Eksport samochodów – czyli o morskim eksporcie samochodów z Sea Cargo Operations!

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Eksport samochodów – czyli o morskim eksporcie samochodów z Sea Cargo Operations!

Eksport samochodów z dobrym wynikiem dla Polski 

 

Dziś samochód posiada niemal każdy z nas. Używane czy nowe, mniejsze i większe pojazdy stanowią nieodłączny element naszej rzeczywistości, choć tak naprawdę rzadko kiedy zastanawiamy się, skąd mogą pochodzić. Nie każdy przecież trafia do swojego właściciela z tego samego kraju, w którym został wyprodukowany. Przyjrzyjmy się, jak w minionym i na początku bieżącego roku kształtował się lokalny rynek. Zarówno pod kątem samochodów używanych jak i nowych.

 

Morski eksport samochodów używanych

 

Bywa tak, że Klient z Polski chce przetransportować samochód za morze – powiedzmy np. do Dubaju czy Japonii. 🙂

Są to sytuacje zazwyczaj związane z przeprowadzką do innego kraju (tzw. mienie przesiedlenia) bądź dłuższym wyjazdem zagranicznym (kontrakt, delegacja służbowa) i Klient chce po prostu tam korzystać ze SWOJEGO samochodu.

Wbrew pozorom zdarza się to bardzo często. Przynajmniej nam – Spedytorom z Sea Cargo Operations.

Innym spedycjom już mniej.  🙂

A dlaczego? A dlatego, że jest to ładunek, którym jakby to powiedzieć wprost… nie bardzo chcą się zajmować inne, duże spedycje.

Dlaczego nie chcą się tym zajmować?

Ponieważ są to eksporty „mało wdzięczne” i powiedzmy delikatnie „podwyższonego ryzyka”.  Pieniądze z tego są porównywalne do innych frachtów, a zabawy z tym i stresu trochę jednak jest. 😉

Taka spedycja ocenia sobie, że po prostu za dużo komplikacji z tym wszystkim, a i jeszcze trochę kłopot, bo wypadałoby przypilnować tego osobiście – a nie bardzo chce im się wysyłać delegowanego Pracownika na załadunek w porcie.

Prawda jest taka, że całą operację załadowania samochodu do kontenera, należy zrobić niesamowicie pieczołowicie i często osobiście przypilnować pracowników portu / magazynu – tak, żeby takie auto nie uległo uszkodzeniu w kontenerze podczas swojego długiego rejsu. 😉

Dlatego inne spedycje bardzo często odmawiają.

My zaś nie odmawiamy i robimy takie „niechciane ładunki” – więc zapewne stąd nasz sukces w tym temacie. 🙂

Pilnujemy tematu OSOBIŚCIE, nasz Szef – Paweł Grądzki bądź nasz BDM – Maciej Pawlak, są zawsze na posterunku przy takim załadunku.

Ot i zagadka  naszego sukcesu rozwiązana!

Mamy też pewne swoje ulubione perełki wśród takich transportów – np. transportowane przez nas pewne piękne czerwone Ferrari – do Japonii.

Tak, to te ze zdjęcia. Co za cudo! 🙂

Ale uwierzcie nam na słowo, że przy załadunku zleciało się pół portu popatrzeć, a i nam się udzieliło i stresik był naprawdę spory, żeby nawet ryski temu cudeńku nie zrobić.

Wszystko pięknie się udało – Ferrari dojechało do Japonii całe i zdrowe.

Więc – POLECAMY SIĘ! 🙂

 

Eksport samochodów nowych 

 

Jeśli chodzi o nowe samochody to okazuje się, że Polska samochodami stoi. Co potwierdzają najnowsze dane opublikowane przez Eurostat. Według nich, w roku 2021, odnotowano wzrost średniej liczby samochodów przypadających na mieszkańca Unii Europejskiej z 0,53 do 0,57. Kraj nad Wisłą uplasował się natomiast w czołówce tych, w których średnia roczna stopa wzrostu samochodów osobowych na 1000 mieszkańców była największa (wskaźnik na lata 2001-2021). Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2023 sprzedano na jego terenie ponad 123 tys. samochodów osobowych. 

 

2022 z sukcesem eksportowym, 2023 na dobrej drodze 

 

Pomimo trudności, w obliczu których w ubiegłym roku stanęła branża motoryzacyjna (m.in. spadek sprzedaży w I kwartale na skutek wojny w Ukrainie, inflacja), ogólny wynik zaskakuje pozytywnie. Wartość produkcji sprzedanej w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła 203,3 mld złotych (14,9% więcej niż w 2021), co jest wynikiem rekordowym. Przekroczenie poziomu 200 mld zł miało miejsce po raz pierwszy. Jak przekazują eksperci, wartość wspomnianej produkcji w IV kwartale 2022 była o ok. 25% wyższa rok do roku. 

