Port Koper w Słowenii

  1. Strona główna
  2. eksport
  3. Port Koper w Słowenii

Rekordzista idzie po kolejny wynik? Co słychać w Porcie Koper

 

Ten usytuowany w północnej części Adriatyku słoweński port przyciąga uwagę ogólnoświatowej gospodarki morskiej. Po ubiegłorocznym rekordzie przeładunkowym przyszedł czas na kolejne pozytywne wiadomości. W tle m.in. inwestycje oraz kolejne dodatnie wyniki pomimo niepewnych czasów.

 

Historia działalności Portu Koper sięga końcówki lat 50. XX wieku. Pierwszy statek transoceaniczny – Gorica – zacumował tam w roku 1958, a nieco ponad 20 lat później rozpoczęła się budowa terminalu kontenerowego. Pod koniec lat 90. powstaje terminal samochodowy, który w dalszych latach znacznie wpłynie na znaczenie portu na arenie międzynarodowej – obecnie plasuje się on na pozycji lidera przeładunku samochodów w w obszarze basenu Morza Śródziemnego i zajmuje pod tym względem piąte miejsce w skali europejskiej. 

 

Zarządzany przez spółkę Luka Koper port łączy rynki Środkowej i Południowo-Wschodniej Europy ze śródziemnomorskimi, a także tymi na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Afryce. W jego posiadaniu znajduje się 12 specjalistycznych terminali, a w tym wspomniane już kontenerowy oraz samochodowy i Ro-Ro, pasażerki jak również te zajmujące się przeładunkiem m.in. ładunków drobnych, towarów, surowców, ładunków płynnych czy zwierząt gospodarskich. 

 

Rekord w niełatwych czasach 

 

Rok 2022 był kolejnym niełatwym okresem dla gospodarki, Port Koper poradził sobie z tym jednak doskonale pobijając dwa znaczące rekordy. Pierwszym było przekroczenie poziomu miliona TEU obrotu (stał się tym samym pierwszym adriatyckim portem, który dokonał tego w ciągu jednego roku!), kolejnym – przeładowanie 800 tys. samochodów.

 

To jednak nie koniec. Ubiegłoroczna przepustowość portu wyniosła 23,2 mln, czyli 12% więcej niż w roku 2021. Do sukcesów zaliczają się także historyczne wartości przeładunków w poszczególnych segmentach: ładunki płynne (o 59% więcej niż w 2021!), ładunki drobnicowe oraz ładunki masowe. Co złożyło się na takie wyniki? Przede wszystkim podejmowane w ciągu ostatnich liczne inwestycje. Wśród nich znalazły się m.in. przedłużenie nabrzeża, rozbudowa południowej części Pirsu I czy instalacja dwóch nowych suwnic STS typu super-post-panamax. Nie bez znaczenia jest także budowa nowej linii kolejowej Divača-Koper, która pozwoli na przemieszczanie się większej liczby pociągów intermodalnych stanowiących połączenie między portem i Europą Środkową.  

 

Rok 2023 w Porcie Koper

 

W połowie br. Port Koper informował o bardzo dobrych wynikach, z jakimi zamknęła się pierwsza jego połowa. Odnotowano m.in. zwiększenie przychodów netto (158,9 euro) o 3,8 mln, czyli 2% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022, wzrost wolumenu przepustowości rzędu 5% (554 949 TEU), w terminalu samochodowym obsłużonych zostało natomiast 451 611 pojazdów (23% więcej). Jak czytamy w najnowszym komunikacie spółki, korzystne wyniki utrzymały się, a dodatkowo wskaźniki finansowe okazały się wyższe niż założone. Przychody netto osiągnęły taką samą wartość jak w analogicznym okresie 2022 roku, jednak o 17,8 mln euro (8%) ponad planowaną. 

 

Jakie plany na następne lata? 

 

Luka Koper wciąż rozwija się realizując kolejne działania. Zgodnie z zapowiedziami spółki odnośnie do planu na lata 2024-2028, przyjęta misja zakładać będzie świadczenie wysokiej jakości usług zgodnych z wytycznymi zrównoważonego rozwoju. Port chce tym samym stać się pierwszym wyborem spośród innych znajdujących się na południowo europejskim szlaku transportowym. Jak informuje dalej spółka, rozwój ma opierać się na czterech filarach, wśród założeń których znalazło się m.in. zwiększenie przepustowości, przyspieszenie wdrożenia koncepcji “inteligentnego portu” czy dbałość o aspekty wspomnianego już zrównoważonego rozwoju realizowana poprzez ograniczanie negatywnego oddziaływania na środowisko i społeczeństwo. Plany obejmują także utrzymanie wielofunkcyjnego modelu portowego, czyli jednej z kluczowych przewag.

 

Do kluczowych celów strategicznych należą natomiast: zwiększenie kluczowych przychodów operacyjnych do wartości 413 mln, euro a także całkowitej przepustowości o 3,5% w skali roku (zakładając nacisk na segment kontenerowy i motoryzacyjny). Na rzecz drugiego z wymienionych założeń oraz rozwój infrastruktury spółka zainwestuje kwotę 785 mln euro. 

 

Port staje się coraz atrakcyjniejszy dla zagranicznych inwestorów. W minionym miesiącu w jego działalności pojawił się polski akcent. Mowa konkretnie o wizycie delegacji z naszego kraju celem rozpoznania możliwości współpracy w najbliższych latach, ale nie tylko. Na ten moment nie pojawiły się informacje o konkretnych ustaleniach, jednak w obliczu obecnych perspektyw, jak i tych, które dopiero się pojawią, można spodziewać się, że o Porcie Koper usłyszymy jeszcze nie raz.

 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – z https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.
Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało!  🙂
mail : info@seacargoo.com
tel. / phone: +48 (58) 688 82 10
Ahoj!  ⚓

 

 

 

  • Źródła: luka-kp.si (News, History, etc.), portalmorski.pl, ies.lublin.pl, logistyka.rp.pl, intermodalnews.pl, osw.waw.pl, portaltsl.p
  • Zdjęcie dodane przez Alex Azabache: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/bialo-brazowy-betonowy-budynek-w-poblizu-zbiornika-wodnego-3757146/
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Import z Iranu z Sea Cargo Operations!
Trudna sytuacja w transporcie morskim
Menu