Nie tylko Mundial 2022. O eksporcie do Kataru!

  1. Strona główna
  2. biznes
  3. Nie tylko Mundial 2022. O eksporcie do Kataru!

Nowoczesne technologie i bogactwo. Katar jako trudny, choć atrakcyjny kierunek eksportu. 

Dziś przyjrzymy się bliżej jednemu z najbogatszych państw na świecie, które dynamicznie się rozwija, jednocześnie tworząc nowe możliwości dla pochodzących z zagranicy eksporterów i inwestorów. Co by jednak o Katarze nie mówić – oczy świata zwróciły się w stronę tego kraju tym bardziej, że jest ono gospodarzem XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. 

 

Schodząc jednak na grunt gospodarczy i odkładając emocje piłkarskie na bok, przedstawmy trochę bliżej to państwo. Pod względem PKB per capita, Katar w ostatnich latach stale plasuje się między piątym a siódmym miejscem. Głównym przychodem jest tam eksport ropy naftowej i gazu skraplanego. Katar znajduje się również w ścisłym gronie krajów, które mają najwięcej rezerw gazu ziemnego. Większość obywateli tego państwa stanowią muzułmanie wyznający islam wahabicki.

 

Katar na drodze transformacji 

 

Populacja Kataru liczy obecnej ponad 2,7 miliona osób, a średnia wieku dla tego państwa wynosi blisko 32 lata. Ciekawie wyglądają dane dotyczące stosunku ludności rdzennej – 11,6 proc. do napływowej – 88,4 proc. Obecnie panujący emir to Tamim ibn Hamad Al Sani. 

 

W Katarze podejmowane są działania mające na celu przejście do gospodarki zdywersyfikowanej. Takie kroki stwarzają możliwości dla tych, którzy upatrują swojej szansy w eksporcie do tego państwa. Na szczególne ulgi mogą liczyć te firmy, których działalność skupia się na obszarach atrakcyjnych dla tego kraju – mowa przede wszystkim o nowoczesnych technologiach. 

 

Głównym dokumentem, który określa kierunek transformacji Kataru jest Qatar National Vision 2030. W nim mowa jest o dywersyfikacji źródeł dochodów, aby zniwelować wpływ na budżet ewentualnych fluktuacji cen węglowodorów na rynkach światowych, by zapewnić wysoki standard życia Katarczyków nawet po wyczerpaniu się zasobów węglowodorów. 

 

Z Kataru głównie do Chin, Japonii i Korei Południowej 

 

Zgodnie z danymi z 2021 roku największy udział w imporcie z Kataru mają: Chiny 11,2 mld euro, Japonia – 9,8 mld euro oraz Korea Południowa – 9,8 mld euro, a także Indie – 9,8 mld euro i Singapur – 4,2 mld euro. Są to głównie produkty związane z surowcami, jak gaz czy ropa oraz nawozy mineralne lub chemiczne.

 

Państwo to natomiast najczęściej importuje do siebie z Chin – 3,3 mld euro, Stanów Zjednoczonych – 2,2 mld euro, Wielkiej Brytanii – 2 mld euro, Indii – 1,4 mld euro i Niemiec – 1,3 mld euro. Jak zostało to wyżej wspomniane, potęga Kataru została zbudowana na eksporcie surowców i w związku z tym importuje do siebie produkty, które pomogą unowocześnić technologie lub wydobycie. Katar importuje także dobra luksusowe, jak również produkty budowlane – mowa przede wszystkim o tym, które w tym państwie wytwarzane nie są. W szczególności są to: samochody, busy, autobusy i pojazdy silnikowe, silniki turboodrzutowe oraz biżuterię.

 

Eksport z Polski do Kataru

 

Zgodnie z danymi podanymi przez Ministerstwo Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii obroty handlowe pomiędzy Polską a Katarem w roku 2020 wyniosły 630,3 mln dolarów, gdzie polski eksport stanowił 92,6 mln dolarów, a import 538,1 mln dolarów.

