Rokrocznie tysiące kontenerów morskich wypada za burty statków.
Ocenia się, że w skali roku może to być nawet 10.000 kontenerów.
Niestety, ale od wielu lat jest to bardzo poważny problem w transporcie morskim.
Część utraconych kontenerów szybko opada na dno morskie, część z nich przez jakiś czas (nawet przez kilka dni) dryfuje po morzach i oceanach, żeby ostatecznie zatonąć, a pewien procent z nich niesiony prądami morskimi, dobija do lądu i kończy swój rejs na plażach w rozmaitych częściach świata.
Jednak statystyki są nieubłagalne : ponad 70 % „zgubionych” kontenerów nigdy nie jest odnajdywanych lub wydobywanych z dna morskiego, one zostają w morzach i oceanach już na zawsze.
Biorąc pod uwagę, że światowy handel wciąż rozwija się a liczba kontenerów transportowanych drogą morską ciągle rośnie, ciężko spodziewać się, żeby liczby dotyczące „zgubionych” kontenerów zaczęły spadać, to mało prawdopodobne – one raczej będą rosły.
NAJCZĘSTSZE POWODY WYPADNIĘCIA KONTENERÓW ZE STATKU:
- Nieprzewidywalne i gwałtowne zjawiska pogodowe na trasach żeglugowych – czyli najczęściej sztormy. Nie jest tajemnicą, że tutaj tendencja niestety jest wzrostowa ze względu na zmiany klimatyczne, które powodują coraz więcej tego rodzaju zawirowań pogodowych. Sztormy są zjawiskiem powszechnym i występują na w zasadzie wszystkich akwenach, lecz są miejsca gdzie są szczególnie niebezpieczne m.in. na Pacyfiku, północnym Atlantyku, Morzu Północnym, Zatoce Biskajskiej i wielu innych.
- Błędy ludzkie. Wliczają się do nich : nieprawidłowe zabezpieczenie ładunków w kontenerach, niewłaściwe balastowanie statku, nieprawidłowe manewry załogi statku podczas sztormu, wejścia na mieliznę.
- Problemy mechaniczne : kolizje statków, awarie techniczne na statku, utrata sterowności statku.
Szczególnie lata 2020-2021 obfitowały w utratę kontenerów. Rekordzistą jest statek ONE Apus, który w listopadzie 2020 w trudnych warunkach na morzu zgubił ich aż ponad 1800.
Jednak największe odnotowane wydarzenie tego typu miało miejsce w 2013 roku, kiedy na Oceanie Indyjskim zatonęła jednostka MOL Comfort z 4293 kontenerami.
ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z UTRATĄ KONTENERÓW ZE STATKU:
- Ogromne zagrożenie dla żeglugi. Zderzenia z dryfującymi kontenerami mogą być katastrofalne w skutkach dla każdej jednostki pływającej. Kontenery nie są wodoszczelne, po upadku do wody zachowują się w różny sposób – w zależności od przewożonego w nich ładunku. Pusty kontener wypełni się wodą i bardzo szybko opadnie na dno, jednakże kontener z ładunkami zapakowanymi w pojemnikach, w których znajduje się powietrze może unosić się na powierzchni wody bardzo długo – nawet do kilku dni. Taki dryfujący kontener może zachowywać się podobnie do góry lodowej, z zachowaniem podobnych proporcji: nad powierzchnię wody może wystawać jedynie jego niewielki fragment (1/3), podczas gdy pod wodą jest 2/3 jego rzeczywistego gabarytu – co często uniemożliwia jego zauważenie przez inną jednostkę pływającą.
- Zagrożenie dla środowiska morskiego. Kontenery, które zostają na dnie oceanów stanowią ogromne zagrożenie ekologiczne. Mogą uwalniać niebezpieczne substancje chemiczne z ładunków, które były nim przewożone, skażać i trwale niszczyć ekosystemy morskie. Ponadto kontenery, które są zbudowane z metali z czasem ulegają korozji i zanieczyszczają środowisko naturalne.
- Straty materialne. Każda utrata kontenera to poważne straty materialne / finansowe. I stanowi niepotrzebny, dodatkowy wysiłek ekonomiczny dla poszkodowanych stron.
Tak się składa, że my jako Sea Cargo Operations mamy chyba jednak „szczęśliwą rękę”, bo nam nie zdarzyło się jeszcze, żeby nasz kontener wypadł ze statku – więc tym bardziej zapraszamy do korzystania z naszych usług. 🙂
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało! 🙂
mail : info@seacargoo.com
tel. / Phone: +48 (58) 304 43 39
Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Ahoj!
- Źrodła : gospodarkamorska.pl, truckeronroad.com, źródła własne.
- obraz autorstwa Freepik