, wspieramyeksport.pl, pfr.pl, brstudio.eu, bankier.pl, bankier Pozycja międzynarodowa polskich producentów i prognozy rozwoju rynku do 2026 r

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Koniec aliansu 2M. Dwaj armatorzy rozwodzą się.
Eksport do Peru z Sea Cargo Operations
Menu