W nowy sezon z odpowiednim WYPOSAŻENIEM. Skąd sprowadzamy sprzęt sportowy?
Chłodne dni powoli odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zastępują takie, których aż żal nie wykorzystać poza domem. 🙂 Dla wielu z nas okazją do tego są nie tylko spacery, ale także sporty, w tym bieganie, jazda na rolkach czy na rowerze, co automatycznie wiąże się z potrzebą posiadania niezbędnego sprzętu. My, konsumenci, znajdziemy go na sklepowych półkach, skąd jednak bierze się on w skali makro? Przyjrzyjmy się temu.
157,5 i 94,4 mln złotych – tyle w całym roku 2021 wyniosły kolejno wartości importu i eksportu wynikające z działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją. Dane te dotyczą jedynie handlu zagranicznego z krajami Unii Europejskiej, z pozostałymi wynik uplasował się na poziomie 131,7 i 27,9 mln złotych.
Te imponujące kwoty są powiązane z tematem uprawianego mniej lub bardziej profesjonalnie sportu. Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że w produkcji dedykowanemu mu sprzętu dominują Chiny. W sklepach internetowych i stacjonarnych znaleźć można wiele artykułów pochodzących z tego dalekowschodniego kraju – od obuwia po najmniejsze akcesoria.
Na salę fitness i na plażę
Rozglądając się za sprzętem sportowym można trafić na ogrom propozycji wyprodukowanych w Chinach. Spośród nich wymienić można m.in. rowery, przyrządy z nastawialnymi mechanizmami poziomu i natężenia, narty, łyżwy, wrotki, sprzęt do tenisa i tenisa stołowego, piłki, a także takie akcesoria jak skakanki czy ciężarki.
Chiny są także wiodącym producentem sprzętu…plażowego i basenowego.
Wśród podobnego asortymentu znalazły się także m.in. dmuchane materace i zabawki, rękawki, parasole, odzież i obuwie plażowe, ręczniki, torby, itp. Pochodzą one głównie z miast położonych na wschodnim wybrzeżu Chin.
Polska liderem dwóch kółek
Innym ciekawym zjawiskiem, które możemy obserwować już od kilku lat jest wzrost zainteresowania rynku polskimi … rowerami. Ich rodzima roczna produkcja oscyluje na poziomie ok. 1,3 mln sztuk, a rok 2021 przyniósł rekord sprzedaży w tej dziedzinie, kiedy to czołowy krajowy producent jednośladów, Kross, zanotował zwiększenie sprzedaży zagranicznej o 120%.
Czyli nie tylko importujemy rowery z Chin, ale również produkujemy je w Polsce i eksportujemy. 🙂
Według danych za ww. okres kraj nad Wisłą zajmował trzecie miejsce wśród państw Europy pod względem gospodarstw domowych mających na stanie rower. Co najmniej jeden jednoślad znajdował się w ok. 61% z nich. Wyższymi wynikami mogła pochwalić się Wielka Brytania (ponad 75%) oraz Niemcy (78%). Stosunkowo nowym rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność są rowery elektryczne, które zdaniem ekspertów i nie tylko są przyszłością tegoż obszaru.
Człowieku, odziej się!
Poruszając temat związany ze sportem nie sposób nie zahaczyć o kwestię odpowiedniej odzieży, którą znaleźć można z pewnością w szafach większości z nas. Nikomu nie trzeba także przedstawiać nazw wiodących marek czy sklepów, w których można wyposażyć się w niezbędne elementy ubioru czy akcesoria.
I tutaj podobnie jak ze sprzętem sportowym, do trójki największych dostawców odzieży sportowej do Polski trafiają kolejno : Chiny, Bangladesz i Niemcy.
W tej dziedzinie można jednak wskazać również na polskie sukcesy – to właśnie stąd pochodzą znane na całym świecie marki, a w tym m.in. należące do spółki OTCF Outhorn czy 4F (produkty, które zakupić można stacjonarnie w sklepach na terenie Polski, Słowacji, Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii oraz w ponad 30 krajach poprzez sprzedaż hurtową) oraz Brubeck (producent odzieży termoaktywnej).
W roku 2020 Polska zajmowała 11-te miejsce wśród światowych eksporterów i 9-te spośród importerów odzieży (ogółem).
Nie brakuje także odzieży importowanej znanych i mniej popularnych marek, w którą można wyposażyć się w sklepach markowych, wielobranżowych, marketach sportowych (takich jak np. popularna sieć Decathlon) oraz robiąc zakupy online. Dystrybucją specjalistycznej odzieży i obuwia zajmuje się ok. 20 sieci, a wśród największych wymienić można m.in. wspomniane już Decathlon, 4F czy Outhorn, a także Martes Sport, Sizeer i 50 Style.
Importerze, jeśli jesteś zainteresowany importem sprzętu sportowego – napisz do nas zapytanie!
Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i z przyjemnością wycenimy dla Ciebie transport.
Zapraszamy z zapytaniami na mail : info@seacargoo.com
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- Żródła: stat.gov.pl, Rocznik statystyczny handlu zagranicznego 2022, rp.pl, Euromonitor International, markethub.pl, bizsport.pl chinskiraport.pl, gospodarstwopolska.pl, www.pkobp.pl.