Import z Bangladeszu

IMPORT Z BANGLADESZU

Bangladesz utrzymuje bliskie stosunki handlowe z Unią Europejską. Współpraca gospodarcza zacieśniła się w 2001 r. wraz z podpisaniem umowy o współpracy między Wspólnotą Europejską a Ludową Republiką Bangladeszu w sprawie partnerstwa i rozwoju. Kraj ten cechuje wysoki wzrost gospodarczy – dynamika PKB nie spadła poniżej 5% w skali rocznej przez ponad dekadę.

Bangladesz jest potęgą importową branży tekstylnej, głównie gotowych wyrobów odzieżowych. Plasuje się na drugim miejscu (zaraz po Chinach) w rankingu importowanej odzieży do polskich sklepów. Warto jednak wspomnieć, że część szwalni w przypadku produkcji odzieży czy ogólnie fabryki w Bangladeszu należą do przedsiębiorców z Chin. Nierzadko importując towary z tego kraju, mamy tak naprawdę do czynienia z chińskimi kontrahentami.

JAKICH TOWARÓW Z BANGLADESZU  NAJCZĘŚCIEJ DOTYCZY IMPORT?

Do Polski najczęściej sprowadzane są towary przemysłu lekkiego, zwłaszcza odzież oraz dodatki odzieżowe, takie jak:

  • koszulki
  • męskie garnitury i ich części
  • bluzy, swetry rozpinane i kamizelki
  • damskie kostiumy i ich części.

JAK ORGANIZUJEMY IMPORT PRODUKTÓW Z BANGLADESZU?

Nasze zaangażowanie i rzetelność sprawiają, że transport surowców lub produktów przebiegnie bezproblemowo – zgodnie z oczekiwaniem partnerów.

Transport towarów w Bangladeszu odbywa się głównie za pomocą frachtu morskiego oraz lotniczego. Pierwszy z nich sprawdza się najlepiej w przypadku ładunków wielkogabarytowych, niewymagających pośpiechu.  W przypadku, gdy towary muszą być jak najszybciej przewiezione bądź ich wartość jest wysoka, lepszym rozwiązaniem będzie transport lotniczy.

Import z Bangladeszu – fracht morski

Ze względu na dalekie położenie Bangladeszu, jednym z najlepszych rozwiązań dla przewozu towarów jest fracht morski. Czas tranzytu w przypadku transportu drogą morską będzie się różnił w zależności od wybranego portu wyjściowego, a także docelowego.

W Bangladeszu znajduje się kilka głównych portów morskich, będących miejscami załadunku towarów:

  • Dhaka – Sadarghat Port – położony jest na rzece Buriganga. To jeden z najbardziej ruchliwych portów rzecznych świata i główny port stolicy Bangladeszu – Dhaki, będącej jednocześnie największym miastem w kraju.
  • Port Chittagong (Ćottogram) znajdujący się u ujścia rzeki Karnaphuli. Obsługuje on około 90% eksportu i importu z Bangladeszu.
  • Mongla – drugi najbardziej ruchliwy port morski w Bangladeszu, położony w dystrykcie Bagerhat. Port Mongla to jeden z głównych terminalów delty Bengalu. Wykorzystywany jest jako alternatywa dla portu Chittagong,

Import z Bangladeszu – fracht lotniczy

Zdecydowanie szybszym i bezpieczniejszym, ale również droższym sposobem transportu towarów z Bangladeszu jest fracht lotniczy.

Głównymi terminalami lotniczymi są:

  • port lotniczy Dhaka położony w Kurmitola
  • Shah Amanat położony w Chittagong (Ćottogram).

Transport frachtem lotniczym powinien zająć około tygodnia, jednak ze względu na rosnący popyt, czas tranzytu może ulec wydłużeniu.

JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE PRZY IMPORCIE Z BANGLADESZU?

  • faktura handlowa (commercial invoice), sporządzana przez eksportera
  • Packing list (P/L), czyli specyfikacja / lista towaru z ilościami oraz wagami netto i brutto
  • świadectwo pochodzenia (daje Eksporter)
  • w przypadku spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB)
  • jeśli towar jest przewożony drogą morską: konosament morski (Bill of lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej, alternatywnie Sea Waybill (SWB)
  • deklaracja wartości celnej

Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od rodzaju towarów:

  • certyfikat fumigacji
  • jeśli importujesz okazy fauny oraz flory: świadectwo CITES
  • test reports , deklaracja zgodności
  • inne certyfikaty, dokumenty i licencje 

Cło na import z Bangladeszu

Mimo tego, że gospodarka Bangladeszu szybko się rozwija, kraj ten nadal jest uważany za jeden z najsłabiej rozwiniętych na świecie. Dlatego też Bangladesz ujęty jest w systemie preferencji celnych UE, co oznacza bezcłową wymianę większości wyrobów bądź obniżoną stawkę celną. Aby skorzystać ze specjalnego traktowania należy dostarczyć dokument pochodzenia towarów.

Stawkę celną na importowane wyroby można znaleźć w systemie ISZTAR lub TARIC. W przypadku produktów z Bangladeszu należy kierować się stawką podaną pod nazwą EBA (Everything But Arms – wszystko oprócz broni).

KOMPLEKSOWE WSPARCIE W IMPORCIE Z BANGLADESZU DLA POLSKICH FIRM

Oferujemy firmom kompleksowe usługi w zakresie importu z Bangladeszu. Gwarantujemy efektywność i bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji.

Zachęcamy do kontaktu w celu wyceny zlecenia i skorzystania z naszej oferty obejmującej import i transport towarów do Polski. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie współpracy, począwszy od doradztwa w zakresie przygotowania niezbędnych dokumentów poprzez optymalizację logistyczną aż po odprawę celną w Polsce.

Sea Cargo import jest naprawdę prosty. 🙂

Menu