 

Największa część przychodów generowana jest przez firmy produkujące części i akcesoria. Produkcja sprzedana, którą osiągnęły w roku 2022, osiągnęła poziom 112,4 mld zł, czyli o 14,7% więcej niż w roku poprzednim. Wzrost rzędu 20,8% dotyczy także producentów pojazdów i silników, w których przypadku wartość produkcji dodanej to ok. 75,4 mld zł.

 

Mówiąc o sytuacji polskiej branży przemysłowej w roku 2022 nie sposób nie wspomnieć o rekordzie w obszarze eksportu, którego wartość osiągnęła ponad 39,7 mld euro (o 21,56% więcej niż w 2021). W okresie od maja do końca ub. r. utrzymywał się trend wzrostowy, największy wzrost rok do roku nastąpił natomiast w miesiącach: sierpniu (+59%), wrześniu (+52,2%) oraz październiku (+56,9%).  Rok 2022 to też dwa historyczne rekordy – przekroczenie bariery 4 mld eksportu miesięcznie w październiku (4,01 mld euro) i  listopadzie (4,4 mld euro). 

 

Najistotniejszą grupą eksportową, wzorem ubiegłych lat, niezmiennie pozostają części i akcesoria. Łączna wartość sprzedanych na rynki zagraniczne komponentów wyniosła 14,29 mld euro, czyli o 18,7% więcej niż w minionym roku. 

 

Wśród najważniejszych partnerów eksportowych Polski znalazły się takie kraje jak: Niemcy (35,5%, o 24,4% więcej niż w 2021), Francja (7,9% całości, +29,0%), Czechy (6,6 %, +35,1 %) oraz Włoch (6,0%, +13,2%). Spadek w obszarze rynków zbytu odnotowano w przypadku Belgii (-5%). 

 

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, sprzedaż środków transportu miała znaczny wpływ na zwiększenie się wartości eksportu towarów. W marcu br. wyniosła ona 140,8 mld zł. czyli o 17,1 mld (13,8%) więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedzającego. Trzeci miesiąc 2023 to również wyraźny wzrost eksportu samochodów dostawczych i osobowych, ciągników drogowych, a także części motoryzacyjnych o akumulatorów litowo-jonowych. Jak zapowiadają eksperci, kolejne miesiące przynieść mogą kolejne dobre wieści dla branży motoryzacyjnej. 

 

A w świecie… zmiany! 

 

Według informacji na pierwszy kwartał 2023 roku przekazanych przez BBC, Chiny znalazły się na pierwszym miejscu wśród światowych eksporterów samochodów. W podanym okresie kraj ten wyeksportował 1,07 mln pojazdów, czyli o 58% więcej niż analogicznie w roku 2022. Drugie miejsce zajęła Japonia, która osiągnęła wynik 954 185 wyeksportowanych samochodów (o 6% więcej). Co wpłynęło na taki wynik? Przede wszystkim sprzedaż do Rosji oraz popyt na pojazdy elektryczne. 

 

Chiny zaczęły piąć się na szczyt jeszcze w roku 2022, kiedy to, według Chińskiej Generalnej Administracji Celnej Chiny wyeksportowanych zostało 3,2 mln pojazdów. W tym samym roku wynik eksport samochodów dla Niemiec oscylował na poziomie 2,6 mln. Dodajmy, że w marcu 2023 roku nasz zachodni sąsiad wyprodukował 441,9 tys. samochodów, czyli o  To o 67% więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku. Przed nami jeszcze niemal 6 kolejnych miesięcy, które mogą przynieść nowe, zaskakujące informacje z globalnej branży motoryzacyjnej. 

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany eksportem samochodu / samochodów za morze – napisz do nas zapytanie!

Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i z przyjemnością wycenimy dla Ciebie transport.

Zapraszamy z zapytaniami na mail : info@seacargoo.com

lub do bezpośredniej rozmowy telefonicznej z naszym Handlowcem :  +48 (58) 688 82 10

 

 

Pamiętaj, z Sea Cargo Operations – https://seacargoo.com/ Twój ładunek dotrze bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

Serdecznie i niezmiennie zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Ahoj! ⚓️

 

 

 

 

 

Źródła: ec.europa.eu, .wyborkierowcow.pl, nbp.pl, raport Przemysł motoryzacyjny z Polski, Rekordowy 2022 rok dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce – dzięki ożywieniu w branży i … inflacji, automotivesuppliers.pl, tvn24.pl, wgospodarce.pl. 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane artykuły

A jednak! DB Schenker idzie na sprzedaż.
Import biżuterii i dodatków
Menu