Rozbudowa Portu w Świnoujściu

  1. Strona główna
  2. eksport
  3. Rozbudowa Portu w Świnoujściu

 

Historia, którą od kilku miesięcy żył świat przemysłu morskiego ma swój szczęśliwy finał.

 

Dobre wiadomości! 🙂

W Świnoujściu ostatecznie powstanie nowoczesny terminal promowy o ogromnym znaczeniu dla pozycji polskich portów. Inwestycja, która ze względu na wątpliwości ze strony Niemiec stała pod znakiem zapytania, ma zostać zrealizowana do 2028 roku. Za budowę odpowiedzialne jest belgijsko-katarskie konsorcjum.  

 

Usytuowany nieopodal granicy z naszym zachodnim sąsiadem port w Świnoujściu jest jednym z czterech portów mających podstawowe znaczenie dla rodzimej gospodarki. W jego skład wchodzą: wiodący prym w zakresie połączeń ze Skandynawią terminal promowy oraz towarowy, w którym obsługiwane są przede wszystkim suche ładunki masowe, a także port zewnętrzny wyposażony w infrastrukturę do obsługi statków z paliwem LNG (skroplony gaz ziemny). Obecnie przyjmowane są w nim jednostki o długości do 270 m i zanurzeniu do 13,5 m. 

 

Jakie są plany rozbudowy Portu w Świnoujściu?

 

Zgodnie z przyjętymi założeniami, budowa nowego terminalu kontenerowego pozwoli na obsługę znacznie większych niż do tej pory jednostek. W ramach niej powstanie tor wodny wodny o długości ok. 70 km, szerokości 500 m i głębokości 17 m, którego trasa przebiegać będzie wyłącznie przez wody polskiego morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Obecnie jedynym głębokowodnym terminalem w kraju jest Baltic Hub (port w Gdańsku).  Warto zaznaczyć, że w przypadku przedsięwzięcia w Świnoujściu, mowa nie tylko o rozbudowie portu oraz utworzeniu toru podejściowego, ale także nowego falochronu i dodatkowej infrastruktury. Jak nakreślił w swojej opinii wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, port w Świnoujściu może stać się konkurencją dla tego zlokalizowanego w Hamburgu. 

 

W lipcu br. doszło do podpisania umowy przedwstępnej w sprawie 30-letniej dzierżawy terenów zlokalizowanych w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, na finansowanie, budowę i eksploatację terminala, między Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz belgijsko-katarskie konsorcjum, w którego skład wchodzą Deme Concessions (Belgia) oraz QTeerminal (Katar). 

 

Inwestycja w cieniu wątpliwości

 

Pomimo jasnych i konkretnie określonych założeń (oraz podejmowanych kroków) inwestycja przez dłuższy czas nie mogła doczekać się rozpoczęcia. Powodem były zastrzeżenia zgłaszane przez stronę Niemiecką. Jaka była ich przyczyna? Chodziło przede wszystkim o aspekty związane ze środowiskiem naturalnym oraz turystyką na wyspie Uznam, na które budowa portu, według różnych opinii, miałaby mieć negatywny wpływ. Emocje budziły także kwestie przebiegu granic na morzu czy zasięg obszaru rezerwatu. Swoje obawy wyrażały m.in. europosłowie, władze samorządowe czy organizacje ekologiczne. Ze zdecydowaną reakcją spotkała się wydana 10 października pozytywna decyzja środowiskowa, będąca zakończeniem procesu konsultacyjnego w tym zakresie (z czym nie zgodziła się strona niemiecka). 

 

Ostatecznie, w toku postępowania transgranicznego z m.in. udziałem zainteresowanych jednostek administracyjnych, organizacji pozarządowych, wypracowano porozumienie. Strony ustaliły i zatwierdziły protokół z postępowania, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie mogła wydać odpowiednią decyzję.

 

Zaczynamy w 2028 roku!

 

Według aktualnych informacji na ten temat, nie ma przeszkód ku temu, aby inwestycja o łącznej wartości ok. 600 mln euro mogła ruszyć i zostać zrealizowana. Jego budowy podejmuje się wspomniane już belgijsko-katarskie konsorcjum. Nowy terminal będzie mógł obsługiwać kontenerowce o długości do 400 m i szerokich na 60 m czy masowce transportujące nawet do 200 tys. ton ładunków, a jego roczna zdolność przeładunkowa ma docelowo wynieść 2 mln TEU.

 

Prace będą mogły rozpocząć się po podpisaniu umowy końcowej. Obecnie, po stronie polskiej, trwają prace nad harmonogramem oraz pozyskaniem decyzji lokalizacyjnej dla inwestycji od wojewody. 

 

 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!  🙂

mail : info@seacargoo.com

tel. / phone: +48 (58) 688 82 10

 

 

  • źródła: wnp.pl, money.pl, port.szczecin.pl, gov.pl, intermodalnews.pl, gospodarkamorska.pl, next.gazeta.pl, logistyka.rp.pl, ums.gov.pl, inzynieria.com, polskieradio24.pl, portalsamorzadowy.pl.
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport / Trudny czas dla branży meblarskiej. Co dalej?
Import z Iranu z Sea Cargo Operations!
Menu