Rekordowy eksport żywności w 2022 roku.

  1. Strona główna
  2. eksport
  3. Rekordowy eksport żywności w 2022 roku.

 

Polska żywność króluje w eksporcie. Rekord roku 2022

 

Rok 2022 przyniósł niemal 27-procentowy wzrost eksportu polskiej żywności w stosunku do poprzedniego. Pomimo trudnej sytuacji na rynku międzynarodowym, był to kolejny taki okres, w którym utrzymywała się nadwyżka sprzedaży zagranicznej nad importem. Najwięcej, bo aż 74% przychodów w tym obszarze, wygenerowała sprzedaż na rynki Unii Europejskiej. 

 

Rok 2022 przyniósł dobre informacje dla polskiego eksportu, którego wartość w przypadku towarów rolno-spożywczych osiągnęła rekordowy wynik 47,6 mld euro, czyli 223 mld złotych. Oznacza to przyrost o 26,7% względem poprzednich 12 miesięcy. Najwyższy wynik sprzedaży odnotowano w październiku, najniższy — w styczniu.

 

Co miało wpływ na taki stan rzeczy? Zdaniem ekspertów m.in. rosnące ceny ww. produktów na rynku międzynarodowym zaistniały po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Czynnikiem, który wspierał konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych, były także tendencje do spadku wartości złotego w stosunku do waluty unijnej. Sprzedaż do strefy euro to ponad 80% wpływów z eksportu do UE. 

 

Na wysokim poziomie utrzymywał się także import tychże towarów, który wzrósł o 28,6% w stosunku do roku 2021 i osiągnął wynik 32,1 mld euro (150 mld złotych). Wartość dodatniego salda wymiany handlowej wyniosła 15,5 mld euro (73 mld złotych), o 23% więcej niż w ubiegłym roku. 

 

Największy udział UE

 

Ubiegłoroczne zyski z eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynki światowe wyniosły ogółem 47,6 mld euro, z czego najwięcej, bo aż 74% (35,3 mld euro) to wynik sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Wśród nich na prowadzeniu uplasowały się Niemcy (25%), wyniki do pozostałych krajów nie przekraczały natomiast 10%, jak jednak zauważają eksperci, ważnymi odbiorcami są także:  Niderlandy (3,1 mld euro, wzrost o 37%), Francja (2,9 mld euro, wzrost o 35%), Włochy (2,3 mld euro, wzrost o 21%),  Czechy (2,2 mld euro, wzrost o 35%). Eksport na rynki tychże krajów to zysk rzędu 22,4 mld euro, czyli ponad 63% eksportu do wszystkich krajów UE. 

 

Przyglądając się ogólnej strukturze eksportu towarów rolno-spożywczych zauważyć można, że największą grupę stanowiło mięso oraz przetwory mięsne. Przychody z jej sprzedaży wzrosły o 37% w stosunku do poprzedniego roku i wyniosły 9,6 mld euro. To aż 20% całkowitej wartości eksportu żywności. Na drugim miejscu uplasowały się ziarno zbóż i przetwory (14%, 6,6 mld euro). 

 

Jakie towary dominowały natomiast w eksporcie do Unii? Przede wszystkim mięso drobiowe  (3,3 mld euro), dalej uplasowały się: papierosy (2,9 mld euro), produkty mleczne (2,6 mld euro), mięso wołowe (1,8 mld euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (1,8 mld euro), karma dla zwierząt (1,6 mld euro) oraz wyroby czekoladowe (1,5 mld euro). Eksport do głównego partnera handlowego Polski, Niemiec, zaliczył 25% wzrost względem roku 2021, wynosząc 11,9 mld euro. Do kraju tego eksportowane były przede wszystkim papierosy, mięso drobiowe, przetwory rybne, karma dla zwierząt, pieczywo i wyroby piekarnicze, ziarno kukurydzy oraz czekolada i wyroby czekoladowe. 

 

Wzrost także poza Unię 

 

W roku 2022 eksport artykułów rolno-spożywczych zaliczył także 20% wzrost względem 2021 do krajów poza obszarem UE. Ich wartość wyniosła łącznie 12,3 mld euro, a za granicę docierały głównie: produkty mleczne (1,0 mld euro), mięso drobiowe (990 mln euro), pszenica (776 mln euro), czekolada i wyroby czekoladowe (733 mln euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (731 mln euro) oraz papierosy (612 mln euro). 

 

Wśród znaczących odbiorców znaleźli się:  Wielka Brytania (przychody rzędu 3,7 mld euro, wzrost wartości o 25%), Ukraina (945 mln euro, wzrost o 16%), Stany Zjednoczone (770 mln euro, wzrost o 26%), Arabia Saudyjska (521 mln euro, wzrost o 2%), Izrael (439 mln euro, wzrost o 50%), Norwegia (296 mln euro, wzrost o 10%) oraz Algieria (242 mln euro), choć w przypadku tego kraju odnotowano 42% spadku. 

 

Eksporterze, jeśli jesteś zainteresowany eksportem „za morze” – napisz do nas zapytanie!

Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i z przyjemnością wycenimy dla Ciebie transport.

Zapraszamy z zapytaniami na mail : info@seacargoo.com

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

* Źródła: agroprofil.pl, portalspozywczy.pl, swiatrolnika.info, kowr.gov.pl (Wyniki polskiego handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za cały 2022 r. – rekordowy wzrost wartości polskiego eksportu).

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport do Peru z Sea Cargo Operations
Import sprzętu sportowego na sezon wiosenno – letni.
Menu