 

Takie ujemne saldo w obrotach handlowych spowodowane jest przede wszystkim importem LNG do naszego kraju. W eksporcie prym wiodą przede wszystkim: urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych, elektronika na bazie węgla, turbiny gazowe, meble czy środki transportu. W ostatnich latach zauważyć można również wzrost eksportu artykułów spożywczych.

 

Sukces polskich przedsiębiorstw 

 

Mając na uwadze kilka podmiotów, którym udało się osiągnąć w Katarze sukces, możemy konkretniej spojrzeć na zapotrzebowanie i możliwe szanse w tym kraju. Mowa chociażby o firmie Bio-Gen, która dostarcza Ministerstwu Rolnictwa Kataru mikroorganizmy potrzebne do produkcji kiszonek z tamtejszych roślin i prowadzi badania w tym zakresie. 

 

Jeśli chodzi o sektor modowy mamy do czynienia z przyjęciem się na tamtejszym rynku marki Reserved należącej do LPP oraz W. Kruk – producenta biżuterii.

 

Najnowszą inwestycją w wymiarze polsko-katarskim jest fabryka produkująca krzesła stadionowe na licencji należącej do polskiej firmy. Przedsięwzięcie związane było oczywiście z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

 

Polska patrzy na Katar jako na istotnego partnera handlowego – możemy do takiego wniosku dojść zwracając uwagę na to, jak wiele zostało podpisanych umów i porozumień. Mowa chociażby o dokumentach dotyczących m.in. cywilnej komunikacji lotniczej, współpracy resortów spraw zagranicznych czy też współpracy izb handlowych z 1998 roku, umowie o współpracy pomiędzy Katarską Izbą Przemysłowo-Handlową a Krajową Izbą Gospodarczą z 2007 roku, podpisaniu umowy ws. unikania podwójnego opodatkowania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku dochodowego z 2008 roku, a także podpisaniu umowy o współpracy turystycznej oraz powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu z 2011.

 

Wymagania przy eksporcie 

 

Przede wszystkim warto wyjść od tego, że procedury w Katarze są złożone. Zgodnie z obowiązującym w tym państwie prawem, szef danej firmy podlega ogromnej odpowiedzialności, a w przypadku nieprzestrzegania prawa konsekwencje takich działań mogą być znacznie poważniejsze niż w przypadku takiego samego wykroczenia w Polsce. Warto zatem myśląc o katarskim rynku nawiązać współpracę z kancelarią prawną dobrze orientującą się w lokalnej specyfice. 

 

By eksportować produkty do Kataru trzeba otrzymać wpis do rejestru importerów, prowadzony przez Katarską Izbę Przemysłowo-Handlową. Dla przykładu część towarów jest zwolniona z opłat celnych, m.in. ryby, mięso (świeże i mrożone), warzywa i owoce (świeże), książki, leki i materiały medyczne, czy… statki morskie i powietrzne. Podstawowa stawka celna to pięć procent od kwoty znajdującej się na fakturze.

 

Jakie więc są szanse, a jakie zagrożenie dla inwestowania w Katarze?

 

Do szans niewątpliwie należą liczne ułatwienia w pożądanych sektorach dla partnerów z zagranicy.  Za dobrą monetę można uznać także sukcesy polskich przedsiębiorstw projektowych, jak również odzieżowych. Szansy upatrywać można także przy eksporcie żywności. Wśród zagrożeń natomiast wyróżnić można – gigantyczną konkurencję ze strony innych krajów, inną kulturę biznesową czy nie tak transparentny system prawny. 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

  • Źródła: eastanalitics.com, trade.gov.pl, portalspozywczy.pl, wspieramyeksport.pl, bankier.pl, wnp.pl, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Portal Promocji Eksportu.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Przenoszenie produkcji z Chin do Europy – czy realne?
Eksport do Japonii
Menu