Do importów akcesoriów świątecznych i okolicznościowych należy przygotować się dużo wcześniej.
Do każdego importu trzeba się przygotować wcześniej, ale jeśli chodzi o asortyment świąteczny / okolicznościowy to tutaj daty są szczególnie ważne, żeby po prostu zdążyć „na czas”. Warto więc wiedzieć, że do takich importów należy przygotować się dużo wcześniej – często jest to nawet rok lub pół roku wcześniej przed datą docelowego święta. Ewentualne zakontraktowanie produkcji / zakup pożądanego asortymentu, potem długi transport a następnie wprowadzenie produktu na rynek mogą trwać zaskakująco długo. Dlatego doświadczeni Przedsiębiorcy decydują się na cały proces znacznie wcześniej.
O świętach trochę w liczbach
Polacy lubią świętować. 🙂 Choć miewamy różne zdanie wobec tradycji, gorączce przygotowań (niezależnie od tego, o jakiej okazji mowa), daje się ponieść duża część z nas. Z rozmachem planujemy spotkania w gronie rodziny czy znajomych, czego nieodłącznym elementem są m.in. ozdoby, prezenty, dekoracje i inne różności. Tak, pomimo różnic kulturowych, one także przybywają do nas z głównie Chin. 🙂
Tradycyjnie czy nowocześnie, z rozmachem czy nieco spokojniej, w domu lub daleko od niego – święta spędzać można na wiele sposobów. Jak pokazują niepowiązane ze sobą raporty, Polacy świętują bardzo chętnie. W przypadku Bożego Narodzenia to aż ponad 90% z nas, a większością powoduje możliwość spotkania z bliskimi i odpoczynku od codziennego biegu. Gros naszych rodaków spędza ten czas w gronie rodziny i raczej “u siebie”, nie rezygnując przy tym ze zwyczajów, jakie mu towarzyszą.
Nie da się ukryć, że w okresie przedświątecznym (i to niezależnie od tego, o jakim mowa), kupujemy dużo. 🙂 Często o wiele więcej, niż jest nam potrzebne. Bardzo lubimy obdarowywać się nawzajem prezentami, a także dbać o odpowiedni klimat m.in. poprzez dekorowanie domów. Tu cofniemy się nieco w czasie do roku 2021 i raportu znanej polskiej firmy Black Red White. Jak wskazano, zdecydowana większość, bo niemal 93% badanych, decyduje się na przystrojenie domu na święta, z czego ponad 63% nabywa potrzebne do tego artykuły co roku, a 21% robi to częściej niż raz. Stylem, który wówczas podbił serca Polaków był styl nowoczesny, a ulubionym dodatkiem – światełka. Kolejno w tym zestawieniu znalazły się także bombki i inne ozdoby, w tym stroiki czy świeczki.
Ciekawostka, o której pod koniec ubiegłego roku poinformował znany i lubiany serwis zakupowy Allegro – tylko 18 grudnia padł rekord zamówień w skali jego liczącej niemal ćwierć wieku historii.
Na jakie święta głównie importujemy tego rodzaju asortyment?
Są to głównie:
- Boże Narodzenie
- Wielkanoc / Wiosna
- Halloween
- Sylwester
- Walentynki
- Wieczory panieńskie i kawalerskie
- Śluby
- Komunie
Można więc śmiało powiedzieć, że praktycznie przez cały rok „coś się dzieje” i okazji do świętowanie nam nie brakuje. 🙂 A producenci zdecydowanie dbają o coraz to nowsze i kuszące dekoracje.
Drobiazgi z Azji na każdą okazję
Zmieniają się pory roku, okazje, święta, ale jedno pozostaje niezmienne – oferta dostawców z Chin (i Azji ogółem) zawsze jest w stanie czymś zaskoczyć. Producenci wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych pomysłów i trendów – zarówno na dekoracje jak i na pomysły na prezenty.
Zaletami sprowadzania sezonowych artykułów z Państwa Środka jest oczywiście : szeroki wybór, dostęp do nowinek, możliwość zakupu większych ilości oraz niski koszt zakupu. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim – rozsądnie. 🙂
Niezależnie od tego, czy mówimy o małych czy dużych zamówieniach, warto zacząć od uzupełnienia swojej wiedzy na temat obowiązujących przepisów i innych wymogów. Następny krok to znalezienie odpowiedniego dla nas kontrahenta i upewnienie się co do jego rzetelności (jeszcze przed rozpoczęciem współpracy) oraz weryfikacja jakości towaru, a przede wszystkim tego, czy spełnia on wszystkie unijne wymagania, bez których nie będzie mógł zostać wprowadzony do obiegu (w tym oznakowanie CE i inne, niezbędne certyfikaty).
Pozostaje też dopełnienie innych kwestii formalnych, w tym ustalenie waluty i metody dokonania płatności, uzupełnienie niezbędnych dokumentów itp., konieczność uiszczenia opłat związanych z importem i cła (stawki sprawdzić można w systemach taryfowych, np. ISZTAR) oraz wybór odpowiedniej metody dostawy. W przypadku świąt i okazji, które mają swój konkretny czas w roku, warto zdecydować się na zorganizowanie transportu szybciej, aby zaoszczędzić sobie nie tylko nerwów, ale także fizycznie, nieco pieniędzy, których na dostawę w kluczowych momentach roku, trzeba przeznaczyć więcej.
Przedsiębiorco, jako Sea Cargo Operations mamy duże doświadczenie w imporcie tego asortymentu, zatem możesz zdać się na nas!
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- Źródła: rmf24.pl, preply.com, allegro.pl, brw.pl (Świąteczne zwyczaje Polaków — jak obchodzimy święta? RAPORT 2021, https://www.brw.pl/blog/swiateczne-zwyczaje-polakow-raport-2021/), poradnikprzedsiebiorcy.pl, chinskiraport.pl (w tym publikacja 100 pomysłów na import z Chin. Hity na rok 2024), seacargoo.com (źródła własne).