Import z Iranu z Sea Cargo Operations!

  1. Strona główna
  2. eksport
  3. Import z Iranu z Sea Cargo Operations!

 

CO IMPORTUJEMY Z IRANU?

 

Nie tak dawno przyglądaliśmy się eksportowi z położonego nad Zatoką Perską Kataru. Tym razem przeniesiemy się na drugą stronę tego akwenu, a konkretnie do Iranu. Jak wygląda kwestia importu z tego kraju i z jakimi ograniczeniami obecnie się wiąże? Jakie towary stamtąd sprowadzamy? Omówmy wszystko po kolei. 🙂

 

Kilka ciekawostek o Iranie:

 

  • Iran, a konkretnie Islamska Republika Iranu (w starożytności natomiast – Persja), to pięciokrotnie większe od Polski państwo zamieszkiwane przez niemal 88 mln osób (choć ta liczba różni się w zależności od źródła). Od południa otaczają je Zatoka Perska oraz Zatoka Omańska, a od północy – największe jezioro świata – Morze Kaspijskie, gdzie poławiane są ryby, z których pozyskiwany jest uznawany z najsmaczniejszy na świecie kawior. 

 

  • Stolicą tego kraju, którego niemal 50% powierzchni pokrywają pustynie, jest Teheran, religią dominującą – Islam, językiem urzędowym zaś perski. W Iranie oficjalnie uznawany jest muzułmański kalendarz księżycowy, który dzieli rok na 12 miesięcy liczących po 29 lub 30 dni. Irańskie prawo dopuszcza wielożeństwo – mężczyzna może poślubić cztery kobiety, a w przypadku ślubów grupowych za ceremonię płaci państwo. 

 

  • W dalszej części tekstu będziemy przyglądać się kwestii współczesnej wymiany handlowej, zacznijmy jednak ten temat ciekawostką. Historia importu z Iranu do Polski sięga czasów, gdy na tronie zasiadał król Zygmunt III Waza. Wówczas zainteresowaniem cieszyły się głównie konie, a także tkaniny czy dywany. Stosunki dyplomatyczne w czasach nowożytnych oficjalnie nawiązano w roku 1930 na mocy obowiązującego w dalszym ciągu „Traktatu o Przyjaźni pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Cesarstwem Perskim”.

 

Co jest głównie importowane z Iranu do Polski? 

 

Na terenie Iranu znajdują się jedne z największych złóż takich surowców jak gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel kamienny, a także rudy metali (miedzi, cynku, żelaza). Wśród innych, najpopularniejszych dóbr sprowadzanych z tego kraju wymienić można m.in. dywany (tradycyjnie tkane) czy… pistacje. 🙂

 

Przyglądając się danym dotyczącym eksportu i importu za rok 2022 można zauważyć, że wśród głównych partnerów handlowych omawianego kraju znalazły się przede wszystkim te położone na terenie Azji (Chiny, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Indie), ale także nasz zachodni sąsiad – Niemcy. Całkowita wartość importu w minionym okresie wyniosła 56,1 mld euro (z czego 44,6 mln z Polski), a eksportu – 77,3 mld euro (w tym 37 mln z Polski). Wśród towarów grających główną rolę w handlu pomiędzy naszym krajem i Iranem (import) znalazły się m.in. tworzywa sztuczne i powstałe z nich artykuły, metale nieszlachetne i artykuły, zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz artykuły spożywcze, napoje (zarówno alkoholowe jak i bezalkoholowe), tytoń oraz materiały i artykuły włókiennicze. 

 

Jakim środkiem transportu można importować z Iranu?

 

Wiemy już, jakie produkty sprowadzamy, ważniejszym pytaniem jest jednak jak można to zrobić. Transport towarów z Iranu możliwy jest drogą lądową, lotniczą i morską. Decydując się na pierwszą z wymienionych metod należy mieć na uwadzę, iż najszybsza możliwa droga prowadzi przez terytorium ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy.  

 

Na terenie Iranu znajduje się 13 portów morskich, pośród których są te o największym znaczeniu dla obszaru Zatoki Perskiej, czyli Bandar-e Mahshahr, Bandar Abbas i Bandar Lengeh. Statki towarowe pokonują dystans do portu w Gdańsku w ok. 1,5 miesiąca.

 

Jakie możemy napotkać trudności przy imporcie z Iranu?

 

Każdy kraj to inne wymagania dotyczące handlu zagranicznego, z jakimi zatem trzeba liczyć się w przypadku Iranu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż tamtejszą gospodarkę cechuje znaczny stopień biurokratyzacji. Bezpośrednią działalność ekonomiczną na terytorium tegoż państwa trzeba zarejestrować w Ministerstwie Handlu oraz Irańskiej Izbie Handlowej. Wówczas otrzymuje się stosowny dokument przedkładany podczas zawierania umów handlowych. W przypadku spraw związanych z kwestiami podatkowymi czy celnymi obowiązkowa jest rejestracja w Ministerstwie Gospodarki i Finansów IRI. 

 

Według Irańskiej ustawy o imporcie/eksporcie do/z Iranu wyróżniane są trzy kategorie produktów importowych, czyli te:

  • które można importować bez wydania stosownych zezwoleń
  • na które przed przywozem niezbędne jest uzyskanie licencji
  • oraz te, których importu zakazuje prawo Szariatu oraz inne przepisy prawne.

 

Przedsiębiorcy muszą też brać pod uwagę takie czynniki jak m.in. trudności w dostępie do pełnej informacji, nie zawsze jasne procedury czy zmiany dotyczące restrykcji. Nie bez znaczenia dla handlu zagranicznego są także nałożone przez Unię Europejską sankcję, których dokładny wykaz znaleźć można  tutaj: https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/sanctions/iran/. Podsumowując, prowadząc wymianę handlową z Iranem warto śledzić aktualne informacje, a także zdać się na wsparcie specjalistów w tej dziedzinie, co pomoże uniknąć niepotrzebnych nerwów czy nieprzyjemności. 

 

 

 

Przedsiębiorco, my jako Sea Cargo Operations mamy doświadczenie w imporcie z tego kraju, zatem możesz zdać się na nas! 🙂

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!  🙂

mail : info@seacargoo.com

tel. / Phone: +48 (58) 688 82 10

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! 

 

 

 

* Źródła: podroztrwa.pl, poznajnieznane.pl, podroze.onet.pl, wspieramyeksport.pl, pfr.pl (Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, Październik 2023), cargorouter.com, searates.com, gospodarkamorska.pl, gov.pl (publikacja Ministerstwa Rozwoju Islamska Republika Iranu), paih.gov.pl (publikacja Iran. Przewodnik po rynku), consilium.europa.eu.

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Rozbudowa Portu w Świnoujściu
Port Koper w Słowenii
Menu