Eksport do Kataru z Sea Cargo Operations!

  1. Strona główna
  2. biznes
  3. Eksport do Kataru z Sea Cargo Operations!

Eksport z Polski do Kataru

Na przestrzeni minionych lat na rodzimym podwórku o Katarze stało się głośno przede wszystkim z powodu Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Patrząc jednak z punktu widzenia handlu zagranicznego kraj ten jest bardzo dobrze znany m.in. ze względu na import skroplonego gazu ziemnego do Polski, ale nie tylko. Jak przebiega wymiana handlowa w drugą stronę i czym zaistnieliśmy na tamtejszym rynku? 

 

Ciekawostki o Katarze:

 

  • Katar jest jednym z ośmiu państw usytuowanych w rejonie Zatoki Perskiej. Zajmuje powierzchnię około 11,6 tys km² (porównywalną do województwa świętokrzyskiego), a zamieszkuje go niespełna 3 mln osób (lub mniej, w zależności od źródła). Pomimo niewielkiego obszaru znajduje się w czołówce najbogatszych krajów świata. To właśnie tam odkryto jedne z najzasobniejszych źródeł ropy naftowej i gazu ziemnego, a liczba milionerów na km² jest największa. 

 

  • Stolicą Kataru jest Doha, językiem urzędowym arabski (choć powszechnie stosuje się także angielski), a główną religią wyznawany przez ok. ⅔ ludności islam. Kraj ten wyróżniają nie tylko bogactwo, znane na całym świecie drapacze chmur czy sztuczne wyspy o rozmaitych kształtach, ale także takie ciekawe aspekty życia codziennego jak np. brak konieczności opłacania podatków, rachunków za prąd czy wodę (co leży w gestii państwa) oraz piątek i sobota jako dni wolne od pracy. 

 

  • Nieodłączną częścią katarskiej rzeczywistości są sokoły – jedyne zwierzęta, które mogą podróżować na pokładzie samolotów jednej z najbardziej luksusowych linii lotniczych na świecie, czyli Qatar Airways. Na terenie tego państwa zlokalizowany jest także jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych świata – Hamad International Airport. Można tam nie tylko oczekiwać na lot, zjeść posiłek, ale nawet skorzystać z siłowni, spa czy noclegu w hotelu. 

 

Katar, gospodarka złożami stojąca

 

Według danych Banku Światowego na rok 2022 PKB Kataru wyniosło 237,3 mld dolarów (88,046.3 per capita). Podstawą gospodarki tego kraju jest wydobycie wspomnianych wcześniej surowców oraz ich eksport. W roku 2020, z roczną produkcją oscylującą na poziomie 78 mln ton rocznie, stał się największym światowym eksporterem LNG (skroplonego gazu ziemnego). Nietrudno się zatem domyślić, że to właśnie gaz jest głównym dobrem importowanym do Polski (w roku 2021 wartość dostaw wyniosła rekordowe 1 078 mln dolarów)!, choć większość, nawet ⅔ trafia do państw Azji. Na tej liście znajdują się także Stany Zjednoczone oraz kraje europejskie.

 

Wróćmy jednak do tematu polsko-katarskich relacji handlowych. W roku 2020 wartość importu do Kataru wyniosła 92,5 mln dolarów, a już w kolejnym roku wzrosła do 118,6 mln. Rok 2021 przyniósł niemal dwukrotny wzrost wzajemnych obrotów obu państw (1,221 mld), przekraczających, po raz pierwszy w historii, miliard dolarów.  Przyczyną takiego stanu rzeczy, zdaniem ekspertów, jest przede wszystkim dynamiczny wzrost importu z Kataru do kraju nad Wisłą. Ten dotyczy przede wszystkim gazu ziemnego, jak jednak zapowiadają eksperci, interesy obydwu państw mogą znaleźć punkt wspólny w sektorze chemicznym.

 

Co głównie eksportujemy z Polski do Kataru?

 

Według danych za rok 2021 wśród eksportowanych polskich towarów prym wiodą (wartość w mln dolarów): elektrody i szczotki węglowe (18,3), silniki i turbiny gazowe (9,4), artykuły sanitarno-higieniczne (7,6), ostrza i maszynki do golenia (5,3 mln), meble (oprócz tych do siedzenia) i akcesoria (5,1), zaprawy i masy betonowe oraz lampy i oprawy oświetleniowe (4,3), rekreacyjne jednostki pływające, w tym jachty (3,6), mięso drobiowe mrożone (3,4) oraz (kolejno po 2 mln): przekształtniki i wzbudniki prądu, samochody osobowe, części do samolotów i … preparaty do makijażu i pielęgnacji skóry. 

 

Odchodzący obecnie od gospodarki skupionej wokół sektora węglowodorowego Katar cieszy się opinią atrakcyjnego kierunku biznesowego. Ze względu jednak na niektóre zawiłe aspekty natury prawnej wymaga odpowiedniego przygotowania. 

 

Zagrożenia przy eksporcie do Kataru

 

Przede wszystkim, aby móc importować do Kataru, firma musi być zostać wpisana do rejestru importerów oraz uzyskać licencję z Katarskiej Izby Przemysłowo Handlowej. Potencjalni inwestorzy muszą wziąć pod uwagę m.in. obowiązek zawierania z agentami handlowymi umów na wyłączność czy możliwość wprowadzania zmian do przepisów celnych bez informowania o tym. Należy także wziąć pod uwagę nie zawsze określone precyzyjnie regulacje prawne oraz nakładające się kompetencje instytucji sprawujących nadzór nad importem. 

, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na szefie firmy spoczywa ogromna odpowiedzialność. Skutki niezgodnego z prawem działania mogą być natomiast znacznie poważniejsze niż te, które wynikałyby z analogicznej sytuacji w Polsce. 

 

Niewątpliwe plusy przy eksportach do Kataru

 

Dla kontrastu (aby nie tylko straszyć 🙂 ) warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z eksportu do Kataru.

Dla inwestorów przewidzianych jest wiele ulg oraz udogodnień, takich jak m.in. zwolnienie z podatku dochodowego na zainwestowany kapitał na okres do 10 lat, doradztwo czy brak opłat celnych na import takich towarów jak: żywe zwierzęta, mięso świeże i mrożone, ryby, świeże warzywa i owoce, zboża, leki i materiały medyczne, książki, prasa, statki morskie i powietrzne. 

 

Aby odnaleźć się wśród tych niuansów i nie narazić na ewentualne ryzyko warto rozważyć współpracę z renomowaną lokalną kancelarią prawną, orientującą się w lokalnej specyfice, która pomoże poprzez m.in. sprawowanie nadzoru nad działalnością. Biorąc pod uwagę natomiast stricte realizację importu (m.in. drogą morską do portu w Doha), zaufać sprawdzonym firmom.  🙂

 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

  • Źródła: national-geographic.pl, podroze.onet.pl, wydarzenia.interia.pl, data.worldbank.org, www.gov.pl (+ opracowanie Ministerstwa Rozwoju i Technologii), stat.gov.pl, money.pl, paih.gov.pl (Rynek katarski. Przewodnik dla polskich przedsiębiorców), wnp.pl. 
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Import biżuterii i dodatków
Eksport polskich kosmetyków.
Menu