Chiński Nowy Rok pod znakiem Wodnego Królika

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Chiński Nowy Rok pod znakiem Wodnego Królika

Rok pod znakiem Wodnego Królika rozpoczęty 

 

Choć w Polsce świętowanie Sylwestra już dawno pozostaje wspomnieniem, w Chinach zabawa uświetniająca zakończenie starego i rozpoczęcie nowego dopiero się zaczyna. Najważniejsze święto w lokalnym kalendarzu, Chiński Nowy Rok to 15 dni spędzane w gronie rodziny i przyjaciół oraz kultywowanie wieloletnich zwyczajów. Rok, który właśnie się rozpoczyna, ma być spokojniejszy i łagodniejszy niż ten, który minął. Jego patronem jest bowiem zwierzę o znacznie bardziej pokojowym usposobieniu.

 

Początek Chińskiego Nowego Roku, zwanego też Świętem Wiosny przypada na okres między 21 stycznia, a 20 lutego. Ze względu na to, że wyznacznik nowego roku stanowi nów, jest to święto ruchome. Jego obchody w obecnej formie ukształtowały się wraz z biegiem lat, z połączenia kilku świąt.

 

Od generalnych porządków do Święta Latarni

 

Jeszcze w starym roku chińskie rodziny zabierają się do generalnych porządków, co ma na celu przegonienie złych duchów. Pomyślność w kolejnym ma zapewnić ozdabianie domów dekoracjami, kwiatami i lampionami w symbolizującym ją czerwonym kolorze. Chiński Nowy Rok to także czas pamięci o przodkach. W wigilię radosnego świętowania składa się im dary w postaci żywności.

Cały okres Nowego Roku to radosny czas, spędzany z bliskimi i przyjaciółmi na wspólnych posiłkach, wyjściach na widowiska czy koncerty. Pierwszy tydzień świętowania mija w rodzinnym gronie, m.in. na ucztowaniu i wzajemnym obdarowywaniu się. Drugi to czas obchodów o charakterze państwowym. To właśnie wtedy odbywają się rozpoznawalne na całym świecie barwne parady uliczne czy pokazy fajerwerków. 

W pierwszą pełnię księżyca Nowego Roku obchodzone jest Święto Latarni, będące jednym z najstarszych chińskich świąt. Towarzyszy mu m.in. wieszanie różnorodnych lampionów w przestrzeniach prywatnych i publicznych, w tym parkach czy sklepach oraz taniec smoka praktykowany poprzez poruszanie jego modelu według ustalonej choreografii, w rytm muzyki.

 

Kilka zasad na pomyślność

 

Aby kolejny rok okazał się szczęśliwy, w czasie świętowania jego rozpoczęcia Chińczycy trzymają się kilku zasad. Dbają szczególnie o to, żeby nie ściągnąć nieszczęścia, na siebie i swoich bliskich, nie mówić przykrych rzeczy,  nic nie tłuc ani nie ciąć (co jest wrogiem bogactwa i sukcesu). Unika się także sprzątania, które może „wymieść” szczęście,  płaczu i kłótni oraz brania leków. Trzymanie się dwóch ostatnich zasad ma zapewnić spokój w nadchodzącym roku i uchronić przed chorowaniem.

Inne ciekawe zasady to m.in. nieodwiedzanie rodziny żony, gdyż może to przełożyć się na nieszczęście i kłótnie w małżeństwie. Nie trzeba jednak unikać tego całkowicie – do bliskich małżonki udać się można w drugim dniu świętowania. Nie należy także… składać sobie życzeń w łóżku, ponieważ może to zwiastować przeleżenie roku. Nikt nie może także być budzony w celu złożenia życzeń. Chińczycy dbają także o to, aby jeszcze przed rozpoczęciem świętowania uregulować sprawy finansowe i spłacić wszystkie długi. 

 

 2023 rokiem Wodnego Królika

 

Każdy rok mija pod znakiem innego zwierzęcia z kalendarza chińskiego. W mijającym był to Tygrys, a patronem tego, który rozpoczął się 21 stycznia i potrwa aż do 9 lutego 2024 roku, jest Wodny Królik. Według wierzeń ma to oznaczać, że kolejny rok będzie spokojniejszy i bardziej harmonijny. To czas na odnalezienie wewnętrznego spokoju, samorozwój, dbanie o relację z rodziną i przyjaciółmi, a według innych źródeł, romansów, a także dobry moment na urodzenie dziecka.

Powyższe pozytywne aspekty mają związek ze znaczeniami żywiołu wody w chińskim zodiaku, czyli empatią, wrażliwością, bezkonfliktowością, otwarciem na potrzeby innych oraz intuicją. W 2023 roku ludzie mają znaleźć wytchnienie, którego nie sposób było zaznać w burzliwym Roku Tygrysa. 

 

Zatem życzymy Chińczykom Szczęśliwego Nowego Roku 2023!  

 

 

  • Źródła: mamotoja.pl, zwierciadlo.pl, national-geographic.pl, well.pl, nawakacje.eu, wiadomości.wp.pl, rmf.fm, wikipedia.pl

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

Eksport do Azji z Sea Cargo Operations!
Optymistyczny wzrost eksportu w roku 2022
Menu